Kendinizi Tanıtırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

12 Haziran 2017 —

Mülakatlarda kendinizi doğru tanıtmak işe alımlardaki en kritik noktalardan biri. Kendinizi ve yeteneklerinizi doğru tanıttığınızda diğer adayların önüne geçebilir ve işi kapma yolunda önemli bir üstünlük sağlayabilirsiniz.

Mülakatlarda kendinizi doğru tanıtmak işe alımlardaki en kritik noktalardan biri. Kendinizi ve yeteneklerinizi doğru tanıttığınızda diğer adayların önüne geçebilir ve işi kapma yolunda önemli bir üstünlük sağlayabilirsiniz. Mülakatta kendinizi iyi bir şekilde sunmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

İşte kendinizi tanıtırken dikkat etmeniz gerekenler;

Uzun cümlelerden uzak durun

İK uzmanının kendinizden bahsetmenizi istediğinde karmaşık ve uzun cümlelerden kaçınarak mesleki deneyimlerinize ve pozisyonla alakalı olan yeteneklerinize odaklanmanızda fayda var. İK uzmanına görüşme sırasında kendi hayat hikayenizi anlatmaktan ve gereksiz bilgi vermekten kaçının, iş için yararlı olan bilgilere odaklanmaya çalışın.

Göz kontağı kurun

Mülakat sırasında karşı tarafla göz kontağı kurmak kendinizden emin olduğunuzun kanıtıdır. Bu nedenle kendiniz hakkında konuşurken göz kontağı kurmayı ihmal etmeyin ve karşınızdakine iletişimi kuvvetli bir kişi imajı çizmeyi önemseyin.

Kendinizi olduğunuz gibi gösterin

Yetenek ve becerileriniz hakkında konuşurken abartılı cümlelerden ve gereksiz ifadelerden kaçınarak kendinizi olduğunuz gibi gösterin. Yapmadığınız bir işi veya olmayan bir yeteneğinizi yapmış gibi göstermeyin. Kendinizi ne kadar dürüst bir şekilde sunarsanız o kadar başarılı bir mülakat geçirmiş olursunuz.

Pozisyon için gerekli özelliklerden size uygun olanların altını çizin

Başvurduğunuz pozisyonda uygun olan özellikler arasında sizin sahip olduğunuz özellikler varsa bunların altını çizmeniz ve bunlardan daha geniş bir şekilde bahsetmeniz karşı tarafın ilgisini çekecektir. Böylece pozisyona uyumlu bir imaj sergileme şansınız olur.

Kendinizi tanıtma pratiği yapın

Kendinizi karşı tarafa kusursuz bir şekilde sunmak için sunum pratiği yapabilirsiniz. Sunum pratiği ile kendinizi daha rahat ve güçlü bir şekilde sunmayı başarabilirsiniz ve eksik yönleriniz varsa düzeltebilirsiniz.

Edindiğiniz deneyimlerden ne kazandığınızı vurgulayın

Akademik başarılarınızdan veya edindiğiniz deneyimlerin ne olduğundan çok bu konularda ne kazandığınız ve kendinize neler kattığınız İK uzmanlarının daha fazla ilgisini çekecektir. İşin niceliğine değil niteliğine odaklanırsanız karşı tarafın ilgisini çekmeniz daha kolay olur.

Cvlogin.com sayesinde başarılarınızı daha doğru bir şekilde aktarabilir ve CV’nizi nasıl daha cazip hale getirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Cvlogin.com ile başarılı bir kariyer hayatı için aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x