CV’nizde Asla Olmaması Gereken 8 Şey

8 Şubat 2016 —

CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken unsurlar oldukça fazladır. CV’lerinize yazmanız gerekenleri biliyor olabilirsiniz, ama yazmamanız gerekenleri biliyor musunuz? CV’lerde bulunmaması gerekenlerin neler olduğunu sizler için derledik..

CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken unsurlar oldukça fazladır. CV’lerinize yazmanız gerekenleri biliyor olabilirsiniz, ama yazmamanız gerekenleri biliyor musunuz? CV’lerde bulunmaması gerekenlerin neler olduğunu sizler için derledik..

1. Futbol Takımı:

hangitakim

Hangi takımın taraftarı olduğunuz CV’lerinizde önemsizdir. Fanatik bir taraftar olsanız bile yazmamanız gereken unsurlar arasında yer almaktadır. Çünkü tuttuğunuz takımı yazmanız, sizlere herhangi bir üstünlük sağlamayacaktır. Tam aksine insan kaynakları tarafından lakayt veya ciddiyetsiz olarak da düşünülebilirsiniz. Böyle olumsuz bir durumun yaşanmasının önüne geçmek adına takımınızı CV’lerinize eklememelisiniz.

2. Markalar:

markalar

Kıyafetlerinizin markası, arabanızın markası, parfümünüzün markası gibi tüm markaları CV’lerinize eklemekten sakının. Sizleri yanlış tanıtabilecek sonuçların önüne geçmek adına mütevazi görünmenize ters düşecek bu ve benzeri konulardan uzak durmalısınız. İşe alım sürecinde kullandığınız parfümün herhangi bir önemi olmadığı ortadadır. Hem CV’lerinize kalabalık yapan bu bilgiler diğer önemli bilgileri gölgeleyecektir. Sizlere avantaj sağlamayacak bu bilgileri asla CV’nize eklememelisiniz.

3. Renk, Koku, Lezzet:

koku

Sizleri tanıtan formlar olan CV’lerinize en sevdiğinize rengi yazmanız veya en beğendiğiniz yemeği yazmanız herhangi bir avantaj sağlamayacaktır. Bu nedenle bu ve benzeri durumları yazmak sizlere katkı sağlamazken tam aksine olumsuz etki yaratacaktır. Herhangi bir işe alım sürecinde en sevdiğiniz kokunun lavanta olması sizi bir adım öne geçirmeyecektir.

4. Süsleme veya Farklı Çizimler:

pinokyo

CV hazırlarken gerçekleştireceğiniz sunum oldukça önemlidir. Bu sunumlar zaman zaman abartılarak yaratılmak istenilen olumlu havanın tam aksi yöne çekilmesi, olumsuzluğun yaşanmasına neden olacak sonuçların çıkmasına ortam sağlayabilir. Hatta bazen o kadar ki İnsan kaynaklarındaki uzman acaba yalan mı demeye başlıyor içinden. CV’lerinizi süslememelisiniz, herhangi bir çizim yapmamalısınız. Abartılı çizgilere sahip olan CV’ler içerisindeki bilgilerin doğru oranda yansıtılmasını engellemektedir. Bu durum sizlerin üstün özelliklerinin insan kaynakları tarafından analiz edilmesini zorlaştırmaktadır.

5. Kişisel ve Fiziksel Özellikler:

fiziksel

CV’lerin sizleri en doğru şekilde anlatan formlar olduğunu biliyorsunuz fakat bu durumun zaman zaman farklı yönlere çekilmesinden dolayı hatalı CV’ler hazırlanabiliyor. Fiziksel özellikleriniz CV’lerinizde yer almamalıdır. İnsan kaynakları personelleri zaten sizleri fiziksel olarak görecektir ve fizik mülakat sürecinin aşamaları arasında yer alır.

 

6. Espriler:

Esprili bir mizaca sahip olabilirsiniz. Bu mizacınızı iş görüşmenize yansıtmak isteyebilirsiniz. Bu durum olumlu sonuçlar ortaya çıkarabileceği gibi olumsuz durumlara da neden olabilir. Esprilerinizi kesinlikle CV’lerinizde bulundurmamalısınız. Oldukça resmi olması gereken CV’lerinizin genel hattına oldukça zarar verecek olan bu durum sizlerin yanlış anlaşılmasına da neden olabilir. Ayrıca mülakat görüşmeleri sırasında da insan kaynakları personellerinin espri yapmanıza olumlu olarak bakması da oldukça zordur. Çünkü iş görüşmeleri gerek CV gerekse de mülakat aşamalarında ciddiyet gerektirmektedir.

komik

7. İlişki Durumu:

CV’lerinize medeni durumunuzu ekleyebilirsiniz. Bu durum bildiğiniz üzere evli veya bekar olarak sınıflandırılabilir. Bunun dışında; sevgilim var, sevgilim yok gibi durumlar ilişki durumunuzu ifade etmemektedir ve insan kaynakları tarafından herhangi bir önemi yoktur. CV’lerinizde sevgilinizin olduğunu veya olmadığını yazmanız sizlere herhangi bir avantaj sağlamayacaktır.

singel

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x