Mülakat Heyecanını Bu Yöntemlerle Yenin!

17 July 2017 —

Çok istediğiniz işe alınabilmeniz için yaşamanız gereken stresli bir süreç, mülakatlar! Bu aşamada yaşanan heyecan, kimi zaman başarılı geçebilecek bir mülakatın başarısız olmasına bile yol açabilir. Mülakat heyecanını yenmek ve rahat bir mülakat geçirebilmek bu nedenle oldukça önemli. Peki, bu heyecanla nasıl baş edilir? Hazırlıklı olun Mülakat stresi büyük ölçüde hazırlıksız olmaktan ve güvensiz hissetmekten kaynaklanır. Bu nedenle, başvurduğunuz ve mülakat gerçekleştireceğiniz pozisyon için uygun yeterliliklere ve becerilere sahip olduğunuzdan emin olun. Eğer geliştirmeniz gereken bir yönünüz varsa bunun için çaba harcayın ve mülakatı gerçekleştirenlerin karşısına hazırlıklı bir şekilde çıkın. CV’nize ekledikleriniz hakkında sorulan sorulara cevap verebilmeli ve kendinizi doğru şekilde ifade edebilmelisiniz. Mülakattan önce mülakat yerinde olmaya özen gösterin Zamanlamanızı da iyi ayarlamalısınız. Mülakat yapılacak yere önceden gidip, ortama ısınmalı ve sakinleşmek için zaman kazanmalısınız. Böylece mülakat yapılacak yer size ilk gördüğünüzdeki gibi yabancı gelmeyecek ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Mülakat anını prova edin Mülakata girmeden önce, sorulabilecek sorular ya da mülakat günü karşılaşabileceğiniz değerlendirme araçları konusunda provalar yapın. Böylece, sorulara daha hızlı ve güzel cevaplar verebilir ve karşınızdaki kişileri etkileyerek işe alınmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Rahatlama egzersizleri yapın Mülakat öncesi yapacağınız rahatlama egzersizleri ile kendinizi sakinleştirebilir ve konsantrasyonunuzun dağılmamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için dik bir şekilde durup yavaş yavaş […]

Çok istediğiniz işe alınabilmeniz için yaşamanız gereken stresli bir süreç, mülakatlar! Bu aşamada yaşanan heyecan, kimi zaman başarılı geçebilecek bir mülakatın başarısız olmasına bile yol açabilir. Mülakat heyecanını yenmek ve rahat bir mülakat geçirebilmek bu nedenle oldukça önemli.

Peki, bu heyecanla nasıl baş edilir?

Hazırlıklı olun

Mülakat stresi büyük ölçüde hazırlıksız olmaktan ve güvensiz hissetmekten kaynaklanır. Bu nedenle, başvurduğunuz ve mülakat gerçekleştireceğiniz pozisyon için uygun yeterliliklere ve becerilere sahip olduğunuzdan emin olun. Eğer geliştirmeniz gereken bir yönünüz varsa bunun için çaba harcayın ve mülakatı gerçekleştirenlerin karşısına hazırlıklı bir şekilde çıkın. CV’nize ekledikleriniz hakkında sorulan sorulara cevap verebilmeli ve kendinizi doğru şekilde ifade edebilmelisiniz.

Mülakattan önce mülakat yerinde olmaya özen gösterin

Zamanlamanızı da iyi ayarlamalısınız. Mülakat yapılacak yere önceden gidip, ortama ısınmalı ve sakinleşmek için zaman kazanmalısınız. Böylece mülakat yapılacak yer size ilk gördüğünüzdeki gibi yabancı gelmeyecek ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

Mülakat anını prova edin

Mülakata girmeden önce, sorulabilecek sorular ya da mülakat günü karşılaşabileceğiniz değerlendirme araçları konusunda provalar yapın. Böylece, sorulara daha hızlı ve güzel cevaplar verebilir ve karşınızdaki kişileri etkileyerek işe alınmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Rahatlama egzersizleri yapın

Mülakat öncesi yapacağınız rahatlama egzersizleri ile kendinizi sakinleştirebilir ve konsantrasyonunuzun dağılmamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için dik bir şekilde durup yavaş yavaş nefes alıp verin. Bu rahatlama egzersizlerini yaparken kollarınızı ve bacaklarınızı da rahat bir konumda tutun. İçinizden bunun sadece bir iş görüşmesi olduğunu ve olumlu geçmesi için elinizden geleni yaptığınızı söyleyin.

Başarılı ve başarısız mülakat örneklerini inceleyin ya da uzmanlardan destek alın

Mülakat deneyimi yaşamak, gireceğiniz mülakatlarda daha rahat hissetmenizi sağlar. Ancak, çok sayıda mülakata katılma şansınız olmadıysa, internetten kolayca iyi ve kötü mülakat örneklerini inceleyebilir ve karşılaşacağınız şeyler konusunda daha derinlemesine fikir sahibi olabilirsiniz. Bu konuda, uzmanlardan da destek alabilir ve başarılı bir mülakat gerçekleştirmek için gerekenleri öğrenebilirsiniz. İmkanınız varsa, uzman bir kişi ile mülakat örneği gerçekleştirin ve sonrasında mutlaka geribildirim alın.

Mülakat aşamasına gelebilmek için CV’nizin kalitesi de çok önemlidir. Size uygun bir CV taslağına ulaşmak isterseniz Cvlogin.com’da alternatiflere göz atabilirsiniz.

Tags
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
İş Fikri Ne Kadar Önemlidir

İş Fikri Ne Kadar ÖnemlidirHakan Aykol | 23 August

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x