Patronunuzdan Nasıl Zam İstemelisiniz?

7 August 2017 —

İş hayatınızda elde ettiğiniz başarılardan sonra zam istemeyi haklı olarak düşünüyor olabilirsiniz. Patronunuzla konuşmamın yollarını aramak ve nasıl zam isteyeceğinizi belirlemek bu kritik konuşmada önem taşıyor. Patronunuzla aranızda olan ilişkiye bağlı olarak bu konuyu nasıl konuşacağınız da farklılık gösterebilir ama bazı küçük taktiklerle bu görüşmeden istediğiniz sonucu almanız hayal değil. İşte patronunuzdan zam istemenin incelikleri; Sektör standartlarını inceleyin Patronunuzdan zam istemeden önce sektörde sizinle benzer pozisyonda alınan maaşlar hakkında bilgi toplamak ve standartları öğrenmek sizin elinizi güçlendirir. Maaş skalasının çok üzerinde bir ücret talep etmek olumsuz bir konuşma ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Bu nedenle zam isterken gerçekçi olmanızda ve ölçüyü aşmamanızda fayda var. Zam görüşmesi ayarlayın Zam istemek için ortamın sakin olduğu ve patronunuzun müsait olduğu zaman aralıklarını seçmenizde fayda var. Sabah saatlerinde zam görüşmesi yapmak için uygun zaman dilimleri arasında bulunuyor. Ortamı koklayın Zam görüşmesi yapmak için şirket içindeki gidişatı da göz önüne almalısınız. Şirkette işler yolunda gitmiyorsa ve şirket küçülme yolunda adım atıyorsa sizin de zam alma gibi bir şansınız olmaz. Bu nedenle şirket ortamını koklamak zam istemeden önce en mantıklı hareket olur. Görüşmede neden zam istediğinizi gerekçeleriyle açıklayın Görüşmede en büyük kozunuz zammı neden hak ettiğinizi açıklamak olsun. Çalışkanlığınız ve elde ettiğiniz başarılarla birlikte patronunuza neden […]

İş hayatınızda elde ettiğiniz başarılardan sonra zam istemeyi haklı olarak düşünüyor olabilirsiniz. Patronunuzla konuşmamın yollarını aramak ve nasıl zam isteyeceğinizi belirlemek bu kritik konuşmada önem taşıyor. Patronunuzla aranızda olan ilişkiye bağlı olarak bu konuyu nasıl konuşacağınız da farklılık gösterebilir ama bazı küçük taktiklerle bu görüşmeden istediğiniz sonucu almanız hayal değil.

İşte patronunuzdan zam istemenin incelikleri;

Sektör standartlarını inceleyin

Patronunuzdan zam istemeden önce sektörde sizinle benzer pozisyonda alınan maaşlar hakkında bilgi toplamak ve standartları öğrenmek sizin elinizi güçlendirir. Maaş skalasının çok üzerinde bir ücret talep etmek olumsuz bir konuşma ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Bu nedenle zam isterken gerçekçi olmanızda ve ölçüyü aşmamanızda fayda var.

Zam görüşmesi ayarlayın

Zam istemek için ortamın sakin olduğu ve patronunuzun müsait olduğu zaman aralıklarını seçmenizde fayda var. Sabah saatlerinde zam görüşmesi yapmak için uygun zaman dilimleri arasında bulunuyor.

Ortamı koklayın

Zam görüşmesi yapmak için şirket içindeki gidişatı da göz önüne almalısınız. Şirkette işler yolunda gitmiyorsa ve şirket küçülme yolunda adım atıyorsa sizin de zam alma gibi bir şansınız olmaz. Bu nedenle şirket ortamını koklamak zam istemeden önce en mantıklı hareket olur.

Görüşmede neden zam istediğinizi gerekçeleriyle açıklayın

Görüşmede en büyük kozunuz zammı neden hak ettiğinizi açıklamak olsun. Çalışkanlığınız ve elde ettiğiniz başarılarla birlikte patronunuza neden zam almanızın zamanı geldiğini detaylı bir şekilde açıklarsanız eliniz güçlenir ve zam alma konusunda önemli bir adım atmış olursunuz.

“Hayır” denildiğinde de pozitif kalın

Zam görüşmeniz istediğiniz gibi gitmese de patronunuzun karşısında kendinizden emin bir profil çizmeye ve şirkete kattığınız artılara ve değerlere odaklanmaya çalışın. Patronunuzdan zam konusunda “hayır” kelimesini duymaya kendinizi alıştırın ve böyle bir durumda ise maaş beklentisi yerine prim ve yan haklar konusunda bazı esnetmeler ve ödüller talep etmeye odaklanın.

Siz de cvlogin.com ile CV’nize en güncel deneyimlerinizi ve başarılarınızı ekleyebilir ve iş hayatınızda zam isterken bu taktikleri uygulayarak amacınıza ulaşabilirsiniz.0

Tags
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x