İş Bulma Yolları

14 Şubat 2016 —

İş aramak, iş bulmak hayatımızın en önemli eylemlerinden biridir. İş bulma süreci o kadar kolay bir süreç değildir. Bu süreci doğru yönetirsek daha çabuk iş bulma imkânına sahip oluruz. İş arayanlara kılavuz olması amacıyla hazırladığımız önerilerin faydalı olmasını umut ediyoruz.

İş aramak, iş bulmak hayatımızın en önemli eylemlerinden biridir. İş bulma süreci o kadar kolay bir süreç değildir. Bu süreci doğru yönetirsek daha çabuk iş bulma imkânına sahip oluruz. İş arayanlara kılavuz olması amacıyla hazırladığımız önerilerin faydalı olmasını umut ediyoruz.

İş bulmak için istekli, umutlu ve sabırlı olun

Öncelikle her iş sabır ister, sabırlı olmakla tavsiyelerimize başlayalım. Kariyer hedefimiz nedir? Buna bağlı olarak, ne istediğinize karar vermeniz gerekir. Siz nasıl iş istiyorsunuz? Bilgi çağı bize birçok iş modeli sunmaya başladı. Siz, tam zamanlı mı, part-time bir iş mi istiyorsunuz? Her iki iş modelinin de çok farklı avantajları dezavantajları vardır.
Herkesin bir hayali vardır. Eğitim sistemimiz gereği belki birçoğumuz istediğimiz bölümlerde okuyamadık, dolayısıyla şu soruyu kendimize sormamız gerekir. Eğitimini aldığınız alanda mı, yoksa yeteneklerimizi göstereceğimiz alanda mı çalışacağız? Mevcut işimizin devamı bir sektörde mi, yoksa yepyeni bir alanda mı çalışmaya başlayacağız?

İş bulma yolunda iş hayatınızdaki hedefiniz önemlidir

Çalışmaktan hedeflediğimiz şey nedir? Para kazanmak, geçimimizi sağlamak için mi çalışıyoruz yoksa çalışmaktan mutlu olacağımız ve bu arada para kazanacağımız bir işi mi hedefliyoruz. Kariyer hedeflerimiz, amaçlarımızla ilgili kafamızdaki soruları netleştirdikten sonra işe başlamak çok daha doğru bir seçim yapmamızı sağlar. İş hayatı çok değişti. Artık, kendinizi belirli bir alanla sınırlamamalısınız. Öğrenmek eyleminin kolay olduğu bir çağdayız, yeteneklerinizi, tecrübelerinizi hızlı öğrenme ile birleştirip iş arama yelpazenizi genişletebilirsiniz. Bu size daha geniş bir alanda iş arama seçeneği sağlar.

İş bulmak için çevrenizi harekete geçirin

İş aramada network önemlidir. İş ararken çevrenizi harekete geçirebilirsiniz. İş aradığınızı çevrenize, eşinize, dostunuza bildirirseniz bu iletişim size daha geniş bir iş arama alanı sağlar. Bu geniş network size daha az bir zamanda iş bulma imkânı sağlayabilir. Bunun için akrabalarınızı, iş arkadaşlarınızı, okul arkadaşlarınızı harekete geçirebilirsiniz.

İş bulmak için kendinize çok iyi bir CV hazırlayın

İş bulmayı kolaylaştırmanın en iyi yıllarından biri çok iyi bir Cv hazırlamaktır. İş görüşmesine davet edilmek önemlidir fakat daha da önemlisi iş görüşmesinde seçilerek o pozisyona yerleştirilmektir. İyi bir Cv hazırlayabilmek için farklı CV örneklerini inceleyin. Her işe aynı CV ile başvurmayın. CV’nizi başvuracağınız firmaların iş pozisyonu ve iş politikasına göre farklı şekilde hazırlamalısınız. Yaratıcı CV ile Fonksiyonel CV aynı işlevi görmez ikisinin yeri çok ayrıdır. CV türlerini iş bulma yolları ararken öğreniniz.

İş bulmak için kullanılacak platformlar

İş bulmak için çeşitli iş arama platformunu takip edebilirsiniz. Bunları sıralayacak olursak: Gazete ilanları, internetteki kariyer siteleri, İŞ-KUR, Head-hunter siteleri, Linkedin gibi sosyal medya platformları, hatta gözünüze kestirdiğiniz şirketlerin sitelerine girerek daha fazla CV doldurabilirsiniz. Yine networkünüzle sürekli iletişim halinde olup iş arama eyleminizi daha canlı ve sıcak halde tutabilirsiniz. Sektörünüzdeki firmaların internet sitelerinden veya insan kaynakları bölümü ile iletişime geçerek, bizzat başvuru yapabilirsiniz. Mutlaka bir iş bulacağım diye mutlu olamayacağınız bir fimayı, bir işi seçmemelisiniz bu hem size hem çalışacağınız firmaya zarar veren bir eylem olur. Biraz sabırlı olmakta fayda vardır.

İş ararken dahi kendinizi geliştirin

İş ararken dahi kendinizi sürekli geliştirmeyi unutmayın. İş ararken nitelikleriniziz geliştirmek rakipleriniz arasından sıyrılmanızı sağlayabilir. Hemen iş bulamadım diye umutsuzluğa kapılmayın! Belki bu süre sizin kendinizi geliştirmek için mükemmel bir zamandır. Bu arada alanınızla ilgili eğitim alabilir, sertifika ve kurslara katılabilirsiniz.

Kendinize güvenin ve istekli davranın

Her şeyde olduğu gibi iş aramada da özgüven sahibi olmak önemlidir. İş görüşmesine çağrıldığınızda asla ve asla içine kapalı, isteksiz bir profil çizmeyin. Görüşmede, işi gerçekten istediğinizi ve tecrübelerinize güvendiğinizi belli edecek şekilde tavır gösterin. Umutlu olun, kötümser olmayın. Sabırlı olun.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x