İşe Girmeden Önce Sormanız Gereken 7 Soru

22 Haziran 2017 —

İş başvurusu yaptığınız şirketin iş görüşmesini başarıyla tamamladınız ve İK uzmanı sizin herhangi bir sorunuz olup olmadığınız soruyor. Bu aşamada şirketin kurum kültürü ile uyuşup uyuşmadığınızı ölçen sorular sorarak hem işe olan ilginizi ortaya koyabilir hem de karşı tarafın dikkatini çekerek pozitif bir aday imajı çizebilirsiniz.

İş başvurusu yaptığınız şirketin iş görüşmesini başarıyla tamamladınız ve İK uzmanı sizin herhangi bir sorunuz olup olmadığınız soruyor. Bu aşamada şirketin kurum kültürü ile uyuşup uyuşmadığınızı ölçen sorular sorarak hem işe olan ilginizi ortaya koyabilir hem de karşı tarafın dikkatini çekerek pozitif bir aday imajı çizebilirsiniz. İşte işe girmeden önce sormanız gereken sorular:

1. Pozisyonun tam olarak tanımını yapabilir misiniz?

Bu soru karşınızdaki kişiye pozisyonu nasıl gördüğü ve ileride bu pozisyondaki kişinin şirket içinde yükselme ihtimali olup olmadığını anlamanıza yardım edebilecek iyi bir sorudur. İK uzmanının soruya verdiği cevaba göre işin hayalinizdeki iş olup olmadığını kafanızda canlandırabilirsiniz.

2. Bu pozisyonda çalışan kişiden beklediğiniz başarılar neler?

Bu akıllıca soru da karşı tarafın işe kabul edilmeniz durumunda sizden öncelikle neleri başarmanızı istediğini ortaya çıkaran bir sorudur. Bu soru yardımı ile hangi konulara odaklanmanız gerektiği ve hangi yönlerinizi ortaya çıkarmanız gerektiğini de kavramış olursunuz.

3. Bu pozisyondaki zorluklar nelerdir?

Pozisyondaki zorluklara dair bir soru sorduğunuzda pozisyonun varsa olumsuz ve zor yönlerini de ortaya çıkarabilir ve işin size uygun olup olmadığına dair net bir karar verebilirsiniz.

4. Bana sağlayabileceğiniz yan haklar neler?

İK uzmanına yan haklarınız hakkında soru sorarak işe kabul edilmeniz durumunda hangi haklara sahip olup olmadığınızı anlayabilir ev işin size avantajlarını masaya yatırabilirsiniz. Bu soru özellikle iki iş arasında kalanlar için ayırt edici olması açısından da faydalı.

5. Şirketinizin ödüllendirme politikası nasıl işliyor?

Bu soru da şirketlerin İK politikalarının ne kadar iyi işleyip işlemediğini ve şirketin size hitap edip etmediğini anlamanızı sağlayabilir. Şirketin ödüllendirme politikaları çalışanlarını takdir etme potansiyelini de gözler önüne sermesi açısından önemli.

6. Bu şirkette çalışmanın en iyi yanı sizce nedir?

İK uzmanına bu soruyu yönelttiğinizde şirket hakkında pek çok soruya da cevap almış olursunuz. Ekip çalışması ve sektörel tecrübe kazanma gibi nitelikler kariyer odaklı bir şirket olduğuna, maddi olanakları öne çıkaran bonus ve prim gibi özellikler ise şirketin maddiyat konusunda çalışanlarını teşvik ettiğine dair ipucu verebilir.

7. Benden önce bu pozisyonda başarılı olan kişilerin ortak özellikleri nedir?

Bu soru ile birlikte bu pozisyonda başarılı olmuş kişilerin neler yaptığı ve hani özellikleri ile terfi ettiklerini de anlamış olursunuz.

Cvlogin.com ile iş başvuru sürecinizde nasıl bir CV hazırlamanız gerektiğini ve profesyonel CV örneklerini inceleyerek kariyer hayatınızda Cvlogin.com tavsiyeleri ile bir adım öne geçme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x