Başarılı Bir Aday Mülakattan Sonra Ne Yapar?

26 Haziran 2017 —

Şirket iş başvuru süreci sonrasında mülakata giren adayların görüşme sonrasında da yapabilecekleri şeyler var. Görüşme sonrası süreçte yapılacak olanlar adayları diğerlerinin arasında bir adım daha öne çıkaracağından şirketler için de artı bir değer olarak görülüyor.

Şirket iş başvuru süreci sonrasında mülakata giren adayların görüşme sonrasında da yapabilecekleri şeyler var. Görüşme sonrası süreçte yapılacak olanlar adayları diğerlerinin arasında bir adım daha öne çıkaracağından şirketler için de artı bir değer olarak görülüyor. Mülakat takibi olarak adlandırılan bu süreci iyi yönetmek ise adayların elinde.

İşte mülakat sonrası başarılı bir adayın yapması gerekenler:

İş görüşmesi sonrası İK uzmanının kartvizitini isteyin

İş görüşmesi sonrasında İK uzmanının iletişim bilgilerini içeren kartvizitini istemek hem iş ile ilgili aklınıza takılan soruları sorabilmeniz hem de sizinle görüşen kişide olumlu bir izlenim bırakmanız açısından etkili bir hareket.

İş görüşmesi sonrasında görüştüğünüz kişiye teşekkür maili atabilirsiniz

Görüşme sonrasında sizinle görüşen İK uzmanına bir teşekkür maili atarak hem dikkatini çekebilir hem de pozitif bir izlenim bırakabilirsiniz. Bunun yanında teşekkür maili ile pozisyon hakkında da ne kadar istekli olduğunuzu karşı tarafa bildirmiş olursunuz.

Mülakat takibi yapın

Görüşme sonrası size belirtilen işe alım sürecini doldurduysanız ve herhangi bir cevap alamadıysanız İK uzmanına kibar bir dille işe alım süreci ve mülakat sonucu hakkında mail atarak mülakat takibi gerçekleştirebilirsiniz.

İşe alım sürecinde sabırlı davranın

İşe alım sürecinde İK departmanının size belirttiği süreye kadar sabretmeniz önemli. İK süreçleri bazen tahmin edilenden de uzun sürdüğü için bu süre öncesinde herhangi bir harekette bulunmak yerine beklemek daha mantıklı.

Teşekkür ve görüşme takip maillerinizde yazım kurallarına dikkat edin

İK uzmanlarına mail atarken hem kullandığınız kelimelere hem de yazınıza dikkat ederek olası imla hatalarını düzeltin ve malinizin profesyonel görünmesini sağlayın. Mailinizi kibar bir dille yazın ve kısa bir mail yazmaya özen gösterin. Uzun ve abartılı cümlelerden olabildiğince kaçınmaya özen gösterin. Böylece maillerinizin okunmasını daha hızlı ve kolay hale getirebilirsiniz.

Cvlogin.com ile profesyonel hayatınızda daha sağlam adımlarla ilerlemek için size en uygun CV’yi hazırlayabilirsiniz. Cvlogin.com İK konusundaki tecrübesi ile kariyer süreçlerinizi daha etkili hale getirmek için her zaman sizin yanınızda.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
CV İndir

CV İndirBerna Ak | 11 Ocak

0
Would love your thoughts, please comment.x