İşe geç kalanların en ilginç 10 mazereti

2 Mart 2016 —

İnsanlar robotik canlılar olmaması hayatlarının sürekli aynı standartlarda devam etmesini engellemektedir. Bu nedenle uzun soluklu çalışmalarda zaman zaman aksamalar olabilmektedir. Yıllarca işe zamanında giden birisi, iş yerine geç kalabilir.

İnsanlar robotik canlılar olmaması hayatlarının sürekli aynı standartlarda devam etmesini engellemektedir. Bu nedenle uzun soluklu çalışmalarda zaman zaman aksamalar olabilmektedir. Yıllarca işe zamanında giden birisi, iş yerine geç kalabilir. Bu oldukça doğal bir sürecin doğurduğu sonuçlar arasında yer almaktadır. İşverenlerin de bu doğal sürecin bilincinde olması, çalışanlarına kolaylıklar sağlaması her iki tarafın da memnuniyetle karşılayacağı bir durumdur.

İşverenlerin geç kalmalara her zaman olumlu tepkiler vermemesi veya anlayışlı bir davranışa bürünmemeleri personellerin işe geç kaldıklarında yalan söylemelerine neden olmaktadır. Veya daha kibar bir ifade ile çeşitli mazeretler sunduklarını söyleyebiliriz.  En çok dile getirilen mazeretlerden bazıları;

1.Çocuk Uyutmadı

cocuk uyumadı

Çocuğun hasta olduğu veya sabaha kadar ağlayarak uyumasına engel olduğu en genel mazeretler arasında yer almaktadır. Personel gece boyunca çocukla uğraşmıştır ve sabaha karşı uykuya dalmıştır. Geç uyumasından dolayı ise, sabah alarmı onun uyanmasını sağlayamamıştır. İşte bu ve benzeri ifadeler en fazla kullanılan mazeretler arasında yer almaktadır. Çoğu zaman işe yaradığı da biliniyor.

2. Araba Arızası

araba ariza

En fazla öne sürülen mazeretler arasında yer alır. Çalışan, arabasıyla her zamanki gibi işe zamanında gelmek üzeredir ki, arabası arıza yapmıştır. Bu durumda arabasını tamir etmeye çalışsa da becerememiş ve usta çağırmak zorunda kalmıştır. Fakat usta da oldukça geç gelmiştir. Bu nedenle kendisinin işe yetişmesi de maalesef gerçekleşememiştir. Hatta arabanın şuan sanayi de olduğu da eklenerek durumun gerçekçiliği arttırılabilmektedir.

3. Saatler İleri Alınmış

saat ileri

İşe geç kalmanın zamanı saatlerin ileri alındığı bir zamana denk gelirse, en çok üretilen bahaneler arasında yer alabilir. Saatlerin ileriye alınmasından haberinin olmadığını ve bu nedenle 1 saat geç kaldığını açıklayarak oldukça mantıklı bir bahane ile patronun sorularından kurtulabilirsiniz. Tabi ki bu bahaneyi her zaman kullanamazsınız.

4. Alarm Çalmamış

Saat

Telefonun alarmının çalmadığını bu nedenle geç kaldığını söyleyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Bu aslında oldukça geçerli bir bahanedir ve hemen hemen herkesin başına gerçekten de 1 defa gelmesi muhtemeldir. Akıllı telefonların şarjının bitmesi, donması ve takılması alarmlarının çalmasına engel olmaktadır. Bu ve benzeri durumlar son zamanlarda giderek artmaktadır. Geçerliliği olan bir bahane haline de gelmiştir.

5. Asansörde Kaldım

asansor

Elektriklerin kesilmesinden dolayı tam zamanında evde çıkarken asansörde kaldığının belirtilmesi de yeni bahaneler arasında yer almaktadır. Asansörden çıkmanın zaman aldığı bu nedenle işe geç kalındığı ifade edilmektedir.

6. Trafik

trafik

En sık kullanılan bahanelerden birisidir. Trafiğin yoğunluğundan dolayı işe geç kaldığını ifade edenler oldukça fazladır. Herkesin her sabah işe arabasıyla gittiği düşünüldüğünde benzer saatlerde yoğunluğun olması kabul edilebilir.

7. Lastik Patladı

lastik

Lastiğin patlaması özellikle de bayan çalışanların oldukça fazla kullandığı bahaneler arasında yer almaktadır. Bayanların lastik değişimini gerçekleştiremeyeceği düşüncesi onların bahanelerini geçerli bir hale getirmektedir.

8.Sular Kesildi

banyo

Oldukça mantıksız gibi görünse de, sabah duş alırken suların kesildiğini ve suların gelmesinin beklendiğini bahane edenlerin sayısı da oldukça fazladır.

9.Trafik Kazası

trafik kazası

Sabah işe doğru yola koyulmuşken, trafik kazasından dolayı araçların trafikte mahsur kaldığını ve kaza yapan aracın çekilmesinin beklendiği gibi bir ifade trafiğin yoğun olduğu şehirlerde ilk sıralarda yer almaktadır.

10.Pantolonum Yırtıldı

pantalon

İlkokul öğrencisi bahanesi gibi görünse de, işe geç kalanların uydurduğu bahaneler arasında yer almaktadır. Yırtık pantolonla işe gelemeyeceğim için ya eve döndüm yada en yakın terziye koştum gibi bir gerekçeyle süslenerek patronlara ifade edilmektedir.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x