Linkedin’den iş bulmak?

25 Şubat 2016 —

İş arama ve iş bulma platformları çeşitleniyor. Son yıllarda buna en iyi örnek olarak Linkedin’i gösterebiliriz.  Linkedin iş arayanlar için çok faydalı bir sosyal iş ağı, burada hem dünya çapında hem de yerel işler bulmak ve kariyer geliştirmek mümkün.

İş arama ve iş bulma platformları çeşitleniyor. Son yıllarda buna en iyi örnek olarak Linkedin‘i gösterebiliriz.  Linkedin iş arayanlar için çok faydalı bir sosyal iş ağı, burada hem dünya çapında hem de yerel işler bulmak ve kariyer geliştirmek mümkün. Linkedin’i paylaşım yapmak amacıyla kullanacağınız gibi kariyer gelişiminiz için de kullanabilirsiniz.

Hem global hem de yerel bir iş ağı Linkedin

Linkedin hem global ölçüde hem de mikro düzeyde çok kullanışlı bir kariyer sitesidir. Son zamanlardaki araştırmalara göre Türkiye’de de 1 milyonun üzerinde kişisel ve kurumsal üyeye sahip bir kurumdur. Her ne kadar ülkemizde bir sosyal paylaşım alanı olarak kullanılsa da Linkedin profesyonel bir iş ağıdır. Burada kişiler ve kurumlar profil oluşturabilmektedirler. Sosyal medyanın bu kadar yaygınlaştığı bir ortamda rekabet kolay gibi gözükse de zordur. Fark edilmek zordur, nasıl fark edilebiliriz?  Öncelikle doğru ve işlevsel bir özgeçmiş oluşturmamız gerekir. Profilinizi en doğru şekilde ifade etmelisiniz buradaki her kelime altın değerindedir ve sizi doğru işe yönlendirir veya iş bulmanıza aracılık eder. Her yıl binlerce insan bu platformlar üzerinden doğru mecralarda iş buluyor.

Kendinizi ve deneyimlerinizi en iyi şekilde ifade edin

İş deneyimlerinizi çok fazla uzatmadan en iyi şekilde ifade etmeye çalışın. Çalıştığınız kurumlar, burada yaptığınız işler ve ünvanlarınız yer alsın. Burada yaptığınız çok spesifik işler varsa onları yazabilirsiniz aksi takdirde iş deneyimlerini uzun uzadıya yazmak size bir şey kazandırmaz. Profiliniz internetteki ayak izinizdir. Arama motorları çoğu zaman sizin profilinizi inceleyerek listeler. Bu nedenle profile yazacağınız her kelime çok önemlidir. İş deneyimlerini yazarken çalıştığınız kurumların açık isimlerini yazın. Linkedin, teknolojinin size sunduğu bir fırsattır. Kurduğunuz strateji doğrultusunda bu platformu inceleyip en uygun şekilde lehinize nasıl kullanabilirsiniz bunu araştırmalısınız.

Linkedin önemli bir iş bulma aracıdır

Linkedin yalnızca bir CV, Özgeçmiş değildir. Linkedin yaşayan bir organizasyondur. Burada önemli olan CV’nizi ve ilişki ağınızı sürekli güncel tutmaktır.  Mesleğinizle ilgili gruplara üye olmanız gerekir. Buradaki tartışmalarda meslek dışı, insanları incitici yorumlardan uzak durmanız tavsiye edilir.  Linkedin’de bağlantı sayınızın çok önemi yoktur. Dolayısıyla size katkısı olacak iş bağlantılarınızın sayısı önemlidir. İş başvurusunda bulunmayı hedefliyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de İnsan kaynakları  yetkilileriyle bağlantıya geçmek faydalı olacaktır.

Linkedin bağlantılarınızı iş bulmak amacıyla kullanabilirsiniz

Linkedin’de iş arıyorsanız yapmamanız gereken durumlardan biri de toplu mail atmak olacaktır. Bu özensiz ve istenmeyen bir durum olarak algılanır. Bunun yerine hedef bazlı kişilere mail atmalısınız. Kişiye özel mesaj göndermek her zaman avantajlıdır. Tekrar belirtmek gerekirse toplu mesaj atarak iş başvurusu yapmamak gerekir. Kişiye özel mesaj çok daha insani bir davranıştır ve her zaman sıcak karşılanır, bunu unutmayın. İş başvurusu yapacağınızı kişinin ismi belli ise mutlaka iş görüşmesine gitmeden önce onu araştırın. Linkedin’de bağlantı kurduğunuz kişiye, bağlantılarınıza hoş geldiğini söylerek karşılama mesajı yazmanızda fayda var.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x