CV’nizi Dikkat Çekici Hale Getirmenin 6 Yolu

19 Haziran 2017 —

İşe başvurmak için ilk yapmanız gereken bir CV hazırlamak. Çoğu CV, diğerlerinin arasında bazen üzerinde birkaç dakika harcanmadan eleniyor. Peki, bir CV nasıl daha dikkat çekici hale getirilir?

İşe başvurmak için ilk yapmanız gereken bir CV hazırlamak. Çoğu CV, diğerlerinin arasında bazen üzerinde birkaç dakika harcanmadan eleniyor. Peki, bir CV nasıl daha dikkat çekici hale getirilir?

6 Adımda CV’nizi Düzenleyin

  1. CV’niz için başvurduğunuz işe, şirkete ya da kişiliğinize uygun bir şablon oluşturun. Cvlogin gibi sitelerde standart olarak kullanılan CV taslaklardan da faydalanabilirsiniz. Bu gibi şablonlarda sadece bilgilerinizi doldurmanız yeterli olacaktır. Ancak kendiniz baştan bir CV hazırlayacaksanız, düzgün bir taslak oluşturun. Başvurduğunuz pozisyon daha yaratıcı özellikler gerektiriyorsa veya şirketin kültürünün buna izin verdiğini düşünüyorsanız, CV’nizi standart görünümlerde hazırlamaktansa, çeşitli çizimlerle ve renklerle destekleyebilirsiniz.
  2. CV’nize fotoğraf eklemeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Başvurunuzu değerlendiren kişiler nasıl göründüğünüzü ve nasıl bir duruşunuzun olduğunu da bilmek isterler.
  3. Uzun paragraflar yerine kısa ve öz cümleler ve ifadeler kullanın. CV’nizde çok uzun paragrafların olması karşı tarafın dikkatinin bir yerden sonra dağılmasına ve CV’nizi okurken sıkılıp bırakmasına neden olabilir. CV’nizi değerlendirenler, özellikle ilk elemelerde kısa zamanda sizin hakkınızda bir fikir sahibi olmak isterler. Bu nedenle kısa ve öz cümleler kullanarak, 2 sayfayı geçmeyen bir CV hazırlayın.
  4. CV’nize önyazı ekleyin. Başvuru kanalınız ne olursa olsun CV’nize iliştirilmiş bir önyazı, CV’nizi çok destekleyecektir. CV’nizi değerlendiren kişiler bir önyazınız olması durumunda ona öncelik verirler ve önyazınızda anlattıklarınız ilk izleniminiz için çok önemlidir. CV’nizde bahsedemediklerinizi karşı tarafa aktarabilmek için çok uzun olmayan, kısa ve öz bir önyazı hazırlayın.
  5. İmla, yazı tipi ve sayfa düzenine mutlaka dikkat edin. Çoğu CV için, imla hatalarıyla dolu olması ve düzensizlik, bir eleme sebebidir. CV’ye gösterilen özen, adayların kişilikleri ve çalışma alışkanlıkları hakkında da ipucu verdiği için düzgünce ve hatasız hazırlanmış bir CV dikkat çekici olacaktır.
  6. Yaratıcı CV seçeneklerinden destek alın. Eğer başvurduğunuz pozisyona ve şirkete uygunsa, standart bir şablon kullanmak yerine çeşitli şekillerde grafik tasarım CV’leri kullanabilirsiniz. Örneğin, bir grafik tasarımcının CV’sini bu şekilde düzenlemesi, kişinin yetenekleri hakkında ilk mesajı veren ve değerlendirme sürecine renk katan bir hareket olacaktır.

Standart CV taslaklarına ve bir CV’nin içermesi gereken bilgilere Cvlogin.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler ile kendiniz baştan bir CV yaratabileceğiniz gibi, sitedeki hazır CV taslaklarını da kullanabilirsiniz.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
CV Bölümleri Nelerdir?

CV Bölümleri Nelerdir?Berna Ak | 14 Temmuz

0
Would love your thoughts, please comment.x