Mülakat sorusu : Sizi niye tercih etmeliyiz!

9 July 2017 —

İş görüşmelerinde mülakatların vazgeçilmez sorusu, sizi niye tercih etmeliyiz? Adayların ne diyeceklerini bilemedikleri bir sorudur. İnsan kaynakları yetkililerinin de cevabını en çok önemsedikleri sorudur. Bu soruya etkili bir yanıt vermek önemlidir. Bu sebepten iş görüşmesi yaptığınız pozisyona göre detaylı bir hazırlık yapmanız gerekir. Aslında bu sorunun asıl anlamı ‘seni tanımak istiyorum, bana kendini anlat’ demektir. Aslında genelde adayların tatmin edici cevaplar veremediği bu soru onlar için büyük bir fırsattır. Bu soru karşısında ne istediğinizi anlatmak yerine; kendi becerilerinizden, yeteneklerinizden bahsedin. Aslında sizi diğer adaylardan ayıran özelliklerinizi belirtin. Sizi niye tercih etmeliyiz? Sorusuna kısaca doğru ve yanlış cevap örnekleri verelim. Yanlış cevap: – bir işe çok ihtiyacım var , ben çok çalışkanım, sizinle çalışmayı çok istiyorum …… Doğru cevap: – böyle bir iş yaparken olabilecek tüm sorunları biliyorum ve hazırlıklıyız. Böyle bir problemle karşılaştığımda neler yapabileceğimi biliyorum. Örnek verecek olursam…. Vereceğiniz cevapların güçlü cevaplar olmasına dikkat edin. Cevap verirken, şirket hakkında bilgi sahibi olduğunuzu, düşünülen bölüm yada pozisyonla ilgili bilgi sahibi olduğunuzu karşınızdaki insana yansıtmalısınız. Bu size bir artı sağlayacaktır. Cevap verirken asla beklemeyin. Kem-küm etmeyin. Bu tür sorular kaşsısında hazırlı olun, önceden hazırladığınız cevaplarınız olmalı. Çünkü yetkililer sizi elemek için acele edeceklerdir. Onları şaşırtacak yada ikna edecek cevaplar vermelisiniz. Özgüveniniz yerinde […]

İş görüşmelerinde mülakatların vazgeçilmez sorusu, sizi niye tercih etmeliyiz? Adayların ne diyeceklerini bilemedikleri bir sorudur. İnsan kaynakları yetkililerinin de cevabını en çok önemsedikleri sorudur. Bu soruya etkili bir yanıt vermek önemlidir. Bu sebepten iş görüşmesi yaptığınız pozisyona göre detaylı bir hazırlık yapmanız gerekir.

Aslında bu sorunun asıl anlamı ‘seni tanımak istiyorum, bana kendini anlat’ demektir. Aslında genelde adayların tatmin edici cevaplar veremediği bu soru onlar için büyük bir fırsattır. Bu soru karşısında ne istediğinizi anlatmak yerine; kendi becerilerinizden, yeteneklerinizden bahsedin. Aslında sizi diğer adaylardan ayıran özelliklerinizi belirtin.

Sizi niye tercih etmeliyiz? Sorusuna kısaca doğru ve yanlış cevap örnekleri verelim.

Yanlış cevap: – bir işe çok ihtiyacım var , ben çok çalışkanım, sizinle çalışmayı çok istiyorum ……

Doğru cevap: – böyle bir iş yaparken olabilecek tüm sorunları biliyorum ve hazırlıklıyız. Böyle bir problemle karşılaştığımda neler yapabileceğimi biliyorum. Örnek verecek olursam….

Vereceğiniz cevapların güçlü cevaplar olmasına dikkat edin. Cevap verirken, şirket hakkında bilgi sahibi olduğunuzu, düşünülen bölüm yada pozisyonla ilgili bilgi sahibi olduğunuzu karşınızdaki insana yansıtmalısınız. Bu size bir artı sağlayacaktır.

Cevap verirken asla beklemeyin. Kem-küm etmeyin. Bu tür sorular kaşsısında hazırlı olun, önceden hazırladığınız cevaplarınız olmalı. Çünkü yetkililer sizi elemek için acele edeceklerdir. Onları şaşırtacak yada ikna edecek cevaplar vermelisiniz.

Özgüveniniz yerinde bir cevap olmalı fakat özgüveni de abartmamalısınız. Tavsiyemiz mülakatta gelecek bu ve buna benzer klişe sorular için önceden hazırlık yapmanız. Yetkili karşısında düşünmeniz size eksi puan verir. Soru sorulduğu an itibariyle ilk saniyeler önemlidir. Etkili bir başlangıç yapmazsanız sizi dinlemeyecektir hatta geçiştirecektir.

Bol şans

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x