Girişimciliğin Olmazsa Olmaz 4 Şartı

23 August 2017 —

Kendi işini kurmak isteyenler için hayat aslında hiçte kolay değildir. Yapmaları gereken çok şey gitmeleri gereken çok yol vardır. Ancak bazı noktalara dikkat ederek gereksiz zaman harcamaktan kurtulabilirler. Yine dikkatleri onlara önemli deneyimler kazandırabilir. Öncelikle herkes kendi işini kurmak isteyebilir ancak çok azı bunu başarabilir. Çünkü girişimcilik bir yaşam felsefesidir. Öngörü Sahibi Olmak Girişimci yeni iş fırsatlarını önceden görebilme yeteneğine sahiptir. Buradaki ince çizgi proje başarılı ya da başarısız olabilir ama girişimci yoluna devam eder. İş fırsatları konusunda yaratıcı olmak girişimcinin en büyük özelliklerinden biridir. Sonuç almak ve denemek onun için çok kolaydır. Zamanı İyi Kullanır İş fikri her zaman her şeyi anlatmaz. Çok güvenilen bir proje sonuç vermeyebilir ve büyüme hızı yok denecek kadar az olabilir. Böyle bir durum çeşitli değerlendirmelerden sonra sonuç alınamıyorsa girişimci için vakit kaybıdır. Girişimciler hızlı bir şekilde yeni bir projeye geçmelidirler. Özellikle silikon vadisinde birçok girişimcinin geçmişinde denenmiş başarısız girişimler vardır. Bu çalışmalar onları kötü ya da başarısız göstermez aksine tecrübe sahibi gösterir. Mali Disipline Sahiptir Maliyet konusunda fark yaratamıyorsanız ya da parayı yönetemiyorsanız girişimcilik size uygun değildir. Girişimci parayı iyi kontrol etmelidir ki tüm kanallarda akış devam etsin. Elbette profesyoneller olacak ancak girişimci her zaman işlerin nasıl gittiğini bilmelidir. Çok iyi bir muhasebe uzmanı […]

Kendi işini kurmak isteyenler için hayat aslında hiçte kolay değildir. Yapmaları gereken çok şey gitmeleri gereken çok yol vardır. Ancak bazı noktalara dikkat ederek gereksiz zaman harcamaktan kurtulabilirler. Yine dikkatleri onlara önemli deneyimler kazandırabilir. Öncelikle herkes kendi işini kurmak isteyebilir ancak çok azı bunu başarabilir. Çünkü girişimcilik bir yaşam felsefesidir.

Öngörü Sahibi Olmak

Girişimci yeni iş fırsatlarını önceden görebilme yeteneğine sahiptir. Buradaki ince çizgi proje başarılı ya da başarısız olabilir ama girişimci yoluna devam eder. İş fırsatları konusunda yaratıcı olmak girişimcinin en büyük özelliklerinden biridir. Sonuç almak ve denemek onun için çok kolaydır.

Zamanı İyi Kullanır

İş fikri her zaman her şeyi anlatmaz. Çok güvenilen bir proje sonuç vermeyebilir ve büyüme hızı yok denecek kadar az olabilir. Böyle bir durum çeşitli değerlendirmelerden sonra sonuç alınamıyorsa girişimci için vakit kaybıdır. Girişimciler hızlı bir şekilde yeni bir projeye geçmelidirler. Özellikle silikon vadisinde birçok girişimcinin geçmişinde denenmiş başarısız girişimler vardır. Bu çalışmalar onları kötü ya da başarısız göstermez aksine tecrübe sahibi gösterir.

Mali Disipline Sahiptir

Maliyet konusunda fark yaratamıyorsanız ya da parayı yönetemiyorsanız girişimcilik size uygun değildir. Girişimci parayı iyi kontrol etmelidir ki tüm kanallarda akış devam etsin. Elbette profesyoneller olacak ancak girişimci her zaman işlerin nasıl gittiğini bilmelidir. Çok iyi bir muhasebe uzmanı olmanıza gerek yok ancak mevzuatları, pazarlamayı ve nakit akışı bilmek girişimci için çok önemlidir.

Sabırlı ve İnanç Sahibidirler

Yapacağınız işe inanmıyorsanız ya da tereddütleriniz varsa o gemi mutlaka batar. Ama bugün ama yarın… İyi bir girişimci inanmadığı bir işe girmez ve her iş fikrine kolay kolay inanmaz. Dolayısıyla prensip sahibi olmak girişimcinin temel özelliğidir. Sonrasında ise sabır devreye giriyor. Proje ilk başta çeşitli zorluklar ve fırtınalar atlatabilir. Çevrenizdeki herkes hatta ekip içinde bile acaba yanlış mı bazı şeyler bakışlarını size direk olarak doğrultabilir. Bu noktada önemli olan girişimcidir. Ne hissediyor, ön görüleri ne, işin arkasında mı sonuç alınacağına emin mi işte bu kararlar bir girişimin kaderini belirler. Unutmayın liderlik fark bir şeydir dolayısıyla aşırı sorumluluk ve zor kararları kaldırabilmek girişimciler için olmazsa olmazdır.

Tags
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x