Yurtdışında iş bulmak için internetten nasıl yararlanabiliriz?

14 Mart 2016 —

Günümüzde yaşam şartları hızla değişiyor, teknoloji hayatımızı dönüştürüyor. Bu dönüşümünden iş hayatımız da payını alıyor. Eskiden insanlar iş bulmak için gazetelerin ilan sayfalarına bakardı. Ancak günümüzde bu ilan sayfalarının etkisi azaldı, internet bu gazete ilanlarının yerini aldı.

Günümüzde yaşam şartları hızla değişiyor, teknoloji hayatımızı dönüştürüyor. Bu dönüşümünden iş hayatımız da payını alıyor. Eskiden insanlar iş bulmak için gazetelerin ilan sayfalarına bakardı. Ancak günümüzde bu ilan sayfalarının etkisi azaldı, internet bu gazete ilanlarının yerini aldı. Bugün birçok insan internetten iş araştırmakta, online ortamlarda CV oluşturmakta, internetten iş başvurusu yapmakta ve yine internetten iş bulmaktadır.
Yurt dışında iş bulmak için öncelikle kariyer siteleri iş ilanlarına bakabiliriz. Bu sitelerde hedeflediğiniz ülkelerde size uygun işleri bulup bu işlere bu kariyer siteleri üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Yurt dışında iş bulmak için kullanacağınız en önemli platformların başında Linkedin gelmektedir. Bu iş paylaşım ağında kuracağınız bağlantılarla hem kendinize network yaratabilir hem de yurt dışından CV’nize bakarak sizi işe çağıracak firmalarla iletişime geçme şansı yakalamış olursunuz. Linkedin dünya yaygın olarak kullanılan profesyonel bir iş ağıdır, aynı zamanda bir sosyal iş networküdür. Linkedin birçok farklı ülkedeki her sektörden profesyonellerin buluştuğu bir platformdur. Burada kişiler ile iletişim kurabilmek, görüş alışverişinde bulunabilmek önemli hale gelmiştir. İnternette bulunan birçok kariyer sitesine üye olabilir, headhunter sitelerine kayıt yaptırabilir ve bu seçenekleri kullanarak yurt dışında iş bulabilirsiniz.

Yurt dışında iş bulmak için kullanabileceğiniz başka bir platform ise şirketlerin kurumsal internet sayfalarıdır. Bu çok sıradan gibi gözükmekle birlikte çok iyi bir fırsattır. İlgilendiğiniz firmaları takip edin. Firmalar hakkında detaylı bilgi edinin, yayınladıkları iş ilanlarını, yatırım haberlerini, güncel haberleri izlemeye çalışın. Hedeflediğiniz şirketlerle aynı sektörde iş yapan kurumların internet sayfalarını ta takibe alın. Bu aynı zamanda yeni iş imkânları demektir, yeni kurumlarla tanışmanız anlamına gelmektedir. Burada yapmanız gereken şey çalışmayı hedeflediğiniz şirketlerin kurumsal internet sayfalarını sürekli olarak inceleyerek insan kaynakları sayfalarından açık pozisyonlar olduğunda başvuru yapmak olacaktır. Eğer mesleğinize uygun olarak bir açık pozisyona başvurduysanız iş bulma imkânınız zor değildir. Unutmayın internet çok büyük bir okyanus, her gün bilyonlarca sayfa hazırlanıyor, yeni bilgi giriliyor. Yayınlanan onca işten nasıl haberiniz olacak? Burada da yine internet sizin yardımınıza koşuyor. İnternetten yurt dışında iş bulmak konusunda “alert” yani uyarı imkânlarını kullanarak size en uygun bir iş ilanı çıktığında kendinize hatırlatma olarak işaretleyebilirsiniz. Bu hatırlatmalarla o siteleri inceleyip gerekirse iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yurt dışında iş bulmak için kullanacağınız internet platformları sizler için derlemeye çalıştık:


Avrupa kariyer siteleri

ÜlkeKariyer siteleri

Belçika

Almanya

Danimarka

Fransa

İngiltere

Irlanda

İtalya

Lichtenstein

·       LoveYourJob – www.loveyourjob.li

Hollanda

Avusturya

Polonya

Portekiz

İsveç

İsviçre

İspanya

Avurpa daki diğer Online Kariyer Portaları

Kariyer siteleri

Link

adsjobwww.adsjob.com
Eurojobswww.eurojobs.com
Avrupa iş imkanları (EU)www.europa-kontakt.de/AD_stellen
European Jobguidewww.european-jobguide.org
European Job Mobility Potal (EURES)europa.eu.int/eures/home
Ljobpointwww.ljobpoint.com

Dünyadan bazı Kariyer siteleri

ÜlkeKariyer siteleri

Avusturalya

Brezilya

  • Vagas de Empregos – www.vagasempregos.net

Hindistan

USA

Uluslar arası

Bu platformlar internette  yurt dışında kariyer arayanlar için ideal sitelerdir.  Almanya’da yasal göçmenlik olarak: Federal hükümetin dünya çapındaki nitelikli elemanlara yönelik internet sitesi, make-it-in-germany.de, iş borsasında özellikle Almanya’da nitelikli eleman eksikliği olan meslekler için iş olanakları sunuluyor bu gibi sayfaları ziyaret ederek yurt dışında iş bulabilirsiniz.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
CV, Özgeçmiş Nedir?

CV, Özgeçmiş Nedir?Berna Ak | 11 Ocak

0
Would love your thoughts, please comment.x