Üst düzey yönetici (Executive) CV’si nasıl olmalı?

3 Mart 2016 —

İş başvurularında sizler hakkında detaylı bilgi vererek işe uygunluğunuzun ölçülmesinde CV’ler baz alınmaktadır. Profesyonel bir CV profesyonel bir çalışan demektir. Bu nedenle başarılı CV’ye sahip olan adaylar iş görüşmelerinde bir adım öne geçmektedir.

İş başvurularında sizler hakkında detaylı bilgi vererek işe uygunluğunuzun ölçülmesinde CV’ler baz alınmaktadır. Profesyonel bir CV profesyonel bir çalışan demektir. Bu nedenle başarılı CV’ye sahip olan adaylar iş görüşmelerinde bir adım öne geçmektedir.

Üst düzey yönetici olarak görev yapan ve herhangi bir nedenle işinden ayrılanlar ise, diğer adaylardan daha farklı bir CV’ye sahip olmalıdır. Çünkü bu  ve benzer pozisyonda çalışanlar iş hayatındaki profesyonel kişilerdir ve hazırlayacakları CV’ler de profesyonelce olmalıdır. Diğer adayların CV’lerinden farklı olması gerektiğinden dolayı hazırlanması daha zordur ve daha fazla detay içermektedir. Birkaç noktaya dikkat çekerek üst düzey yönetici CV’si nasıl olur, buna değinelim;

1. Diğerlerinden Farklı Olduğunu Hissettirmeli:

Üst düzey yönetici CV’leri diğer CV’ler den farklı olmalıdır. Gerek görünüş gerekse de içerik yönünden iyi bir CV olmak zorundadır. Çünkü iş hayatında profesyonel olan bu kişiler CV hazırlığında da profesyonel olmak zorundadır.

2. Pozisyonu Hakkında Bilgiler İçermeli:

Üst düzey yöneticiler çalıştıkları pozisyonun gereklerini detaylı olarak CV’lerinde belirtmelidirler. Hangi üstün özelliklere sahip olduklarından detaylıca bahsederek yeni iş için tüm fırsatları değerlendirme yoluna gitmelidir. Önceki pozisyonunu kaç yıl boyunca sürdürdüğü, çalışması esnasındaki sorumlulukları, emri altındaki personel sayısı gibi detaylar kesinlikle yer almalıdır. Ayrıca şirket çıkarları adına katıldığı toplantılar, şirketin iş almasındaki başarıları gibi önemli noktalara da vurgu yapılmalıdır.

3. Yükselişe Katkı:

Hemen hemen her şirket zaman zaman düşüş yaşamaktadır. Önemli olan bu düşüşe kısa sürede son vererek yeniden eski konumuna geri dönebilmektir. Bu başarıyı sağlayacak olanlarda üst düzey yöneticilerdir ve onların yetenek ve becerileri bu sürecin başarıyla tamamlanmasını sağlamaktadır. Üst düzey yöneticiler, detaylı olarak hazırladıkları CV örneklerinde şirketlerinin zor zamanlarında üstlendikleri rolleri ve şirketin yeniden yükselişe geçmesi için harcadıkları çabayı CV’lerinde yer vermelidir. Çünkü yeteneklerin sergilendiği o zor koşullar sizler hakkında detaylı bilgi toplanmasını kolaylaştıracaktır.

4. Yeteneklerinizden Bahsedin:

Üst düzey yöneticileri bulunduğu pozisyona taşıyan özellikleri arasında yetenekleri yer almaktadır. Yetenekli kişilerin şirketin üst düzey yöneticileri arasında yer alması, şirketin uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle yeteneklerinizi CV örneğinize doğru olarak yansıtmanız, başvurduğunuz işe alınmanız için oldukça önemlidir.

5. Farklı Yöntemler Kullanın:

Sıradan CV’lerin dışına çıkarak, yıllarca çalıştığınız pozisyonda neler yaptığınızı grafiklerle anlatabilirsiniz. Ayrıca diyagram ve şemalardan yararlanarak kendi farkınızı gözler önüne serebilirsiniz. Görsel şemalar her zaman insanlar üzerinde olumlu ve ikna edici bir etki bırakmıştır, sizlerde CV’lerinizde bu durumu kendi lehinize çevirebilirsiniz.

6. Hedeflerinizden Bahsedin:

Üst düzey yönetici olarak, başvurduğunuz pozisyona istinaden hedeflerinizin neler olduğundan bahsetmelisiniz. Ayrıca başvuru gerçekleştirdiğiniz şirkete ne gibi katkılar sağlayacağınızı açıklamanız sizlerin için büyük öneme sahiptir. Şirkete yapacağınız katkıların ne kadar somut olarak ifade edilmesi sizlerin o kadar doğru olarak anlaşılmasını kolaylaştıracaktır.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x