CV kısa mı Uzun mu yazılmalı?

15 Şubat 2016 —

CV’ler iş görüşmelerinde sizleri tanıtan formlar olarak düşünülebilir. İş ile ilgili alanında uzman olduğunuzu ifade eden bu formlar iş görüşmelerinde nokta atışı yapmanıza imkan sağlamaktadır.

CV’ler iş görüşmelerinde sizleri tanıtan formlar olarak düşünülebilir. İş ile ilgili alanında uzman olduğunuzu ifade eden bu formlar iş görüşmelerinde nokta atışı yapmanıza imkan sağlamaktadır. İletmek istediğiniz mesajı en doğru ifadelerle iletebileceğiniz, işe alım sürecinde kendinizi en doğru şekilde ifade edebileceğiniz detayların bulunduğu yazılar olarak kritik öneme sahiptir.

İş görüşmelerinde insan kaynakları personelleri sizleri hem sözlü olarak dinlerler hem de yazılı olarak hazırladığınız CV’leri dikkate alırlar. Sözlü olarak görüşmelerinize istinaden ifade ettiklerinizi not alarak sizler hakkında detaylı bilgilere ulaşmayı hedeflemektedirler. İş görüşmelerinde bir kişilik kontenjan için bile yüzlerce aday değerlendirmeye alınır. İşe en uygun adayı bulmak adına, görüşmelere katılan adayları tüm yönleriyle tanımayı hedeflerler.

Yüzlerce adayın CV örneklerinin incelenmesi gerektiğini de adaylar unutmamalıdır. Olması gerekenden kısa CV’ler sizleri doğru olarak ifade edemezler. Bu nedenle başarısız CV örnekleri arasında yer almaktadırlar. Olması gerekenden uzun CV örnekleri ise insan kaynakları personellerinin sizlere ayırdığı zaman içerisinde detaylı olarak incelenmesini engellemektedir. Bu durumda sizler hakkında insan kaynaklarının ilgisini çekebilecek bilgilerin gözden kaçırılması muhtemeldir. Sizler hakkında doğru bilgileri öğrenemeyen insan kaynakları işe alım sürecinde sizlerle ilgili doğru kararı vermekte zorlanırlar.

Tüm süreç göz önüne alındığında CV örneklerinizin doğru uzunlukta olması gerektiğini unutmamalısınız. Uzun CV’ler dikkatlice incelenemezken, kısa CV örnekleri de sizler hakkında detaylı bilgiler sunamazlar. Doğru uzunluktaki bir CV ile başarıya ulaşabileceğiniz gerçeğini CV hazırlıklarınızda unutmamalısınız.

Peki başarılı bir CV ne kadar uzunlukta olmalıdır? Bu sorunun cevabı “olması gerektiği kadar”dır. CV hazırlamaya başlamadan önce taslak çalışmalar yapmanız gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Yapacağınız taslak çalışmalar dilediğiniz uzunlukta olabilir. Ortalama 4 adet taslak CV örneğinizin olması sizlere kolaylık sağlayacaktır. Taslak çalışmaların gerçek bir CV’ye dönüşmesi için ifade ettiği bilgileri özetlemeniz gerekmektedir.

Her 4 CV taslağı için de aynı çalışmayı yaptığınızda, ortak bilgilerin yer aldığı gerçek CV örneğinizi hazırlamak için tüm taslak çalışmaların birer yansıması aynı zamanda 4 CV taslağının da sentezinin CV örneğiniz içerisinde yer almasına dikkat etmelisiniz. Böyle bir ince çalışma sonucunda hazırlanan CV örnekleri sizler hakkında detaylı bilgileri barındıracaktır.

Sizler hakkında detaylı bilgileri barındıran CV örneğinize sahip olduğunuzda son olarak uzunluğunu kontrol etmelisiniz. Çünkü çok uzun CV örnekleri üstün körü incelenebilirken, kısa CV örnekleri ise detaylı bilgileri paylaşamazlar. İdeal CV uzunluğu maksimum 300 kelimeden oluşmalıdır. Ortalama olarak yarım sayfa civarında olacağı söylenilebilir.

250 kelimelik CV örneği de başarılı bir uzunlukta olarak kabul edilebilir. Tavsiye edeceğimiz aralık 200 kelimeden fazla, 300 kelimeden az CV örneği hazırlamanızdır. CV’nizin içerisinde kullanacağınız kelimelerin sizleri en doğru ifadelerle yansıtması gerektiğini unutmamalısınız. Hazırlayacağınız CV’ler sizleri iş hayatında hedeflediğiniz yerlere taşıyacaktır.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Europass CV Nedir?

Europass CV Nedir?Berna Ak | 11 Ocak

0
Would love your thoughts, please comment.x