Özgeçmiş Hazırlama Tüyoları ve CV Örneği

19 July 2017 —

Özgeçmişin doğru bir şekilde hazırlanması iş başvurunuzda onay almanızı etkileyecek faktörler arasında yer almaktadır. Özgeçmiş hazırlama ile ilgili tüyoları ve CV örneklerini inceleyerek profesyonel bir CV ile yapacağınız iş başvurularında daha etkili sonuçlar ortaya çıkacaktır. 1. Tüyo: Ön Yazı Özgeçmiş hazırlama tüyoları arasında ilk sırada doğru bir ön yazı ( kariyer hedefi ) yer almaktadır. Bu bölümde çok kısa olacak şekilde başvurduğunuz pozisyon ile ilgili ön yazı hazırlamalısınız. Kısa ve net cümleler ile çok uzun olmayan bir paragraf ile ilk izlenimi olumlu yansıtabilirsiniz. 2. Tüyo: Kişisel Bilgiler Özgeçmişte ön yazıdan sonra kişisel bilgilere yer verilmelidir. Kişisel bilgileriniz tam ve eksiksiz olmak ile birlikte her iletişim kanalına ait bilgiye yer verilmesi önemlidir. Doğum tarihiniz, doğum yeriniz, medeni durumunuz ve diğer tüm kişisel bilgilerinize eksiksiz yer vermeniz CV inceleme aşamasında etkili olmaktadır.   3. Tüyo: Eğitim Bilgileri Kronolojik sıralama ile yazılacak olan eğitim bilgileri özgeçmiş hazırlama tüyoları arasında önemli etkisi bulunmaktadır. Eğitim bilgilerinin özgeçmişi güçlendirmesi için eğitim döneminizde aldığınız başarı belgelerini ve not ortalamalarınızı da ekleyebilirsiniz. 4. Tüyo: İş/Kariyer Geçmişi Kariyer geçmişiniz yeni başvurunuzda önemli rol oynamaktadır. Bu bölüm hazırlanır iken ters kronolojik sıra ile iş geçmişinizi yazmalısınız. Etkili olabilmesi için çalıştığınız yer, tarih ve sorumluluklarınızı da belirtmelisiniz. Kariyer geçmişiniz ile ilgili aldığınız […]

Özgeçmişin doğru bir şekilde hazırlanması iş başvurunuzda onay almanızı etkileyecek faktörler arasında yer almaktadır. Özgeçmiş hazırlama ile ilgili tüyoları ve CV örneklerini inceleyerek profesyonel bir CV ile yapacağınız iş başvurularında daha etkili sonuçlar ortaya çıkacaktır.

1. Tüyo: Ön Yazı

Özgeçmiş hazırlama tüyoları arasında ilk sırada doğru bir ön yazı ( kariyer hedefi ) yer almaktadır. Bu bölümde çok kısa olacak şekilde başvurduğunuz pozisyon ile ilgili ön yazı hazırlamalısınız. Kısa ve net cümleler ile çok uzun olmayan bir paragraf ile ilk izlenimi olumlu yansıtabilirsiniz.

2. Tüyo: Kişisel Bilgiler

Özgeçmişte ön yazıdan sonra kişisel bilgilere yer verilmelidir. Kişisel bilgileriniz tam ve eksiksiz olmak ile birlikte her iletişim kanalına ait bilgiye yer verilmesi önemlidir. Doğum tarihiniz, doğum yeriniz, medeni durumunuz ve diğer tüm kişisel bilgilerinize eksiksiz yer vermeniz CV inceleme aşamasında etkili olmaktadır.

 

3. Tüyo: Eğitim Bilgileri

Kronolojik sıralama ile yazılacak olan eğitim bilgileri özgeçmiş hazırlama tüyoları arasında önemli etkisi bulunmaktadır. Eğitim bilgilerinin özgeçmişi güçlendirmesi için eğitim döneminizde aldığınız başarı belgelerini ve not ortalamalarınızı da ekleyebilirsiniz.

4. Tüyo: İş/Kariyer Geçmişi

Kariyer geçmişiniz yeni başvurunuzda önemli rol oynamaktadır. Bu bölüm hazırlanır iken ters kronolojik sıra ile iş geçmişinizi yazmalısınız. Etkili olabilmesi için çalıştığınız yer, tarih ve sorumluluklarınızı da belirtmelisiniz. Kariyer geçmişiniz ile ilgili aldığınız tüm başarıları bu bölümde belirtmeniz etkili olacaktır.

5. Tüyo: Referanslar

Tüm iş verenler CV incelemesi gerçekleştirir iken referanslara göz atmakta ve araştırma yapmaktadır. Bu yüzden referans bölümünde yer vereceğini bilgilerin hepsi doğru ve eksiksiz olmalıdır. Referans olarak yazdığınız kişinin bundan bilgisi olmalıdır. Referans olarak sizi tanıyan yakınlarınız yerine iş, kariyer geçmişi bölümünde belirttiğiniz yerlerdeki sorumlularınızı yazmaya özen gösterin.

CV Örnekleri

Özgeçmiş hazırlama tüyolarına göz attıktan sonra etkili CV örneklerine CVlogin üzerinden göz atabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x