İnternetten Mülakat Nasıl Yapılır?

30 Ocak 2016 —

İşe başlamanın önceki adımı olan mülakat adayın işe uygunluğunun ölçüldüğü yazılı veya sözel soruların genel adıdır. Günümüzde teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte firmalar ilgili pozisyona en uygun adayı bulmak adına başvurularını internet üzerinden almaktadır.

İşe başlamanın önceki adımı olan mülakat adayın işe uygunluğunun ölçüldüğü yazılı veya sözel soruların genel adıdır. Günümüzde teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte firmalar ilgili pozisyona en uygun adayı bulmak adına başvurularını internet üzerinden almaktadır. On binlerce kişinin başvurduğu ilanlar için en uygun olanlar mülakat sürecine davet edilirler. Bu kadar fazla kişinin mülakata alınacak olması için farklı alternatiflerde düşünülmüştür.

Bu alternatifler arasında internetten mülakat seçeneği de yer almaktadır. Aslında adından da anlaşılacağı gibi adayın internet ortamında mülakata alınmasını ifade eder. Bu sürecin standart mülakat görüşmelerinden farklı işlediğini bilmenizde fayda var.

İnternetten mülakatın ilk aşaması uygun adayların tespit edilmesidir. İlana başvuran adaylar arasından yapılacak seçimlerde iş için uygun kriterlere sahip olanlar seçilerek mülakata davet edilirler. Mülakatı kabul eden adayların mail adreslerine kişilik envanteri adı verilen testler yollanır. Bu testleri adayların belirli süre içerisinde tamamlamaları istenir. Adaylar online olarak gerçekleştirilecek olan bu testlere katılırlar ve sorulara cevaplar verilirler. Bu testler özel olarak hazırlanmış sorulardan oluşmaktadır ve adayların tüm yönleriyle tanınması adına oldukça önemlidir. Detaylıca hazırlanan kişilik envanteri testlerinde 100 soruya kadar çıkabilmektedir. Bu soruların sözel ve sayısal olmak üzere iki temel faktör üzerine inşa edildiğini bilmeniz gerekmektedir. Bu testleri tamamlamak için sizlere toplam süre verilir veya her soru için belirlenen özel bir süre bulunmaktadır. Bu sürenin içerisinde soruların doğru olarak cevaplandırılması istenir. Soruların tamamının cevaplanmasının ardından sistem üzerinden test tamamlanır ve firma yetkilileri sizlerin testi ne derece başarıyla tamamladığınıza ulaşabilirler.

İlk mülakat aşamasında hedeflenen taban puana kişilik envanterinde ulaşmayı başaran adaylar, ikinci mülakata davet edilirler. Bu mülakatında internet üzerinden gerçekleştiğini bilmenizde fayda var. Kendi sistemleri üzerinden veya farklı programlar aracılığıyla görüntülü olarak, yani yüz yüze mülakat süreci başlayacaktır. Bu mülakat için internet bağlantısının olduğunu herhangi bir yeri seçmeniz yeterlidir. İnsan kaynakları personeli sizleri daha yakından tanımak adına çeşitli sorular sorarak sizlerin fikirlerini öğreneceklerdir. Bu kısım ve daha sonrası klasik mülakat gibidir, tek farklı yanı uygulanış şeklidir. Kameralı yani görüntülü olarak bağlantı kurulacağından dolayı bilgisayarınızın net bir kameraya sahip olduğundan ve ses iletiminin başarılı şekilde gerçekleştiğinden emin olmanız mülakatınız esnasında zorluk çekmenizin önüne geçecektir. Aynı zamanda çalışan bir internet bağlantınızın olması da önemlidir.

İnternet üzerinden gerçekleştirilen mülakatların ardından başarılı olan adaylar son aşama mülakatına alınırlar. Bu mülakat genellikle firmaların genel müdürlüklerinde gerçekleştirilir ve işe alımdan önceki son aşamayı ifade etmektedir. Başarılı olan adaylar belirlenen ildeki adreslere giderek yüz yüze mülakata katılırlar. Mülakatın ardından ihtiyaç olan personel sayısı kadar aday işe alınarak çalışma hayatına geçiş yapar. İnternet üzerinden gerçekleştirilen mülakatlar firmaların farklı mülakat yöntemlerini tercih etmesinden dolayı farklılaşabilmektedir.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x