Memur için CV Nasıl Hazırlanır

Açıktan alım yapan kamu kurumlarının sınavlarına katılabilmek için adayların doldurması gereken bir başvuru formu vardır. Bu başvuru formu içerisinde bir bölüm sizin CV’nizdir. KPSS sınavı sonrası başvuru yapan herkesin karşılaştığı ve yapması gereken bir adım olan bu bölümde kısmen herkes zorlanır. Özgeçmiş kısmı genelde herkesi biraz yorar. Öncelikle genel anlamda CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken […]

Açıktan alım yapan kamu kurumlarının sınavlarına katılabilmek için adayların doldurması gereken bir başvuru formu vardır. Bu başvuru formu içerisinde bir bölüm sizin CV’nizdir. KPSS sınavı sonrası başvuru yapan herkesin karşılaştığı ve yapması gereken bir adım olan bu bölümde kısmen herkes zorlanır. Özgeçmiş kısmı genelde herkesi biraz yorar.

Öncelikle genel anlamda CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bunlar kısa ve net bilgiler içeren cümleler kurmalısınız. Özgeçmişinizi en açık haliyle yazmalısınız. Uzun cümleler CV’nizin yetkili tarafından sıkılıp okunmamasına neden olabilir. CV’nizde asla tamamlayamadığınız yarım kalan işlerinize yer vermeyin. Bitirdiğiniz işleri yazın. Örneğin İngilizce öğrenmek istedim ama yarım kaldı gibi söylemlerden kaçının. Bu bitiremediğiniz işler CV’niz okunurken, mülakatlarda hoş karşılanmayacaktır.

Memurluk için CV hazırlarken, başvuru yapmış olduğunuz kurumu ve kadroyu neden istediğinizi çok net bir şekilde ifade etmelisiniz. Başvurduğunuz kadroya ve mesleğe ne kadar uygun olduğunuzu ispatlayacak ve ne kadar kararlı olduğunuzu belirten cümleler kurmalısınız.

Kurum sınavı için sizlere genel bir CV örneği vereceğim, bunun üzerinden CV’nizi hazırlayabilirsiniz.

Kamu kurumunun başvuru formu arasındaki özgeçmiş bölümüne yazılması uygun bir metini paylaşıyorum.

Memur CV’si için Ön Yazı

İsmim Fatma ÖZTÜRK.  23.04.1986 Ankara doğumluyum. Üniversite hayatım dışında hep Ankara’da yaşadım.

20.06.2002 tarihinde Abidin Paşa Lisesinden mezun oldum. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi – Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü kazandım. 2006 yılında mezun oldum. Üniversite sürecinde MEB onaylı Bilgisayar işletmenliği kursunu bitirdim, kişisel gelişim kurslarına katıldım sertifikamı aldım.

Sanat gösterilerini izlemeyi ve resim yapmayı severim.

Kariyer planımı, İçişleri Bakanlığında çalışmak için yapıyorum.

Kurumun başvuru formu içerisindeki bölümün dışında ayrıca hazır bir CV verilmesi istenirsen yine aynı detaylara önem vererek, cvlogin.com sitesinden hazır şablonlardan yardım alabilirsiniz.

COMMENTS (1)

  • kubra

    ücretsiz cv oluşturun diyorsunuz ancak ücretsiz indirilmiyor

YOU MAY ALSO BE INTERESTED IN

Subscribe to the Cvlogin newsletter

Follow the developments in the career world. What would you like us to deliver to you?