CV ile birlikte Ön yazı yazmak gerekli midir?

11 Ocak 2016 —

CV gönderirken ön yazı diğer bir deyişle iş mektubu hazırlamak önemlidir. Ön yazı sizi rakiplerinizden daha düzgün, daha itinalı, daha hevesli bir iş insanı oluğunuz izlenimi verdirmeye yardımcı olur. Ön yazı hazırlarken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.

CV ile birlikte Ön yazı yazmak gerekli midir?

CV gönderirken ön yazı diğer bir deyişle iş mektubu hazırlamak önemlidir. Ön yazı sizi rakiplerinizden daha düzgün, daha itinalı, daha hevesli bir iş insanı oluğunuz izlenimi verdirmeye yardımcı olur. Ön yazı hazırlarken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Ön mektuplarınız gereğinden uzun olmamalıdır. İdeal ön mektup 10-20 satır arasındadır. Daha kısa olabilir fakat uzun olması pek tavsiye edilen bir durum değildir. O pozisyona talip olan sadece siz değilsiniz. İnsanların vaktini uzun ön mektuplarıyla almamak gerekir. Ön yazı ve iş mektubunda da yazı karakteri, punto büyüklüğü önemlidir. Arial-11 ve New Times Roman-12 yazı karakteri ve punto büyüklüğünden şaşmayın.

Ön yazı yazmadan önce neleri düşünmeniz gerekir?

Nereye başvuruyorsunuz, o pozisyon nedir? O pozisyonun gereklilikleri nelerdir? Ben o pozisyonu nasıl karşılayabilirim? Hangi yeteneklerim bu pozisyonda istihdam edilmemi sağlar? İşte tüm bu soruları kendinize sorun, sonra bu soruların cevaplarını verin ve bunları not alın. Ön mektup yazarken işiniz çok kolaylaşacaktır.

Ön mektup yazacağınız kurumu araştırın

Ön mektup yazacağınız kurum hakkında detaylı bilgi edinmeye çalışın. Neden bu pozisyona bu kuruma başvuruyorsunuz?  Bu şirketin misyonu, vizyonu, hedefleri, ürünleri, hizmetleri hakkında bilgi sahibi olun. CV’nizi hazırladınız, görüşmeye çağrıldınız kim şirketinden bi:haber bir insanla çalışmak ister, bu soruyu kendiniz sorun.

İyi bir ön yazıda neler olmalıdır?

Giriş, gelişme ve sonuçtan oluşan 3 kısımdan oluşan ön mektubunuzda, girişinde kim olduğunuzu, gelişme bölümünde CV’nizi neden hazırladığınızı, o sektörde çalışma isteğinizi açıklamanız gerekiyor. Sonuç bölümünde ise o pozisyonu nasıl dolduracağınızı, şirkete nasıl katkı sağlayacağınızı anlatıp, teşekkür ederek kibarca ön yazınızı, iş mektubunuzu bitireceksiniz.

Ön yazı, ön yazınızı hedef pozisyona göre özelleştirin

Her iş başvurusuna, her pozisyona aynı ön yazı, aynı iş mektubu yazılmaz. Açık pozisyonun gereklerine uygun bir dille, başvurduğunuz şirkete, başvurduğunuz pozisyona neler katabileceğinizi açık bir dille yazarak kendinizi özelleştirin. Siz bu işi neden istiyorsunuz, nasıl başarılı olacaksınız bunu belirtin.

Kariyer hedefinize odaklandığınızı ve istekli olduğunuzu gösterin

Anlatmak istediğinizi uzun uzun yazmayın. Konunun etrafından değil, kısa ve öz biçimde anlatın. Kullandığınız kelimeler net olsun, başvurduğunuz pozisyon hakkında bilgi sahibi olduğunuz konusunda ikna edecek bir ön yazı yazmalısınız. Herkes ne istediğini bilen, kendine güvenen, karar alabilen insanlarla çalışmak ister bunu unutmayın.

Ön yazı yazdıktan sonra birkaç kez kontrol edin

Mutlaka ve mutlaka iki kere hatta üç kere tekrar geriye dönüp mektubu kontrol edin. Ön mektubu bir başka arkadaşınıza ya da tanıdığınıza okutup fikirlerini alın. Ön mektubunuzu kolay erişebileceğiniz bir yerde tutun. İş görüşmesine çağrıldığınızda o ön mektubu bilerek gidin. Oradan gelecek sorulara hazırlıklı olun.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Linkedin’den iş bulmak?

Linkedin’den iş bulmak?Berna Ak | 25 Şubat

0
Would love your thoughts, please comment.x