Mezun Oldum Ama Hala İş Arıyorum

18 August 2017 —

Mezun olalı uzun zaman oldu fakat hala iş arıyorsunuz, istediğiniz gibi yâda kendinize uygun bir iş bulamıyorsanız beklide bir şeyleri atlıyorsunuzdur. İl zamanlara göre son dönemlerde beklide uzun zamandır iş arıyor olmanın verdiği bıkkınlıkla gördüğünüz tüm ilanlara başvuruyorsunuz. Bu büyük bir hata. Uzun zamandır iş arıyorsunuz ama bulamıyorsunuz bunun nedenini kendinize hiç sordunuz mu? Mezun oldunuz ama hala iş arıyorum diyorsanız birkaç önemli noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. İşe öncelikle CV’nizi güncel tutmakla başlayın. Sürekli ilanlara başvuruyor ama mülakat için çağırılmıyorsanız CV’nizi güncelleme zamanı gelmiş demektir yâda CV’nize ekstra bir şeyler eklemeniz gerekiyor demektir. Bu uzun işsizlik sürecini boşa geçirmeyin; kurslara seminerlere katılın ve tüm bu eğitimleri CV’nize ekleyin. İş İlanına Özenerek Başvuru Yapın! Son derece önemli olan bir konu da, her ilana özensizce başvurmayın. Gerçekten kendi eğitiminiz ve becerilerinize uygun ilanlara başvuru yapın. İlan içeriklerini dikkatlice okuyun ve size uygun olup olmadığını iyi değerlendirin. Başvurmak istediğiniz ilan özellikleri ile CV’nizin içeriği örtüşüyor mu kontrol edin. Önemli bir nokta da maaş beklentinizdir. Çoğu kez başvuru sırasında belirttiğiniz maaş beklentiniz red almanıza neden olabilir. Yeni mezun biri için piyasa şartlarını iyi araştırıp maaş beklentinizi ona göre belirtin. Mezun olduğunuz bölümle ilgili henüz bir iş tecrübesine sahip değilken yüksek maaş beklemek yerinde bir davranış […]

Mezun olalı uzun zaman oldu fakat hala iş arıyorsunuz, istediğiniz gibi yâda kendinize uygun bir iş bulamıyorsanız beklide bir şeyleri atlıyorsunuzdur. İl zamanlara göre son dönemlerde beklide uzun zamandır iş arıyor olmanın verdiği bıkkınlıkla gördüğünüz tüm ilanlara başvuruyorsunuz. Bu büyük bir hata. Uzun zamandır iş arıyorsunuz ama bulamıyorsunuz bunun nedenini kendinize hiç sordunuz mu?

Mezun oldunuz ama hala iş arıyorum diyorsanız birkaç önemli noktaya dikkat etmeniz gerekiyor.

İşe öncelikle CV’nizi güncel tutmakla başlayın. Sürekli ilanlara başvuruyor ama mülakat için çağırılmıyorsanız CV’nizi güncelleme zamanı gelmiş demektir yâda CV’nize ekstra bir şeyler eklemeniz gerekiyor demektir. Bu uzun işsizlik sürecini boşa geçirmeyin; kurslara seminerlere katılın ve tüm bu eğitimleri CV’nize ekleyin.

İş İlanına Özenerek Başvuru Yapın!

Son derece önemli olan bir konu da, her ilana özensizce başvurmayın. Gerçekten kendi eğitiminiz ve becerilerinize uygun ilanlara başvuru yapın. İlan içeriklerini dikkatlice okuyun ve size uygun olup olmadığını iyi değerlendirin. Başvurmak istediğiniz ilan özellikleri ile CV’nizin içeriği örtüşüyor mu kontrol edin.

Önemli bir nokta da maaş beklentinizdir. Çoğu kez başvuru sırasında belirttiğiniz maaş beklentiniz red almanıza neden olabilir. Yeni mezun biri için piyasa şartlarını iyi araştırıp maaş beklentinizi ona göre belirtin. Mezun olduğunuz bölümle ilgili henüz bir iş tecrübesine sahip değilken yüksek maaş beklemek yerinde bir davranış değildir. Hakkında bir maaş talep etmek o şirkette uzun vadede iyi bir maaşla çalışacağınız anlamına gelir. Yeni mezun olarak sabırlı davranmalısınız.

Son olarak deneyimsiz olduğunuz için işe alınmadığınızı düşünüyorsanız, gönüllü çalışmalarında bulunun. Bu gönüllü çalışmaları CV’nize ekleyerek tecrübe kazandığınızı belirtebilirsiniz. CV’nize kısaca bu işi neden istediğinizi belirten ikna edici bir ön yazı eklemeniz de işe yarayacaktır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x