İlk İş Gününde Dikkat Etmeniz Gereken 5 Konu

7 September 2017 —

İşe başladınız ve ilk iş gününüzde ofise doğru yola koyuldunuz. İşi almanız büyük bir başarı olsa da işteki ilk gününüzde sergilediğiniz davranışlar da işinizin kalıcılığı konusunda oldukça önemli. Ofisteki ilk iş gününüzde düzgün davranışlar içerisinde olmak ve pot kırmamak için dikkat etmelisiniz. Bu kritik zamanda yapılan hatanın telafisi ise oldukça zor. İlk iş gününüzde hareketlerinize ve sözlerinize dikkat ederek bu süreci başarı ile atlatabilirsiniz. İşte ilk iş gününüzde dikkat etmeniz gereken 5 konu: 1. Hemen samimi olmayın İlk gün birlikte çalıştığınız kişilerle abartılı samimiyet kurmak hatalı davranışlardan biri. Bazı insanlarla frekansınız tutsa dahi onlara “canım, tatlım” gibi samimiyet içeren ifadelerle seslenmemeli ve profesyonel tavrınızı korumalısınız. Samimiyet kuracağınız ilişkilerinizi zamana bırakmalı ve ilk dönemlerde aranızdaki mesafeyi korumalısınız. 2. İşe geç kalmayın İlk iş gününüzde işe geç kalmak hoş karşılanmayan durumlar arasında yer alır. İşe geç kalmamaya ve mümkünse 15 dakika önce iş yerinizde olmaya özen gösterin. İşe geç kalarak patronunuza da olumsuz bir izlenim verdiğinizi unutmayın. 3. Dedikodu yapmayın Ofisteki ilk gününüzde dedikodu yapmanız doğru bir davranış değildir. Dedikodu konusu özellikle de eski patronunuz veya iş arkadaşlarınız gibi konulardaysa bu size ilk günden olumsuz puan olarak geri dönecektir. Eski iş yerinizden ve çalıştığınız kişilerden hiç bahsetmemeniz ya da gerekirse iyi bir şekilde […]

İşe başladınız ve ilk iş gününüzde ofise doğru yola koyuldunuz. İşi almanız büyük bir başarı olsa da işteki ilk gününüzde sergilediğiniz davranışlar da işinizin kalıcılığı konusunda oldukça önemli. Ofisteki ilk iş gününüzde düzgün davranışlar içerisinde olmak ve pot kırmamak için dikkat etmelisiniz. Bu kritik zamanda yapılan hatanın telafisi ise oldukça zor. İlk iş gününüzde hareketlerinize ve sözlerinize dikkat ederek bu süreci başarı ile atlatabilirsiniz. İşte ilk iş gününüzde dikkat etmeniz gereken 5 konu:

1. Hemen samimi olmayın

İlk gün birlikte çalıştığınız kişilerle abartılı samimiyet kurmak hatalı davranışlardan biri. Bazı insanlarla frekansınız tutsa dahi onlara “canım, tatlım” gibi samimiyet içeren ifadelerle seslenmemeli ve profesyonel tavrınızı korumalısınız. Samimiyet kuracağınız ilişkilerinizi zamana bırakmalı ve ilk dönemlerde aranızdaki mesafeyi korumalısınız.

2. İşe geç kalmayın

İlk iş gününüzde işe geç kalmak hoş karşılanmayan durumlar arasında yer alır. İşe geç kalmamaya ve mümkünse 15 dakika önce iş yerinizde olmaya özen gösterin. İşe geç kalarak patronunuza da olumsuz bir izlenim verdiğinizi unutmayın.

3. Dedikodu yapmayın

Ofisteki ilk gününüzde dedikodu yapmanız doğru bir davranış değildir. Dedikodu konusu özellikle de eski patronunuz veya iş arkadaşlarınız gibi konulardaysa bu size ilk günden olumsuz puan olarak geri dönecektir. Eski iş yerinizden ve çalıştığınız kişilerden hiç bahsetmemeniz ya da gerekirse iyi bir şekilde bahsetmeniz daha doğru bir tutum oluşturur.

4. Olumsuz cümleler kurmayın

İlk gününüzde olabildiğince pozitif, enerjik ve olumlu bir tavır sergilemelisiniz. Eğer uykusuz, negatif veya isteksiz görünürseniz bu durum, işi istemediğiniz veya ortama ayak uyduramadığınız şeklinde yorumlanabilir ve üzerinizde kötü bir intiba bırakır. Konuşurken olumlu ve yapıcı bir tutum içinde olmaya dikkat edin.

5. Fazla mesai veya zam gibi soruları ilk günden sormayın

İşi kabul ettikten sonra işin gerektirdiği bazı durumları da kabul etmiş oluyorsunuz. İlk günden fazla mesai veya zam gibi gereksiz sorular sormayın ve bunun yerine işin gerekliliklerini öğrenmeye çalışın. İş hakkındaki problemleri ise daha sonraki zamana saklayın.

Cvlogin.com ile etkileyici bir özgeçmiş hazırlayarak ilk iş gününüzde kendinize olan güveninizle istekli bir tutum sergileyebilir ve kısa zamanda iş yerinin aranılan çalışanı olabilirsiniz.

Tags
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x