İş Görüşmesinde Karşı Tarafla Nasıl Konuşmalısınız?

10 July 2017 —

İş görüşmelerinde nasıl göründüğünüz kadar nasıl konuştuğunuz da işe kabul edilmenizde önemli bir ayrıntı oluşturuyor. Görüşme sırasında kuracağınız cümleler ve konuşma tarzınız ile karşı tarafta olumlu veya olumsuz bir imaj bıraktığınızı unutmayın. Bu nedenle iş görüşmelerinizde konuşma stilinizle de karşı tarafta pozitif bir izlenim bırakmaya özen gösterin. Peki iş görüşmelerinde karşı tarafla nasıl konuşmalısınız? Tane tane ve özgüvenli bir ses tonu ile konuşun İş görüşmesi sırasında yumuşak, tane tane ve anlaşılır bir ses tonu ile kendinden emin şekilde konuşmak oldukça önemli. Bu sizin özgüveninize ve tecrübelerinize güvendiğinize dair bir işarettir. Düzgün konuşabilmek iletişim alanınızda da başarılı olabileceğinizin en iyi kanıtı. Profesyonel bir lugat benimseyin İş görüşmesi esnasında geleneksel halk dili ile konuşmak yerine profesyonel iş hayatının gerektirdiği cümlelerle konuşmak çok daha iyi bir izlenim bırakmanız açısından önemli bir detay oluşturuyor. İş hayatında tercih edilen veya sektörde kullanılan kelimeleri kullanmaya özen gösterin. Argo ve yabancı kelime kullanımından kaçının Görüşme sırasında olabildiğince düzgün konuşmaya çalışın. Herhangi bir olaydan bahsederken argo veya yabancı kaynaklı kelimeler kullanmaktan kaçının, nazik ve saygılı bir dil ile konuşmaya önem verin. Karşınızdakine kibar bir şekilde hitap edin İş görüşmesi için konuşurken karşınızdakine isminden sonra hanım, bey gibi ifadeler kullanarak saygılı ve kibar bir tutum benimseyebilirsiniz. Görüşmede karşı tarafa resmi […]

İş görüşmelerinde nasıl göründüğünüz kadar nasıl konuştuğunuz da işe kabul edilmenizde önemli bir ayrıntı oluşturuyor. Görüşme sırasında kuracağınız cümleler ve konuşma tarzınız ile karşı tarafta olumlu veya olumsuz bir imaj bıraktığınızı unutmayın. Bu nedenle iş görüşmelerinizde konuşma stilinizle de karşı tarafta pozitif bir izlenim bırakmaya özen gösterin.

Peki iş görüşmelerinde karşı tarafla nasıl konuşmalısınız?

Tane tane ve özgüvenli bir ses tonu ile konuşun

İş görüşmesi sırasında yumuşak, tane tane ve anlaşılır bir ses tonu ile kendinden emin şekilde konuşmak oldukça önemli. Bu sizin özgüveninize ve tecrübelerinize güvendiğinize dair bir işarettir. Düzgün konuşabilmek iletişim alanınızda da başarılı olabileceğinizin en iyi kanıtı.

Profesyonel bir lugat benimseyin

İş görüşmesi esnasında geleneksel halk dili ile konuşmak yerine profesyonel iş hayatının gerektirdiği cümlelerle konuşmak çok daha iyi bir izlenim bırakmanız açısından önemli bir detay oluşturuyor. İş hayatında tercih edilen veya sektörde kullanılan kelimeleri kullanmaya özen gösterin.

Argo ve yabancı kelime kullanımından kaçının

Görüşme sırasında olabildiğince düzgün konuşmaya çalışın. Herhangi bir olaydan bahsederken argo veya yabancı kaynaklı kelimeler kullanmaktan kaçının, nazik ve saygılı bir dil ile konuşmaya önem verin.

Karşınızdakine kibar bir şekilde hitap edin

İş görüşmesi için konuşurken karşınızdakine isminden sonra hanım, bey gibi ifadeler kullanarak saygılı ve kibar bir tutum benimseyebilirsiniz. Görüşmede karşı tarafa resmi bir şekilde hitap ettiğinizde iş ve kurum kültürüne uygunluğunuz konusunda da karşı tarafta olumlu bir izlenim bırakmış olursunuz.

Sorulara hızlı ve acele cevap vermekten kaçının

Görüşmede size sorulan sorulara acele ve hızlı bir şekilde cevap vermek sizin zeki olduğunuzu değil acemi olduğunuzu gösterir. Bu nedenle sorulara sakin ve emin cevaplar vermeye çalışmanız daha mantıklı. Ayrıca soru sorulurken karşı tarafın sözünü kesmemeli ve soruları sonuna kadar dinleyerek cevap vermelisiniz.

Cvlogin.com aracılığıyla kariyer hayatınızda daha rahat yol alabilir ve kariyerinize yeni bir soluk katmak için Cvlogin.com‘un size sunduğu ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

Tags
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x