İş Tecrübesi Olmadan CV Oluşturma

28 Ağustos 2022 —

Henüz iş deneyiminiz olmadığında iş arama, yokuş yukarı bir savaş gibi hissedilebilir. Yazacak bir şeyiniz yokken nasıl CV yazacaksınız? Bunun ilk işinizde giriş seviyesi bir pozisyona inmenizi engellemesine izin vermemelisiniz.

Henüz iş deneyiminiz olmadığında iş arama, yokuş yukarı bir savaş gibi hissedilebilir. Yazacak bir şeyiniz yokken nasıl CV yazacaksınız? Bunun ilk işinizde giriş seviyesi bir pozisyona inmenizi engellemesine izin vermemelisiniz. En çok deneyime sahip aday her zaman işi alan aday değildir. İşverenler deneyimden daha fazlasını arıyorlar, bu nedenle özgeçmişinizi kim olduğunuzu ve müşterileri için neden mükemmel olduğunuzu göstermek için kullanmak önemlidir. Deneyimsiz bir özgeçmiş nasıl yazılacağına dair cevaplar arıyorsanız, bilmeniz gereken yedi şey var.

CV’nizi işe göre özelleştirin

Öncelikle CV’nizin başvurduğunuz işe uygun olduğundan emin olun. Bu önemli. İş deneyimi olmayan bir özgeçmişiniz varsa, anahtar, sahip olmadığınız deneyimden ziyade yumuşak ve zor becerilerinize odaklanmaktır. İş ilanını tarayın ve işe alım görevlisinin aradığı ilgili tüm beceri ve nitelikleri ortaya çıkarın. Bu, ayrıntılara dikkat, müşteri hizmetleri deneyimi veya iyi zaman yönetimi gibi şeyleri içerebilir.

CV’nizi işe uyarlamak için, becerilerinizi CV’nize dahil etmek önemlidir. Bunları kişisel beyanınıza dahil edebilir veya özel bir ‘Beceriler’ sütunu oluşturabilirsiniz. Anahtar, işe alım görevlisinin bunun genel bir özgeçmiş olmadığını ve iş ilanıyla ilgili becerilere sahip olduğunuzu görmesini sağlamaktır.

Kişisel ifadenizden en iyi şekilde yararlanın

Kişisel beyanınız, bir işe alım görevlisinin özgeçmişinizde okuyacağı ilk şeydir, bu nedenle iyi olması gerekir. Kendiniz, becerileriniz ve sizi bu rol için mükemmel aday yapan şeyler hakkında üç ila beş satır yazmaya zaman ayırın. Kısa ve öz tutun. Bu bir hikaye değil, sizi harika bir çalışan yapan şeyin bir anlık görüntüsü olmalı. İş deneyiminiz olmayabilir, ancak yine de büyüleyici kişiliğinizi sergileyebilirsiniz.

İş dışında düşünün

Müfredat dışı aktivitelerinizi ve gönüllü çalışmalarınız gibi işleri ele alın. Kanıtlar, işverenlerin bir pozisyon için bir aday düşünürken gönüllü deneyimi dikkate almaya istekli olduklarını göstermektedir. Bu nedenle, son 10 yılı zihinsel olarak gözden geçirin ve bir şirkette gönüllü olarak çalıştığınız, hayır işleri yaptığınız, lise veya üniversitede zorunlu iş deneyimini veya ilgili kursları tamamladığınız zamanları ekleyebilirsiniz.

Aktarılabilir becerilerinizden yararlanın

İşverenlerin yüzde 91’i adaylarının iş deneyimine sahip olmasını tercih ederken, yalnızca yüzde 65’i ilgili iş deneyimine sahip adayları tercih ediyor. Bunun nedeni, çoğu işe alım uzmanının, adayların tam olarak aradıkları deneyime sahip olmayabileceklerini, ancak çoğu adayın aktarılabilir becerilere sahip olacağını anlamalarıdır.

Bunlar, başka bir işte veya sektörde öğrenmiş olabileceğiniz, kullanılabilecek ve genel olarak alakalı becerilerdir. İlgili iş tecrübesi çok az olan veya hiç olmayan bir adayın anahtarı, bu aktarılabilir becerileri tanımak ve özgeçmişlerinde vurgulamaktır. Aktarılabilir becerilerin bazı örnekleri müşteri hizmetleri, yönetim deneyimi ve veri analizidir.

Bir mektup ekleyin

İş için neden en iyi aday olduğunuzla ilgili ayrıntılara girmek için bir özgeçmişte her zaman yer yoktur ve iş deneyiminiz yoksa bu sorunlu olabilir. İşverene kim olduğunuzu ve sizi iş için neyin doğru kıldığını gösterebilmelisiniz. Özgeçmişinizin yanında tüm gerekli bilgileri içeren bir kapak mektubu göndermek, bunu yapmanın harika bir yoludur. Kişiliğinizi sergilemek ve belirli bir rolde başarılı olmanıza yardımcı olacak ilgili becerilerinizi vurgulamak için bir şanstır. Profesyonel, özlü tutmayı ve harika bir açılışla yönlendirmeyi unutmayın.

Doğru anahtar kelimeleri kullanın

İşe alım görevlisi, özgeçmişinizi anahtar kelimeler için tarar. Bunlar, iş ilanında bulabileceğiniz rolle ilgili özel beceriler ve niteliklerdir. CV’nizde bu anahtar kelimelerden bahsetmek önemlidir.
İşe alım görevlisiyle aynı dili konuşabilmeniz için özgeçmişinizi düzene sokun. İş ilanı, liderlik deneyimini temel bir beceri olarak vurguluyorsa, CV’nizin ‘liderlik deneyimi’ anahtar kelimelerini içerdiğinden emin olun.

Kişiliğinizi yansıtın

Coşku, düşündüğünüzden daha önemlidir. Özgeçmişinizde bir rol için kişiliğinizi ve hevesinizi gösterebiliyorsanız, zaten çoğu adaydan daha güçlü bir konumdasınız demektir. İşe alım görevlisinin aradığı deneyime tam olarak sahip olmayabilirsiniz, ancak öne çıkan ve kişiliğinizi yansıtan bir özgeçmiş oluşturabilirseniz, beklediğiniz telefon görüşmesini alabilirsiniz. İşverenler, işle ilgili doğru iş deneyiminden daha fazlasını ararlar. Ayrıca şirket kültürüne uygun doğru kişiliği aramaktadırlar.

Özgeçmişiniz söz konusu olduğunda, iş geçmişinizin dışında düşünmek ve belirli bir rol için bir işverenin arzu edebileceği potansiyel becerilere, deneyime ve kişisel özelliklere bakmak önemlidir.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x