cvlogin.com’dan CV’de Yalan Araştırması: Hangi Yalanlar Kabul Edilebilir?

27 Temmuz 2018 —

İş başvurularında ilk iletişim aracı olarak kullanılan CV’lerde sıklıkla yalan bilgi yazıldığını biliyor muydunuz? 400.000’in üzerinde kişinin CV hazırlamak için kullandığı cvlogin.com, sık karşılaşılan yalanların izini süren bir araştırma gerçekleştirdi.

İş başvurularında ilk iletişim aracı olarak kullanılan CV’lerde sıklıkla yalan bilgi yazıldığını biliyor muydunuz? 400.000’in üzerinde kişinin CV hazırlamak için kullandığı cvlogin.com, sık karşılaşılan yalanların izini süren bir araştırma gerçekleştirdi. Bu araştırmayla cvlogin.com, CV’lerdeki kabul edilebilen/edilemeyen yalanları ortaya çıkardı.

Sürekli artan kullanıcı sayısıyla CV konusunda uzmanlığını kanıtlayan cvlogin.com’un son araştırması, CV’de yazılan eğitim bilgileri ve iş tecrübesi yalanlarının kabul edilemez olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya katılan 1023 kişinin;

  • %86,8’i yanlış eğitim bilgisi,
  • %84,23’ü yanlış iş tecrübesi bilgisi vermenin kabul edilemez olduğunu söylüyor.

Diğer taraftan katılımcıların %83,41’i hobiler konusunda yazılan yalanların kabul edilebilir olduğu görüşünü paylaşıyor.

Araştırma sonuçlarında karşımıza çıkan şaşırtıcı sonuçlar arasında isim ve yaş konusunda yazılan yalanlar yer alıyor. Katılımcıların %20’si isim, %44,36’sı ise yaş konusunda yalan söylenmesinde bir sakınca görmüyor. Sonuçlara karşılık, temel bilgiler arasında yer alan isim, yaş ve yetkinlikler gibi bölümlerde yanlış bilgi vermenin işveren tarafında büyük güven kaybına sebep olacağı şüphesiz.

Bu durumda ortaya çıkan sonuçlar, iş arayanların CV konusunda profesyonel destek alması gerektiğini bir kez daha kanıtlıyor. Çünkü CV’de yalan bilgilere yer vermek, iş başvurusu sürecini büyük oranda riske atıyor. Kişilerin yanlış bilgilerle CV’lerini şişirmek yerine, doğru bilgileri etkileyici şekilde CV’lerine yerleştirmenin yollarını aramasında fayda var.

CV’deki diğer kabul edilemez yalanlar hangileri?

cvlogin.com’un Türkiye’den 18 yaş ve üzeri 1023 kişinin katıldığı araştırma sonucuna göre, katılımcıların;

  • %68,02’si iş tecrübesi süresi,
  • %74,6’sı dil,
  • %70,58’i unvan,
  • %68,6’sı yetkinlikler,
  • %59,77’si seminerler/sertifika

konusunda yanlış bilgi vermenin kabul edilemez olduğunu söylüyor. Ortaya çıkan veriler, CV’de yazılan yalanları kabul edilebilir gören çok sayıda kişi olduğunu açıkça gösteriyor.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x