İş görüşmesinin iyi geçtiğini nasıl anlarsınız?

15 Ekim 2022 —

Bir iş görüşmesinden çıkıyorsanız, kafanızdaki her şeyi gözden geçiriyor ve nasıl performans gösterdiğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bir görüşmenin ortasındayken, soruları doğru yanıtlamaya çok odaklandığınız için işlerin nasıl gittiğine dair nabzınızı tutmak zor.

Bir iş görüşmesinden çıkıyorsanız, kafanızdaki her şeyi gözden geçiriyor ve nasıl performans gösterdiğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bir görüşmenin ortasındayken, soruları doğru yanıtlamaya çok odaklandığınız için işlerin nasıl gittiğine dair nabzınızı tutmak zor. Neyse ki, geriye dönük olarak değerlendirebileceğiniz birçok işaret var. Bu yazıda, iş görüşmenizin nasıl geçmiş olabileceği ile alakalı başlıca işaretlerini inceleyeceğiz.

Görüşmenin uzunluğu:

Programlarını sizin için uzatmaları durumunda, sizinle ilgilendikleri anlamına gelir. Onlar için büyüleyici bir aday olmasaydınız, bir sonraki randevularına zamanında varmak için sizi kapıdan dışarı atmak için bir neden mutlaka bulurlardı. 30 dakikalık bir görüşme 45 dakikalık veya bir saatlik bir görüşmeye dönüştüyse, görüşmecinin sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinmek için programından fedakarlık etmeye hazır olduğunun büyük bir işaretidir. Bu, ilgilendikleri anlamına gelir!

Sorularının daha gelişmiş hale gelmesi özellikle anlamlı bir işaret olabilir, çünkü bu onların “ikinci görüşme” sorularına dalmaları anlamına gelebilir.

Tıkanmayan iletişim:

Konuşmanız rahat, ilgi çekici ve eğlenceliyse, bu harika bir işaret. Garip sessizliklerin veya inişli çıkışlı anların olmaması sizin için büyük bir artı. Bir iş görüşmesi, yalnızca beceri ve deneyimlerin bir kontrol listesi değildir; görüşülen kişi, sizinle çalışmaktan hoşlanıp hoşlanmayacağını bilmek ister. İkinizin çok iyi anlaştığı gerçeği işe alım süreci ile ilgili harika bir işarettir.

Gevşek bir konuşma deneyimi, görüşülen kişinin rahat olduğunu da gösterir. Görüşmedeki insanlar son derece rahat görünüyorsa, bu sizin lehinize bir işarettir.

Ayrıntılı sorular:

Son derece ayrıntılı sorular veya açıklamalar, her şeyin yolunda gittiği anlamına gelir. Günlük aktivitelere, işi alırsanız sahip olacağınız belirli sorumluluklara girdilerse veya niş becerilerdeki yeterliliğinizi sordularsa, bu, gerçekten ne kadar iyi uyum sağlayacağınızı derinlemesine araştırdıkları anlamına gelir.

Mülakatı, işin gerçekte ne gerektirdiği konusunda biraz kafanız karışmış halde bırakırsanız, bu, geri çağrılmayacağınız anlamına gelebilir.

İşe başlangıç soruları:

İşe başlama tarihi ile alakalı müsaitliğinizi istiyorlarsa, sizi ciddi olarak düşünüyorlar demektir. Sizi ciddi bir aday olarak görmeselerdi ne zaman müsait olacağınızı sormazlardı. Rolü ne zaman doldurmayı planladıklarına dair herhangi bir söz varsa veya belirli bir tarihte müsait olup olmayacağınızı sorarlarsa, o tarih için yakında bir teklifle ulaşabileceklerinin sinyalini verebilirler.

Etkili özgeçmiş:

Deneyiminizden etkilenmiş görünüyorlarsa çok şanslısınız. Görüşmeciler çok sayıda özgeçmişe bakarlar, bu nedenle her türden farklı geçmişe sahip insanları görmeye alışkındırlar. Bu nedenle, özgeçmişinizi taradıklarında kaşlarını kaldırdılarsa veya iş deneyiminizden geçerken “vay” veya “ilginç” gibi şeyler söyledilerse, etkilendikleri anlamına gelir.

Yenilik iyidir. İnsanlar benzersiz veya farklı olan şeyleri hatırlama eğilimindedir. İş deneyiminizin rol için çok uzak olduğundan endişeleniyorsanız ancak görüşmeci ilginç bir tepki verdiyse, bu iyi bir şey!

Kalabalık bir iş görüşmesi:

İş görüşmenizin devamı için yöneticileri veya personelleri getirdilerse, bu çok büyük bir işaret. Röportaj için ilk oturduğunuz kişi muhtemelen gerçek adayları seçen kişiydi, bu nedenle başka biri ortaya çıkarsa veya sizden biriyle tanışmanızı isterse, bu, görüşmenin ilk turunu geçtiğiniz anlamına gelir. Özellikle iyi bir adayı göstermek isterlerse işe alım yöneticileri de bunu yapacaklardır, bu yüzden bu sizin için harika bir haber.

Yalnızca bir işe alım müdürüyle konuştuysanız, işi almadığınızı varsaymayın. Birden fazla görüşme turu varsa, işe alım müdürü normalde ilk temel görüşme için başkalarını getirmez.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x