İş Stresi ile Başa Çıkmak İçin 8 Harika Öneri

9 October 2017 —

Yoğun çalışma hayatında stres önemli bir yer kaplıyor. Başarı isteği, yükselme ve hırs gibi faktörler de stresin daha fazla artmasına yol açabiliyor. Çoğu çalışanın mustarip olduğu baş ağrısı, nefes daralması ve çarpıntı gibi sağlık sorunları da stres kaynaklı olarak gösteriliyor. İş hayatında stresi yenmek ve kendinden emin adımlarla ilerlemek ise sanıldığı gibi zor değil. İşte iş stresi ile başa çıkmak için öneriler; Kaslarınızı gevşeterek güne başlayın Kas gevşeten hareketlerle güne merhaba demek ve her sabah en az yarım saat esneme hareketleri yapmak, güne çok daha enerjik başlamanıza yardım eder. Gün sonunda ise sıcak bir duş yaparak günün stresini üzerinizden atabilir ve rahatlayabilirsiniz. Kendinize bir iş listesi hazırlayın Her gün yapılması gerekenleri listenize not ederek hem iş yükünüzü görebilir, hem de aksamaması gereken işleri gerçekleştirerek günlük programınızı rahatlatabilirsiniz ve stres yaşamanın önüne geçebilirsiniz. Öfke kontrolü geliştirin Öfke kontrolü geliştirerek kolayca sinirlenmek yerine öfkelenmeden önce olayı iyice araştırın ve öfkenizi kontrol altına almaya, sakin kalmaya çalışın. Spor yapın Spor yapmak iş stresi ile başa çıkmak için birebir. Kızgınlık ve öfkenizi spor yaparak atabilir, stresin neden olduğu gerginlikten sporla birlikte uzaklaşabilirsiniz. Kaliteli bir uyku uyuyun Stres kaynaklı problemlerin önüne geçebilmek için kaliteli bir uyku şart. Günde en az 7-8 saat uyumalısınız. Uyku  öncesi rahatlatıcı […]

Yoğun çalışma hayatında stres önemli bir yer kaplıyor. Başarı isteği, yükselme ve hırs gibi faktörler de stresin daha fazla artmasına yol açabiliyor. Çoğu çalışanın mustarip olduğu baş ağrısı, nefes daralması ve çarpıntı gibi sağlık sorunları da stres kaynaklı olarak gösteriliyor. İş hayatında stresi yenmek ve kendinden emin adımlarla ilerlemek ise sanıldığı gibi zor değil.

İşte iş stresi ile başa çıkmak için öneriler;

Kaslarınızı gevşeterek güne başlayın

Kas gevşeten hareketlerle güne merhaba demek ve her sabah en az yarım saat esneme hareketleri yapmak, güne çok daha enerjik başlamanıza yardım eder. Gün sonunda ise sıcak bir duş yaparak günün stresini üzerinizden atabilir ve rahatlayabilirsiniz.

Kendinize bir iş listesi hazırlayın

Her gün yapılması gerekenleri listenize not ederek hem iş yükünüzü görebilir, hem de aksamaması gereken işleri gerçekleştirerek günlük programınızı rahatlatabilirsiniz ve stres yaşamanın önüne geçebilirsiniz.

Öfke kontrolü geliştirin

Öfke kontrolü geliştirerek kolayca sinirlenmek yerine öfkelenmeden önce olayı iyice araştırın ve öfkenizi kontrol altına almaya, sakin kalmaya çalışın.

Spor yapın

Spor yapmak iş stresi ile başa çıkmak için birebir. Kızgınlık ve öfkenizi spor yaparak atabilir, stresin neden olduğu gerginlikten sporla birlikte uzaklaşabilirsiniz.

Kaliteli bir uyku uyuyun

Stres kaynaklı problemlerin önüne geçebilmek için kaliteli bir uyku şart. Günde en az 7-8 saat uyumalısınız. Uyku  öncesi rahatlatıcı bir duş alabilir ve uyku yardımı ile vücudunuzu dinlendirebilirsiniz.

“Hayır” demeyi unutmayın

İş hayatında hayır demeniz gereken zamanı bilin ve üzerinizde biriken işler konusunda başkalarından yardım isteyin. İş yükü nedeniyle stres yapmak yerine iş birliği yapmak sizi rahatlatır ve stresten uzaklaştırır.

Strese iyi gelen kokuları deneyin

Çalışma masanızın üzerinde strese iyi gelen limon aromalı bir koku bulundurarak stresli olduğunuz anlarda bu kokuyu koklayabilir ve stres hormonlarının seviyesini düşürebilirsiniz.

Esnek olmaya çalışın

Kendinize katı kurallar koymak yerine esnek olmak ve bazı durumlarda olayları akışına bırakmak, stresle başa çıkabilmenin en etkili yolları arasında bulunuyor.

Siz de gönlünüzdeki işe ve stressiz çalışma koşullarına kavuşmak için Cvlogin.com üzerindeki şablonlardan CV’nizi hazırlayarak hayalinizdeki işe kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Tags
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x