CV Nasıl Hazırlanır?

11 Ocak 2016 —

Yeni mezunsunuz, işsizsiniz iş arıyorsunuz ya da işinizden memnun değilsiniz iş değiştirmek istiyorsunuz, bulunduğunuz pozisyondaki tecrübeniz tam, artık daha üst bir pozisyonda iş bakıyorsunuz. Sebebiniz ne olursa olsun bir iş ilanı gördünüz ya da birisi size referans oldu iş için CV hazırlamanız gerekiyor.

Yeni mezunsunuz, işsizsiniz iş arıyorsunuz ya da işinizden memnun değilsiniz iş değiştirmek istiyorsunuz, bulunduğunuz pozisyondaki tecrübeniz tam, artık daha üst bir pozisyonda iş bakıyorsunuz. Sebebiniz ne olursa olsun bir iş ilanı gördünüz ya da birisi size referans oldu iş için CV hazırlamanız gerekiyor. Ve ‘CV nasıl hazırlanır?‘ sorusu cevap arıyoruz.

Nasıl bir CV hazırlayacaksınız?

Öncelikle başvurduğunuz pozisyona uygun özelliklerinizi anlatabileceğiniz, kendinizi tanıtacağınız ve başvuru amacınızı belirteceğiniz çok kısa bir ön yazı ile CV’nize başlayabilirsiniz. Size CV’nizi hazırlamadan önce birkaç iyi CV örneğini inceleyerek, kendi CV’nizi nasıl hazırlayacağınız konusunda biraz düşünmenizi öneririz. Çünkü CV’niz amaca uygun olmalı, size en azından iş görüşmesine davet ettirecek kadar iyi olmalıdır.

CV uzunluğu ne kadar olmalıdır?

Eğer çok özellikleri olan veya sektörde çok uzmanlaşmış biri değilseniz yani çok çok özel bir alana başvurmuyorsanız CV’nizi 1 sayfa tutmanızda fayda var. CV’niz çok uzun veya çok kısa olmamalıdır. En iyisi orta karar diyelim. İdeal bir CV iki Word sayfasını geçmemelidir. CV’niz sade, anlaşılır ve abartıdan uzak olmalıdır. Mümkünse CV’nizi hazırladıktan sonra birçok defa kontrol ederek gereksiz bilgileri varsa abartılı kısımları ayıklayın. CV’nizi başvurduğunuz pozisyona en uygun şekilde hazırladığınızdan emin olun.

CV hazırlarken punto büyüklüğü ve yazı karakteri ne olmalıdır?

CV’nizi online ortamlarda yani online iş kariyer şirketlerinin formları aracılığı ile hazırlamıyorsanız, kullandığınız karakterlere ve punto büyüklüğüne dikkat etmeniz gerekir. CV’nizin okunabilir ve anlaşılabilir olması için Türkçe karakter sorunu yaşamayan bazı yazı karakterlerini tercih etmelisiniz. Biz bunun için Arial, Times New Roman karakterlerini öneriyoruz. CV’nizin punto büyüklüğü olarak Arial 11, Times New Roman 12 şeklinde olabilir. CV’nizin tamamı tek bir yazı karakterinden oluşmalıdır. Ana ve ara başlıklar dışında kalın-bold yazı karakteri kullanmamaya çalışmalısınız, dipnot haricinde italik yazı karakteri kullanmayı tercih etmeyin.

CV referanslarınız için nelere dikkat etmelisiniz?

İyi bir CV hazırladınız, iş görüşmeniz de iyi geçti. Sizi işe alacak olan kurum CV’nizdeki referanslarınızı arayarak, referans kontrolü yapıp, sizinle ilgili detaylı iş bilgisi almaya çalışacaktır. Bu nedenle referanslarınız önemlidir, kesinlikle referans olarak yazdığınız kişilerin iletişim bilgilerini CV’nize eklemelisiniz. Referanslarınızın size referans olacağından emin olduktan sonra CV’nize yazmalısınız. Referanslarınızın 2 ile 4 arasında olması yeterlidir.

CV fotoğrafında nelere dikkat edilmelidir?

Kurumsal bir firmaya iş başvurusunda bulunuyorsanız kesinlikle vesikalık düzgün bir fotoğrafınızı CV’nize eklemelisiniz. Fotoğrafınızın güncel olmasına ve doğal olmasına dikkat etmelisiniz. İş dünyasında genellikle fotoğrafsız CV’ler tercih edilmemektedir.

CV kâğıdım nasıl olmalıdır?

Her şeyde olduğu gibi bu konuda da abartıdan uzak durun, birçok CV içinde benim kâğıdım renkli olsun, ebatları büyük veya küçük olsun, faklı olsun derseniz sizin için olumlu olmaz. O CV’leriniz standart dosyalarda arşivlenir. Siz siz olun standart A4 kâğıdından şaşmayın. Orta kalitede beyaz A4 kâğıdı CV’niz için ideal bir CV kâğıdıdır. Artık CV’lerin çoğu online ortamda veritabanına veya PDF gibi değişik formatlarda da istenebilmektedir.

CV’nizi hazırladıktan sonra dilbilgisi kuralları ve imla açısından kontrol etmeniz varsa hatalar düzeltmeniz sizin faydanızadır.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x