7 Adımda İş Görüşmesinde Doğru Beden Dili Kullanımı

25 September 2017 —

İş görüşmelerinde iyi hazırlanmış bir CV ve etkili bir görünüm kadar doğru bir beden dili kullanımı da oldukça önemli. Beden dilinizi, jest ve mimiklerinizi doğru ve etkin bir şekilde kullanarak hem karşınızdakine olumlu bir izlenim verebilir hem de kendinizden emin bir görünüm çizerek hayalinizdeki işe kavuşabilirsiniz. İşte 7 adımda iş görüşmesinde doğru beden kullanımı; Görüşme saatinden önce orada olun Görüşmeye hızlı adımlarla ve nefes nefese girmek hoş bir izlenim bırakmayabilir. Bunun için görüşmeye 15 dakika önce gitmeli ve rahat bir şekilde görüşme anını beklemelisiniz. Mülakatlarda hangi sorular sorulabilir diye merak ediyorsanız Mülakatların En Çok Sorulan Soruları yazısından bilgi alabilirsiniz. İlk karşılaşmada kendinizden emin bir imaj çizin Sizinle görüşme yapan İK uzmanı odaya girdiğinde ayağa kalkarak elini sıkmak ve uygun bir ses tonu ile kibar bir şekilde kendinizi tanıtmak ilk izlenim için son derece önemli. Dik durmak ve karşınızdaki ile göz teması kurarak tokalaşmak ilk karşılaşmada doğru bir beden dili için etkili detaylar arasında bulunuyor. Enerjik olun Görüşme boyunca güleryüzlü olmak ve hafif bir tebessüm size olumlu bir duruş kazandırır. Ayrıca enerjik olmak ve görüşme boyunca bunu sürdürmek de diğer adaylar arasından sıyrılmanızı sağlayan önemli bir özellik. Görüşme yaptığınız kişinin karşısına oturun Görüşme esnasında karşınızdaki kişi ile karşı karşıya olmalı ve yüzünüz karşınızdakine dönük […]

İş görüşmelerinde iyi hazırlanmış bir CV ve etkili bir görünüm kadar doğru bir beden dili kullanımı da oldukça önemli. Beden dilinizi, jest ve mimiklerinizi doğru ve etkin bir şekilde kullanarak hem karşınızdakine olumlu bir izlenim verebilir hem de kendinizden emin bir görünüm çizerek hayalinizdeki işe kavuşabilirsiniz.

İşte 7 adımda iş görüşmesinde doğru beden kullanımı;

Görüşme saatinden önce orada olun

Görüşmeye hızlı adımlarla ve nefes nefese girmek hoş bir izlenim bırakmayabilir. Bunun için görüşmeye 15 dakika önce gitmeli ve rahat bir şekilde görüşme anını beklemelisiniz. Mülakatlarda hangi sorular sorulabilir diye merak ediyorsanız Mülakatların En Çok Sorulan Soruları yazısından bilgi alabilirsiniz.

İlk karşılaşmada kendinizden emin bir imaj çizin

Sizinle görüşme yapan İK uzmanı odaya girdiğinde ayağa kalkarak elini sıkmak ve uygun bir ses tonu ile kibar bir şekilde kendinizi tanıtmak ilk izlenim için son derece önemli. Dik durmak ve karşınızdaki ile göz teması kurarak tokalaşmak ilk karşılaşmada doğru bir beden dili için etkili detaylar arasında bulunuyor.

Enerjik olun

Görüşme boyunca güleryüzlü olmak ve hafif bir tebessüm size olumlu bir duruş kazandırır. Ayrıca enerjik olmak ve görüşme boyunca bunu sürdürmek de diğer adaylar arasından sıyrılmanızı sağlayan önemli bir özellik.

Görüşme yaptığınız kişinin karşısına oturun

Görüşme esnasında karşınızdaki kişi ile karşı karşıya olmalı ve yüzünüz karşınızdakine dönük bir şekilde mülakatı gerçekleştirmelisiniz. Böylece bu sizin görüşmeye istekli ve pozisyon hakkında pozitif olduğunuz mesajını karşınızdakine verir.

Görüşme sırasında dik oturun

Görüşme sırasında bacak bacak üstüne atmak veya fazla kasılmış bir şekilde oturmak sizin gergin veya fazla rahat olduğunuz imajını karşı tarafa verir. Bunun yerine görüşme esnasında dik ve rahat bir şekilde oturmalı ve kendinize güvenli bir profil çizmelisiniz.

El ve kol hareketleri ile konuşmalarınızı destekleyin

Görüşme sırasında ellerinizi masanın altına koymak veya kollarınızı bağlamak iletişime kapalı olduğunuzu ve pozisyon hakkında heyecan duymadığınızı gösterir. El ve kollarınızı serbest bırakmalı ve konuşmalarınızı jestlerle desteklemelisiniz.

Görüşme bitiminde de nezaketinizi koruyun

Görüşme sizin açınızdan olumsuz geçse dahi, görüşme sonunda karşı tarafın elini sıkıp teşekkür ederek görüşmeden ayrılın ve nezaketinizi koruyun.

Cvlogin.com‘un CV editörü yardımı ile hazırladığınız etkin CV’nizin kariyerinizde sizi iyi yerlere taşıması için iş görüşmelerinde beden dili kullanımınıza önem verin.

Tags
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ebru
4 years ago

Merhabalar,

İletişimde beden dili hareketlerimiz en önemli unsurdur. Yapılan araştırmalara göre iletişimde kelimeler %10, ses tonu %30 ve beden dili ise %60 oranında etkili olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, beden dili hareketlerimiz kelimelerimizden daha çok anlam ifade eder. Hal böyle olunca gerek toplumsal hayatta gerek iş hayatında başarılı ilişkiler kurmak ve yükselmek istiyorsak beden dili hareketlerimize dikkat etmemiz gerekir. Beden dili ile ilgili yazınızda paylaştığınız faydalı bilgiler için teşekkür ederim. İzninizle ben de en sık yapılan beden dili hataları üzerine yazdığım yeni yazımı okumanız için sizinle paylaşmayı isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/en-sik-yapilan-5-beden-dili-hatasi/

Güzel okumalar dilerim, sağlıkla kalın.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x