Online iş görüşmelerinde dikkat edilmesi gereken durumlar

17 Ekim 2022 —

Online bir iş görüşmesi, potansiyel bir işverenle konuşmanın ve onlara açık bir pozisyon için neden en iyi aday olabileceğinizi göstermenin modern bir yoludur. İş görüşmeleri tipik olarak bir görüşmecinin sorularını yanıtlamayı içerir, bu nedenle her soruya etkili ve eksiksiz bir şekilde yanıt verebildiğinizden emin olmak için önceden hazırlanmak yararlı olabilir.

Online bir iş görüşmesi, potansiyel bir işverenle konuşmanın ve onlara açık bir pozisyon için neden en iyi aday olabileceğinizi göstermenin modern bir yoludur. İş görüşmeleri tipik olarak bir görüşmecinin sorularını yanıtlamayı içerir, bu nedenle her soruya etkili ve eksiksiz bir şekilde yanıt verebildiğinizden emin olmak için önceden hazırlanmak yararlı olabilir.

Başvurduğunuz herhangi bir şirketin görüşmelerini çevrimiçi yapmayı tercih etmesi durumunda, özellikle çevrimiçi bir iş görüşmesine nasıl hazırlanacağınızı bilmekten de yararlanabilirsiniz.

Online görüşme nedir?

Online iş görüşmesi, işverenlerin çevrimiçi platformlarda ev sahipliği yapabileceği bir görüşmedir. Çevrimiçi iş görüşmeleri, işverenler ve iş adayları için erişilebilir ve basit hale getirilmesine yardımcı olabilecek çeşitli farklı platformlarda ve satış noktalarında gerçekleştirilebilir.

Çevrimiçi bir iş görüşmesi tipik olarak, bir görüşmecinin sorularını yanıtlamak, kişiliğiniz ve iş deneyiminiz hakkında bilgi sunmak ve bir şirketin misyon ve değerlerini tartışmak gibi, yüz yüze bir iş görüşmesiyle aynı unsurların çoğunu içerir. Çoğu, sabit bir internet bağlantısı olan herhangi bir yerden etkin bir şekilde çalışabilen, online görüşmelerin gerçekleştirilebileceği platformlar için birkaç farklı seçenek vardır. Online bir iş görüşmesinde karşılaşabileceğiniz birkaç toplantı yöntemi:

• Görüntülü arama
• Telefon görüşmesi
• Video kaydetme
• Dijital anket

Bilgisayarınızı test edin

Günümüzde, özellikle online görüşmelerle, potansiyel çalışanınızın tercih ettiği yöntemi (Zoom, Skype, FaceTime, vb.) kullanarak kendinizi rahat hissetmeniz gerekir. Kullanacağınız program konusunda kendinizi rahat hissettiğinizde, her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için internet bağlantınızı ve ses ayarlarını test etmek iyi bir fikirdir.

Aydınlık bir bölge seçin

Ortamın çok karanlık olmadığından emin olun, ancak mümkünse görüşme sırasında tepe ışıklarından da uzak durun. Yüzünüz ışığa bakacak şekilde bir pencerenin yanına yerleşmeye çalışın. Röportajdan önce acele etmediğinizden emin olmak için bir gün önce online toplantınızı yapmak için iyi bir yer belirleyin. Dizüstü bilgisayarınız için sabit bir masanız olduğundan emin olun.

Arka planı doğru seçin

Platformda sevimli bir arka plan seçmek isteyebilirsiniz, ancak bunu yapmayın! Arka planlar, ilk kez yapılan bir toplantı için dikkat dağıtıcı ve profesyonelce değil. Sanal arka plan seçiminde tek renk sade bir ton ya da daha profesyonel gözükecek bir ortam kullanılabilir. Bunu, online iş görüşmesine girdiğiniz ortamda da düz renkte bir duvarı arkanıza alacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Dikkat dağınıklığına sebep olabilecek şeyleri önceden kaldırın

Telefonunuz ve bilgisayarınızdaki e-posta bildirimleri de dahil olmak üzere konuşmanızı engelleyebilecek her şeyi sessize alın. Potansiyel işvereninizin zaten haberdar olacağı bir acil durumunuz yoksa, görüşme sırasında araya girmek kabalık olarak görülecektir.

Göz temasından kaçınmayın

Online bir ortamda, gerçek göz teması olmasa da göz teması önemlidir. Ekrandaki kişiye bakmak yerine doğrudan web kamerasına bakın ve etkileşimde kalın. Ekranda bir insan gördüğünüzde kameraya bakmak zor olabilir. Ancak ekrana bakmak sizi yere bakıyormuş gibi gösterecektir.

Beden dilini kullanın

Güç pozlarına benzer şekilde, görüşme sırasında meşgul beden dili kullanmak, kendinize güven ve enerji ile cevap vermenize yardımcı olacaktır. Arama sadece telefon üzerinden olsa bile, doğru duruş daha samimi, açık ve kendinizden emin ses çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Öte yandan, eğilmek yorgun hissetmenize ve bitmesini istiyormuş gibi bir his vermenize neden olabilir. Kollarınızı veya bacaklarınızı çaprazlamak, tam olarak meşgul değilmişsiniz gibi görünecek ve aslında bilgiyi gerçekten almayı zorlaştıran bir tür zihinsel engele neden olabilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
CV Türleri

CV TürleriBerna Ak | 11 Ocak

0
Would love your thoughts, please comment.x