İş Görüşmesinde Nasıl Rahat Davranılır?

22 Ocak 2016 —

İş görüşmeleri hayallerindeki işe başlamak adına atılacak ilk ve en kritik adımlar arasında bulunmaktadır. İş görüşmesinde doğru zamanda doğru hareketleri yapmak istediğinizden dolayı kendinizi olduğunuzdan çok daha farklı ifade edebilirsiniz.

İş görüşmeleri hayallerindeki işe başlamak adına atılacak ilk ve en kritik adımlar arasında bulunmaktadır. İş görüşmesinde doğru zamanda doğru hareketleri yapmak istediğinizden dolayı kendinizi olduğunuzdan çok daha farklı ifade edebilirsiniz. Bu durum sizlerde panik olmaya ve kendini ifade etmede güçlük yaşama gibi problemlere itebilir. İş görüşmelerinde rahat olmak adına yapmanız gerekenleri başlıklar halinde sizlere sunuyoruz.

En İyisi Olduğunuzu Düşünün:

 

unutma-ki-en-iyisi-benim-1İş görüşmesine gitmeden önce kendinizi bu işi en iyi yapabilecek kişi olarak görmelisiniz. Böylece kendinize olan güveniniz yerine gelecektir. Kendinize olan güveniniz yerine geldiğinde ise iş görüşmeniz sırasında dik bir oturuş sergilersiniz. Bu durum sizlere avantaj sağlayacaktır.

İş Görüşmesine Erken Gidin:

İş görüşmesine erken gitİş görüşmesinin gerçekleştirileceği alana erkenden ulaşmanız sizlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Ortamı izleyerek, bulunduğunuz atmosfere uyum sağlayabilirsiniz. Bu durum sizlerin heyecanlanmasının önüne geçerek kendinizi daha rahat ifade etmenize katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda iş görüşmesine erken gitmek, mülakat süreci öncesinde insan kaynakların tarafından olumlu bir algıyla izlenmenizi de kolaylaştıracaktır.

Uykunuza Dikkat Edin:

iyi uykuİş görüşmesinde kendinizi dinç ve atik hissetmeniz, en doğru cümleleri kurmanız adına avantaj sağlayacaktır. Söz hakkı sizde olduğunda kurduğunuz doğru cümleler daha doğru cümleleri de beraberinde getirecektir. Bu durum sizlerin konuşma esnasında rahatlamasına katkı sağlayacaktır.

Jest ve Mimiklerinizi Doğru Oranda Kullanın:

mimiklerKendinizi ifade etmeniz adına jest ve mimiklerinizi kullanmanız vücut diline hakim olduğunuzun göstergeleri arasında yer almaktadır. Bu avantajınızı olması gerektiği gibi kullanırsanız sözcüklerinizin daha fazla anlam kazanmasını sağlarsınız. Kendinizi başarılı bir şekilde ifade ettiğinizde mülakat sürecinin daha rahat geçtiğini fark edeceksiniz.

Göz Temasından Kaçmayın:

Foto: Nicolas Balcazar; nicolasberlin / photocase.com
Foto: Nicolas Balcazar; nicolasberlin / photocase.com

Göz teması insani ilişkilerde oldukça önemlidir. İnsan kaynakları personelinin sizlerle göz teması kurması durumunda farklı alanlara gözlerinizi kaçırmanız öncelikle sizlerin stres yaşamasına neden olacaktır. Ardından da söz hakkı aldığınız da istemeden de olsa farklı alanlara bakabilirsiniz, bu durum özgün güven eksikliği olarak algılanabilir. Böyle olumsuz bir durumun ortaya çıkmasını engellemek adına göz teması kurmaktan çekinmeyin, göz teması kurmak güçlü ve kendinden emin kişiliğinizin ifadeleri arasında yer almaktadır.

Zamanınız Olduğunu Unutmayın:

 

Panik yapmaİş görüşmesi esnasında sizlere bir takım sorular iletilecektir. Bu soruları cevaplamak için süreniz olduğunu unutmayın. Sorulara fevri ve düşünmeden verilen cevaplar istenilen etkiyi oluşturamayabilir. O nedenle sorulara vereceğiniz cevapları düşünmek için 5 saniye kadar vakit kazanmayı unutmayın. Vakit kazanmak için kurabileceğiniz en uygun cümleler “bu konuda hakkında fikirlerimi merak etmeniz oldukça sevindirici, sizlerle bu konuda fikirlerimi paylaşmaktan memnuniyet duyarım” gibi bir cümle ile düşünme sürecinize destek sağlayabilirsiniz. Mantıklı cevaplar sizleri iş görüşmesi anında rahatlatacaktır. Çünkü, bir soruya hatalı cevap verdiğinizi düşündüğünüzde sonraki soruları cevaplarken panik yaşarsınız. Bu durum da sizlere olumsuz olarak yansır. Mantıklı cevaplar sürecin doğal ve sorunsuz devam etmesi adına oldukça önemlidir.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İş Bulma Yolları

İş Bulma YollarıBerna Ak | 14 Şubat

0
Would love your thoughts, please comment.x