Mülakatların En Çok Sorulan Soruları

11 September 2017 —

Mülakat süreci hem işe alım uzmanı hem de adaylar için stres barındıran unsurlar içeriyor. Mülakat sürecini doğru yönetmek ise iki taraf için de görüşmenin keyifli geçmesini sağlıyor. Mülakat öncesi adayların hazırlanması gereken sorular bulunuyor. Siz de zorlu bir mülakat sürecindeyseniz artık klasik haline gelmiş olan bazı mülakat sorularına önceden hazırlanarak işe alınma şansınızı yukarı taşıyabilirsiniz. İşte mülakatlarda en sık sorulan sorular; Kendinizi tanıtır mısınız? İş görüşmelerinde en sık sorulan giriş sorularından biri olan adayın kendini tanıtması hakkındaki soruya kısaca geçmiş eğitimlerinizden ve iş tecrübelerinizden bahsederek cevap verebilirsiniz. Kendinizi anlatırken başvuru yaptığınız pozisyonla benzer olan iş tecrübenize biraz daha fazla zaman ayırabilir ve bu alandaki yetkinliklerinizi öne çıkarabilirsiniz. Güçlü ve zayıf yönleriniz hangileri? Bu soru en sık sorulan sorular arasında bulunuyor. Bu soruya cevap verirken başvurduğunuz pozisyon için gerekli olan becerileri göz önüne alarak güçlü yanlarınızın altını çizebilir ve bu yönlerinizi örneklerle daha anlaşılır bir hale getirebilirsiniz. Bunun yanında zayıf yönlerinizi cevaplandırırken pozisyon ile ilgisi olmayan yönlerinizden fazla detay vermeden bahsedebilirsiniz. Bu konuda dürüst olmalı ve “zayıf yönüm yok” gibi bir cevap yerine birkaç özellik belirtmelisiniz. Kariyer hedefleriniz nelerdir? İş hayatına yeni atılanlar kadar kariyerinin başında olanlara da sorulan bu klasik soruda gelecekte kendinizi hangi pozisyonda görmek istediğinizi belirtmeli ve seri bir […]

Mülakat süreci hem işe alım uzmanı hem de adaylar için stres barındıran unsurlar içeriyor. Mülakat sürecini doğru yönetmek ise iki taraf için de görüşmenin keyifli geçmesini sağlıyor. Mülakat öncesi adayların hazırlanması gereken sorular bulunuyor. Siz de zorlu bir mülakat sürecindeyseniz artık klasik haline gelmiş olan bazı mülakat sorularına önceden hazırlanarak işe alınma şansınızı yukarı taşıyabilirsiniz.

İşte mülakatlarda en sık sorulan sorular;

Kendinizi tanıtır mısınız?

İş görüşmelerinde en sık sorulan giriş sorularından biri olan adayın kendini tanıtması hakkındaki soruya kısaca geçmiş eğitimlerinizden ve iş tecrübelerinizden bahsederek cevap verebilirsiniz. Kendinizi anlatırken başvuru yaptığınız pozisyonla benzer olan iş tecrübenize biraz daha fazla zaman ayırabilir ve bu alandaki yetkinliklerinizi öne çıkarabilirsiniz.

Güçlü ve zayıf yönleriniz hangileri?

Bu soru en sık sorulan sorular arasında bulunuyor. Bu soruya cevap verirken başvurduğunuz pozisyon için gerekli olan becerileri göz önüne alarak güçlü yanlarınızın altını çizebilir ve bu yönlerinizi örneklerle daha anlaşılır bir hale getirebilirsiniz. Bunun yanında zayıf yönlerinizi cevaplandırırken pozisyon ile ilgisi olmayan yönlerinizden fazla detay vermeden bahsedebilirsiniz. Bu konuda dürüst olmalı ve “zayıf yönüm yok” gibi bir cevap yerine birkaç özellik belirtmelisiniz.

Kariyer hedefleriniz nelerdir?

İş hayatına yeni atılanlar kadar kariyerinin başında olanlara da sorulan bu klasik soruda gelecekte kendinizi hangi pozisyonda görmek istediğinizi belirtmeli ve seri bir cevap vermelisiniz. Bu soru, sizin gelecekte bu işte ne kadar kalıcı olacağınız konusunda da istekli olup olmadığınızın anlaşılmasını sağlar. Dürüst ve abartısız bir cevap bu soru için yeterlidir.

Tek başınıza başardığınız bir işi anlatır mısınız?

Bu soruda sizin tek başınıza iş yapabilme kapasiteniz ve başarılı olma potansiyeliniz ölçülüyor. Bu soruyu geçmiş iş tecrübelerinizle detaylandırabilir veya okuldaki en büyük başarılarınızdan bahsederek karşı tarafı başarı odaklı olduğunuz konusunda ikna edebilirsiniz.

Pozisyon hakkındaki beklentileriniz nelerdir?

Bu soru ile ölçülmek istenilen ise sizin pozisyonu iyi bir şekilde anlayıp anlamadığınız ve pozisyonun yetkinliklerini taşıyıp taşımadığınızdır. Bu soruyu pozisyonun gerektirdiği becerileri tanımlayarak cevaplandırabilir ve bu yeteneklerin sizde olduğunu belirten örnekler verebilirsiniz.

Başarılı bir iş görüşmesi için cvlogin.com üzerinden özgeçmişinizi oluşturabilir, en çok sorulan mülakat sorularına hazırlanarak süreci olumlu bir şekilde yönetebilirsiniz.

Tags
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x