Kısa Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

17 Ağustos 2017 —

Özgeçmişinizi uygun şekilde yazdığınız takdirde sonuca ulaşmanız kolaylaşır. Özgeçmiş yazmanın kriterlerini bilirseniz eğer iş bulma süreciniz kolay geçer. İnternetten bulacağınız hazır CV şablonları ile biraz araştırma yaparak, ilgili makaleleri ve İK tavsiyelerini okuyarak iyi bir CV hazırlayabilirsiniz. Hazırlanması daha kolay ve belli sektörler için daha kabul görür olan kısa özgeçmiş nedir? Nasıl hazırlanır? Bir bakalım. İK uzmanları gelen CV’leri okumak için her birine sadece 1 dk gibi bir süre ayırırlar. Tam da bu sebepten CV’nizin dikkat çekmesi için düzenli yazılmış, iyi bir Türkçe ile yazılmış ve pozisyona uygunluğunuzun ön planda olduğu bir CV yazmanız gerekir. Küçük işletmelerde veya firmaya bizzat başvuru yaptığınızda yanınızda götüreceğiniz durumlarda kısa özgeçmiş yeterli olur. Şimdi kısa özgeçmiş hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini paylaşalım. Sıralama Çok Önemli Öncelikle kısa özgeçmiş hazırlarken bilgileri doğru bir sıralamayla yazmanız gerekir. Önce kişisel bilgileriniz sırasıyla yazılmalı. İsim, soyisim, doğum tarihi, iletişim bilgileri gibi. Sonrasında kronolojik sıralamayla eğitim bilgileri, iş deneyimi, ayrılma nedenleri ve tarihleri yazılmalı. Sonrasında kişisel hobileriniz ve becerileriniz yazılmalı. Aldığınız kursları da not düşmelisiniz. Dil, bilgisayar, resim kursları gibi. Katıldığınız seminerleri de ekleyebilirisiniz. En alt kısmına referanslarınız eklemeyi unutmayın. Tercihe göre son olarak ‘’neden bu işi istiyorum’’ sorusuna bir cevap hazırlayıp özgeçmişinize ekleyebilirisiniz. Yazı karakterlerinde okunması kolay fontları seçmeniz […]

Özgeçmişinizi uygun şekilde yazdığınız takdirde sonuca ulaşmanız kolaylaşır. Özgeçmiş yazmanın kriterlerini bilirseniz eğer iş bulma süreciniz kolay geçer. İnternetten bulacağınız hazır CV şablonları ile biraz araştırma yaparak, ilgili makaleleri ve İK tavsiyelerini okuyarak iyi bir CV hazırlayabilirsiniz. Hazırlanması daha kolay ve belli sektörler için daha kabul görür olan kısa özgeçmiş nedir? Nasıl hazırlanır? Bir bakalım.

İK uzmanları gelen CV’leri okumak için her birine sadece 1 dk gibi bir süre ayırırlar. Tam da bu sebepten CV’nizin dikkat çekmesi için düzenli yazılmış, iyi bir Türkçe ile yazılmış ve pozisyona uygunluğunuzun ön planda olduğu bir CV yazmanız gerekir.

Küçük işletmelerde veya firmaya bizzat başvuru yaptığınızda yanınızda götüreceğiniz durumlarda kısa özgeçmiş yeterli olur. Şimdi kısa özgeçmiş hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini paylaşalım.

Sıralama Çok Önemli

Öncelikle kısa özgeçmiş hazırlarken bilgileri doğru bir sıralamayla yazmanız gerekir. Önce kişisel bilgileriniz sırasıyla yazılmalı. İsim, soyisim, doğum tarihi, iletişim bilgileri gibi. Sonrasında kronolojik sıralamayla eğitim bilgileri, iş deneyimi, ayrılma nedenleri ve tarihleri yazılmalı. Sonrasında kişisel hobileriniz ve becerileriniz yazılmalı. Aldığınız kursları da not düşmelisiniz. Dil, bilgisayar, resim kursları gibi. Katıldığınız seminerleri de ekleyebilirisiniz. En alt kısmına referanslarınız eklemeyi unutmayın. Tercihe göre son olarak ‘’neden bu işi istiyorum’’ sorusuna bir cevap hazırlayıp özgeçmişinize ekleyebilirisiniz.

Yazı karakterlerinde okunması kolay fontları seçmeniz gerekir. Arial, Calibri gibi…  Önemli bir noktada özgeçmişinize kesinlikle vesikalık uygun bir fotoğraf eklemenizdir, çünkü resimli CV’ler her zaman daha akılda kalıcıdır. Kısa öz geçmişin en büyük özelliği kısa cümleler kurulması ve özgeçmişinizin 1 sayfayı geçmemesidir. Uzun uzun kişisel bilgilerinizden asla bahsetmeyin. Pozisyona uygun bilgilerinizi net bir şekilde yazın yeterli olacaktır.

Etiketler
1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x