Her başvuruda farklı CV mi kullanmalıyım?

8 Şubat 2016 —

İşinizi değiştirmek istiyorsunuz ya da işten ayrıldınız iş bulmak istiyorsunuz. Hatta yeni mezunsunuz iş başvurusu yapmak için her kuruma her pozisyona ayrı bir CV mi kullanmalısınız?

İşinizi değiştirmek istiyorsunuz ya da işten ayrıldınız iş bulmak istiyorsunuz. Hatta yeni mezunsunuz iş başvurusu yapmak için her kuruma her pozisyona ayrı bir CV mi kullanmalısınız?

Bu sorunun cevabı net olarak o ya da bu değildir. Duruma göre değerlendirme yapmalısınız. Eğer tecrübeli bir çalışansanız, bulunduğunuz pozisyondaki tecrübeniz tam, artık daha üst bir pozisyonda iş bakıyorsanız Fonksiyonel CV, İşlevsel CV, Performans CV türlerinden birini hazırlayabilirsiniz. Böyle bir durumda nasıl bir CV hazırlayacaksınız? Tek bir CV ile her yere ve her pozisyona başvurmak tecrübeli bir çalışan için uygun değildir. Başvuru avantajında CV değerinizi korumanız gerekir. Kronolojik CV oluşturarak tecrübesiz bir çalışanla aynı şekilde iş başvurusu yapmak deneyimli bir çalışanın aleyhine bir durumdur.

İş başvurusu yaparken özellikle iş başvurusu yaptığınız pozisyona göre CV hazırlamanız sizin için önemlidir. CV hazırlarken öncelikle başvurduğunuz pozisyona uygun özelliklerinizi anlatabileceğiniz, kendinizi da iyi tanıtabileceğiniz CV’leri tercih etmeniz sizin için yararlıdır. CV’nizi hazırlamadan önce birkaç CV örneğini incelemenizi ve en iyi şekilde CV hazırlamaya gayret etmenizi öneririz. İş başvurusunda özellikle dikkat etmeniz gereken durum CV’nizin amaca uygun olmasıdır. Her pozisyona, her kuruma aynı CV ile başvuru yapmak size hiçbir avantaj sağlamaz.

Sektör tecrübesi olan, alanında uzmanlaşmış biri değilseniz, kronolojik CV doldurmanızda fayda vardır. CV’niz çok uzun veya çok kısa olmamalıdır. Çok sayfalı CV’leri saklamak, incelemek, değerlendirmek vakit alacağından eğer mümkün ise CV’nizi tek sayfa şeklinde tutmaya gayret etmelisiniz. CV’niz 1 sayfa olmalıdır. Nasıl bir CV türü hazırlarsanız hazırlayın CV’niz sade olmalı, anlaşılır olmalı ve en önemlisi abartısız olmalıdır. Her iş başvurusunda ilan veren kurumu inceleyin, başvurduğunuz pozisyonun gerekliliklerine bakın ve ona göre bir CV türü tercih etmeye çalışın. CV’nizin başvurduğunuz pozisyon için uygun olup olmadığını siz karar verin.

Çokça yapılan hatalardan biri de CV’lerin online ortamlardaki formlardan birebir kopya edilmesi, çıkış alınarak iş başvurusunda bulunulmasıdır. Asla böyle bir durumu yaşamayın, bunun yerine kendi CV’nizi kendiniz hazırlayın, online CV oluşturulan insan kaynakları şirketlerinin hazır formlarıyla işe başvuru yapmak tasvip edilecek, önerilecek bir durum değildir. Size yansıması negatif olur.

Her iş pozisyonuna uygun iyi bir CV hazırlamak istiyorsunuz, bunun için neler yapmalısınız? Sıralamak gerekirse: İşe ve pozisyona en uygun CV türünü tercih edin. Pozisyonun gerekliliklerine uygun olarak deneyiminizi, tecrübenizi, niteliklerinizi öne çıkaracak bir CV hazırlayın. Hazırladığınız CV’deki hataları ayıklayın. Doğru referanslar verin. CV’nize en uygun fotoğrafı kullanın. Sade, yalın, anlaşılır, abartıdan uzak ve amaca uygun bir CV hazırlayın. Kendinize avantaj sağlamak istiyorsanız iş başvurusunda CV’nizle birlikte bir ön yazı hazırlayın. CV’nizi PDF olarak hazırlayıp gerekli hallerde iş başvurusu için kullanabilirsiniz. CV’inizi PDF olarak hazırlarken, word ya da hazır paket programlar kullanabilirsiniz. Word ve Paket programlar kullanırken fazlaca zaman kaybedebilir nereden başlıyacağınızı da bilmeye bilirsiniz. Bunun için bir kaç dakika da CV oluşturabileceğiniz cvyaz.com u mutlaka deneyin. Özellikle CV’nizi hazırladıktan sonra dilbilgisi kuralları ve imla açısından hazırladığınız CV’yi kontrol etmeniz önerilir.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x