Diploma notu mu yoksa iş tecrübesi mi daha önemli?

15 Ekim 2022 —

İş dünyasına giriyorsanız veya bir kariyer değişikliği düşünüyorsanız, deneyimin bir dereceye sahip olmaktan daha önemli olup olmadığını veya bunun tersini merak ediyor olabilirsiniz. Ve ihtiyacın olan şeye sahip değilsen, çok mu geç? Hadi bir bakalım.

İş dünyasına giriyorsanız veya bir kariyer değişikliği düşünüyorsanız, deneyimin bir dereceye sahip olmaktan daha önemli olup olmadığını veya bunun tersini merak ediyor olabilirsiniz. Ve ihtiyacın olan şeye sahip değilsen, çok mu geç? Hadi bir bakalım.

Bugün, işverenler giderek derecelerden çok becerilere değer vermeye başlıyor. Bu, sosyal beceri, deneyim ve yaratıcılık gerektiren işlerin işe alım kriteri olarak belirli eğitim nitelikleri gerektirmediği anlamına gelir. Yeni bir kavram gibi görünse de öyle değil. Aslında, bazı büyük şirketler, işe alım için bir gereklilik olan dereceleri kaldırmaya başladılar. İşte işverenlerin deneyime bir dereceye kadar değer vermesinin birkaç nedeni:

Uygulama her şeyden önemlidir

Kavramların ve konuların teorik bilgisi, bazı şeyleri çerçevelemeye yardımcı olabilir. Ancak, yalnızca iş deneyimi pratik uygulamaya yol açar. Bu nedenle, modern bir işyerinde, önceki deneyim bir dereceye kadar üstün olabilir.

Tecrübe kendini gösterir

Profesyonel olarak yaptığınız tüm işler ve tamamladığınız projeler size özeldir ve rekabette bir adım önde olmanızı sağlar. Benzersiz ve yaratıcı insanlara diğerlerinden daha fazla değer verildiği bir dünyada yaşıyoruz. Böylece, alanınızda deneyim kazanmak, diğerleri senaryoya bağlı kalırken, problem çözme konusunda kendi yaklaşımınızı oluşturmanıza olanak tanır.

Bir kimlik yaratır

Muhtemelen belirli bir alanda diploması olan bir kişiyle karşılaşmışsınızdır, ancak daha sonra bunun onun işi olmadığını fark etmişsinizdir. Bunun nedeni genellikle, paketi takip etmeye ve ilgilenmediği bir konuyu incelemeye meyilli olmasıdır. Bu, kendini tanıma eksikliğinden kaynaklanır. Öte yandan, bir işte uygulamalı deneyim kazanmak, güçlü ve zayıf yönlerinizi keşfetmenizi sağlar. Gerçek tutkunuzun nerede olduğunu anlamanıza yardımcı olacak şekilde sizi kendinize açar.

Ağınızı güçlendirir:

Üniversite diploması muhtemelen arkadaş çevrenizi artırır, ancak iş deneyimi, profesyonel olarak kalifiye insanlarla bir ağ oluşturmanıza yardımcı olur. Bu, birbirinizden öğrenebileceğiniz ve kariyer hatalarından kaçınabileceğiniz anlamına gelir.

Dereceler her yerde. Yeterli niteliklere sahip sayısız aday var. Günümüz dünyasında sahip olduğunuz diplomadan ziyade edindiğiniz iş tecrübesi ile özgeçmişiniz çekici hale gelmektedir. Kısacası, bir mühendis olarak mezun olmak sizi yalnızca kağıt üzerinde bir mühendis yapar çünkü fazla pratik deneyiminiz olmaz, pratik deneyim ise işverenlerin masaya ne getirdiğinizi bilmesini sağlar.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x