İş Yerinde Liderlik Becerilerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

5 October 2017 —

İş yerinde lider olmak ve daha üst pozisyonlara terfi etmek her çalışanın hayalidir. Liderlik becerilerini geliştirmek ve istediğiniz pozisyona yükselmek ise sizin elinizde. Liderlik becerilerinizi iş yerinde doğru uygulayarak kariyerinizde zirveyi zorlayabilirsiniz. Peki, iş yerinde liderlik becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz? Planlı olun Kariyer hedefinizle ilgili planlı olmak ve kendinize bir hedef belirlemek, liderlik alanında kendinizi geliştirmek için iyi bir başlangıç olabilir. Hangi alana yönelmek istediğinizi bilmek ve bu iş için gerekli beceri ve donanımlara sahip olup olmadığınızı belirlemek ilerlemenin anahtarı. İletişime önem verin İş yerinde takım arkadaşlarınızla olduğu kadar diğer birim çalışanları ile de iyi ilişkiler kurun ve her türlü iletişim kanalında özenli ve örnek bir tutum takının. Konuşma stiliniz ve attığınız e-maillere kadar her alanda iletişim yönünüzün güçlü ve kusursuz olduğunu karşınızdakilere gösterin. Liderlik becerileri arasında belki de en önemli adım doğru iletişimdir. Sorumluluk alın İş yerinde görevlerinizi gerektiği şekilde yerine getirmenin yanında ekstra sorumluluk almak lider bir kişinin en önemli özelliklerindendir. Sorumluluk bilinci gelişmiş bir kişi yaptığı her işte başarılı olur ve takım arkadaşlarına da örnek bir kişi olarak sunulur. Bu nedenle sorumluluktan kaçmayın ve üzerinize aldığınız işleri en iyi şekilde yapmaya çalışın. Pozitif olun İş yerinde pozitif bir tutum sergilemek ve herkesin örnek aldığı bir kişi olmak sizi lider pozisyonuna […]

İş yerinde lider olmak ve daha üst pozisyonlara terfi etmek her çalışanın hayalidir. Liderlik becerilerini geliştirmek ve istediğiniz pozisyona yükselmek ise sizin elinizde. Liderlik becerilerinizi iş yerinde doğru uygulayarak kariyerinizde zirveyi zorlayabilirsiniz. Peki, iş yerinde liderlik becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Planlı olun

Kariyer hedefinizle ilgili planlı olmak ve kendinize bir hedef belirlemek, liderlik alanında kendinizi geliştirmek için iyi bir başlangıç olabilir. Hangi alana yönelmek istediğinizi bilmek ve bu iş için gerekli beceri ve donanımlara sahip olup olmadığınızı belirlemek ilerlemenin anahtarı.

İletişime önem verin

İş yerinde takım arkadaşlarınızla olduğu kadar diğer birim çalışanları ile de iyi ilişkiler kurun ve her türlü iletişim kanalında özenli ve örnek bir tutum takının. Konuşma stiliniz ve attığınız e-maillere kadar her alanda iletişim yönünüzün güçlü ve kusursuz olduğunu karşınızdakilere gösterin. Liderlik becerileri arasında belki de en önemli adım doğru iletişimdir.

Sorumluluk alın

İş yerinde görevlerinizi gerektiği şekilde yerine getirmenin yanında ekstra sorumluluk almak lider bir kişinin en önemli özelliklerindendir. Sorumluluk bilinci gelişmiş bir kişi yaptığı her işte başarılı olur ve takım arkadaşlarına da örnek bir kişi olarak sunulur. Bu nedenle sorumluluktan kaçmayın ve üzerinize aldığınız işleri en iyi şekilde yapmaya çalışın.

Pozitif olun

İş yerinde pozitif bir tutum sergilemek ve herkesin örnek aldığı bir kişi olmak sizi lider pozisyonuna taşıyan önemli davranışlar arasında yer alıyor. Kriz anlarında olumlu kalmak ve ekibinizle birlikte pozitif bir atmosfer oluşturmak liderlik için aranan özelliklerden biri.

Profesyonel olun

Duygularınızı yaptığınız işe yansıtmamak ve iş yerinde profesyonel davranışlar sergilemek liderlerde aranılan davranış biçimlerinden biri. Duygusal anlamda kötü günler geçirseniz bile bunu işinize yansıtmayarak iş yerinizde takdir toplayabilirsiniz.

Çevrenizdekileri önemseyin

Birlikte çalıştığınız kişileri önemsemek ve onları yakından tanımak ileride lider olma şansınızı ve onları doğru yönetebilme kabiliyetini de sizlere kazandırır. Başarılı liderler ekibini iyi tanıyan ve onların potansiyellerini iyi bilenler arasından seçilir.

Liderlik becerilerinize özgeçmişinizde yer vermek istiyorsanız cvlogin.com aracılığıyla özgeçmişinizi hazırladıktan sonra ön yazınızda öne çıkan liderlik özelliklerinizden bahsedebilirsiniz.

Tags
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x