Ön Yazı Örnekleri

17 Ocak 2016 —

İşe başvuru yapmak amacıyla CV’nizi en iyi şekilde hazırladınız. Büyük bir mesafeyi kat ettiniz. Eğer bu güzel CV’ye bir ön yazı da eklerseniz en iyi şekilde iş başvurusunu tamamlamış olursunuz.

İşe başvuru yapmak amacıyla CV’nizi en iyi şekilde hazırladınız. Büyük bir mesafeyi kat ettiniz. Eğer bu güzel CV’ye bir ön yazı da eklerseniz en iyi şekilde iş başvurusunu tamamlamış olursunuz.

Ön yazı kısa, net ve amaca yöneliktir

Biz başlığı ön yazı örnekleri diye attık ama ön yazının belirli bir şablonu yoktur. Fakat iş dünyasını ve nezaket kurallarını düşündüğünüzde, uzaktaki ailenize yazdığınız mektup gibi bir form olamayacağını da anlamış olmalısınız. O zaman, aklımıza şu soru gelir? Ön yazı nedir? Ön yazı iş başvurusu yapılırken CV ile birlikte işe başvurulan firmaya ve onu temsilen CV’leri değerlendirecek olan insan kaynakları temsilcisine gönderilen işe başvuru niyetini gösteren bir iş mektubudur. Kısa, net ama amaca yöneliktir. Ancak emin olun ki bu yazı sizi bir adım öne geçirecektir.

Ön yazı CV’nin etkinliğini artırır

Başarılı bir CV başarılı bir CV ön yazısı ile birleşirse etkinliği artar. İş görüşmesine davet edilme şansınız artar. Lütfen şuna dikkat edin, çok samimi olmasa da her bir ön yazının mutlaka bir karakteri olmalıdır. Yazdığınız ön yazı özgün ve düzgün olmalıdır. O ön yazıya sizin kişiliğiniz ve işe olan bakışınız mutlaka yansımalıdır. İş başvurusunda bulunurken CV’nizin yanına ön yazı eklemelisiniz. Bu ön yazı başvurduğunuz firmaya ve işe özel olmalıdır. O ön yazıda tecrübelerinize, hedeflerinize dair olumlu işaretler vermelisiniz.

İyi bir ön yazı, güzel bir ilk izlenimdir

Hazırladığınız ön yazılarınızın etkili olabilmesi için, niçin bu işi istediğinizi, birikiminizi, deneyiminizi ve işe katacağınız değeri iyi ifade edebilmeniz gerekir. Ön yazılarda önemli olan amacınızdır, o amacı en iyi ve en net şekilde anlatmalısınız. Her farklı iş başvurusu için ayrı ön yazı hazırlamasınız. Aksi takdirde herkese hitap eden ön yazı klişe kabul edilir, size olumlu katkı sağlamaz.

Ön yazınızda önce selamlama cümleleri yer alır, ardından giriş yaparsınız, sonra amacınızı anlatırsınız sonra da işe yapacağınız katkılarınızı kısaca anlatarak saygı cümlesi ile ön yazıyı bitirebilirsiniz.

Ön yazı örnekleri

Önyazı örnekleri 1

Sayın İlgili,

X sektöründe başarılı bulduğum kurumunuzun, X açık iş pozisyonuna meslekteki 10 yıllık bilgi birikimin nedeniyle başvuru yapmış bulunuyorum.

Uzun yıllar aynı sektörde ve X pozisyonunda yaşadığım deneyimi, kazandığım tecrübeyi, çok değerli bulduğum firmanızın gelişimi doğrultusunda kullanabileceğimi düşünüyorum. Aldığım eğitimler, bitirmiş olduğum kursları ve sertifika bilgilerimi takdirlerinize sunuyorum.

Gerek sektör tecrübem, gerekse mesleki deneyimimin firmanızın X açık pozisyonuyla örtüşebileceğini düşünüyorum.

Ekli bulunan CV’mi değerlendirmenize sunuyorum.

Saygılarımla

Ad-Soyad

Önyazı örnekleri 2

Sayın Yetkili,
X’te yayınlanan PR Uzmanı ilanınızla ilgili başvurumdur.
X firmasında X yıl, Y firmasında Y yıl, Z firmasında Z yıl  “PR Uzmanı” olarak çalışmış bulunuyorum. İş hayatım süresinde birçok kurumun PR ilişkilerini en iyi şekilde gerçekleştirmiş bulunuyorum. Basın bülteni yazma, servis etme ve basın mensupları ile iyi ilişkiler kurma görevlerini en iyi şekilde yerine getirdiğimi düşünüyorum.

Mesleki tecrübelerimi, CV’imde yer alan ilgili kişilerle iletişime geçerek de teyit edebilirsiniz.

İyi çalışmalar diliyorum

İsim Soyisim

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x