İngilizce Mülakat Yapacaklara 6 Öneri

24 July 2017 —

Günümüzde tüm sektörlerde İngilizce’nin önemi artıyor. İngilizce bilmek ve akıcı bir şekilde konuşmak tüm iş alanlarında aranılan kriterlerin başında yer alıyor. Buna bağlı olarak da mülakatlar İngilizce yapılıyor. İyi hazırlanmış bir CV ve mülakatlarda başarılı olmanız halinde kariyer basamaklarını emin adımlarla çıkabilirsiniz. İşte İngilizce mülakatlarda başarılı olmanız için yapmanız gerekenler: Araştırma yapın İş başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde şirket sizi görüşmeye çağırdığında İngilizce mülakat yapılacaksa daha önce mülakata giren kişilerden yardım almalısınız. İnternette ufak çaplı bir araştırma sonucunda mülakatta hangi sorular ile karşılaşabileceğinizi tahmin edebilirsiniz. İşvereni ve çalışacağınız kurumu daha önceden tanımak mülakatta sizi rahatlatır. Mülakata gireceğiniz şirketin web sitesinden bilgilerine bakabilirsiniz. Daha önce yapılan projeleri ve gelecekte neler yapmak istediklerini mutlaka öğrenmelisiniz. Web site dışında da sosyal medya sayfalarını kontrol ederek bilgi elde edebilirsiniz. Çalışılacak kurum hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız mülakat o kadar rahat geçer. Pratik yapın İngilizce mülakatlarda işe alımda genelde adayın ne derecede akıcı bir dili konuştuğuna ve telaffuzunun iyi olup olmadığına bakılıyor. Heyecandan dolayı oluşan gramer hataları olumsuz bir geri dönüş almanıza neden olmayabilir. Ancak burada hangi pozisyonda işe başlayacağınız mülakatta gelecek soruları belirleyen bir unsur. İngilizce olmayan mülakatlarda hangi sorular soruluyorsa İngilizce mülakatlarda da aynı sorular soruluyor. Mülakat öncesi size sorulabileceğini düşündüğünüz soruları kendinize sorup […]

Günümüzde tüm sektörlerde İngilizce’nin önemi artıyor. İngilizce bilmek ve akıcı bir şekilde konuşmak tüm iş alanlarında aranılan kriterlerin başında yer alıyor. Buna bağlı olarak da mülakatlar İngilizce yapılıyor. İyi hazırlanmış bir CV ve mülakatlarda başarılı olmanız halinde kariyer basamaklarını emin adımlarla çıkabilirsiniz. İşte İngilizce mülakatlarda başarılı olmanız için yapmanız gerekenler:

Araştırma yapın

İş başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde şirket sizi görüşmeye çağırdığında İngilizce mülakat yapılacaksa daha önce mülakata giren kişilerden yardım almalısınız. İnternette ufak çaplı bir araştırma sonucunda mülakatta hangi sorular ile karşılaşabileceğinizi tahmin edebilirsiniz. İşvereni ve çalışacağınız kurumu daha önceden tanımak mülakatta sizi rahatlatır.

Mülakata gireceğiniz şirketin web sitesinden bilgilerine bakabilirsiniz. Daha önce yapılan projeleri ve gelecekte neler yapmak istediklerini mutlaka öğrenmelisiniz. Web site dışında da sosyal medya sayfalarını kontrol ederek bilgi elde edebilirsiniz. Çalışılacak kurum hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız mülakat o kadar rahat geçer.

Pratik yapın

İngilizce mülakatlarda işe alımda genelde adayın ne derecede akıcı bir dili konuştuğuna ve telaffuzunun iyi olup olmadığına bakılıyor. Heyecandan dolayı oluşan gramer hataları olumsuz bir geri dönüş almanıza neden olmayabilir. Ancak burada hangi pozisyonda işe başlayacağınız mülakatta gelecek soruları belirleyen bir unsur. İngilizce olmayan mülakatlarda hangi sorular soruluyorsa İngilizce mülakatlarda da aynı sorular soruluyor. Mülakat öncesi size sorulabileceğini düşündüğünüz soruları kendinize sorup cevap verebilirsiniz.

Hazırlıklı olun

Mülakatın İngilizce olmasının daha zor olduğunu düşünenler, normal mülakatlarda kendilerinden ne kadar eminse İngilizce bilgisiyle hedeflerini anlatmakta da bir o kadar rahat olacaktır. Kalıplaşmış tüm soruları cevaplayabilecek düzeyde olun. Mülakata uygun bir kıyafetle, zamanında katılacağınız yerde olun.

Sakin olun

İlk izlenim mülakatlarda oldukça önemli. CV’de İngilizce düzeyinizi doğru belirtmelisiniz ki işe alan kişilerde sizden o düzeyde bir cevap beklesin. İlk önce sizden istenilen şekilde kendinizi tanıtmalısınız. Heyecanlı olmamaya dikkat etmelisiniz. İngilizce sorulan soruları anlayarak doğru bir şekilde kendinizi ifade etmelisiniz.

Kendinizden emin olun

Kendinizi tanıtırken günlük bir dille konuşabilirsiniz fakat kariyerinizi ve işinizle ilgili detayları konuşurken kurumsal bir dille kendinizi ifade etmeniz gerekiyor. İşinizle ilgili jargona hakim olmalısınız. İyi bir İngilizce’ye sahip olduğunuzu göstermek içinde gereksiz konulara girmemeniz gerekiyor.

Mülakat sonrası

Mülakat bittiğinde teşekkür etmeyi kesinlikle unutmamalısınız. İyi bir mülakat geçtiğini düşünerek kendinize güvenirseniz ve rahat olursanız bu karşı tarafa olumlu bir şekilde görünecektir. Toplu mülakat yapıldıysa sıranız geçtiğinde sonuçların ne zaman açıklanacağının bilgisini almayı unutmayın. İngilizce’ye ne kadar hakimseniz bunu tam olarak karşı tarafın anlamasını sağlayın.

Başarılı bir mülakat için Cvlogin.com sitesinde yer alan CV oluşturma teknikleri ve mülakat hakkında yararlı bilgiler alabilir ve kariyerinize ilk adımı atabilirsiniz.

Tags
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
En İyi Ön Yazı Örnekleri

En İyi Ön Yazı ÖrnekleriHakan Aykol | 21 August

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x