Doğru CV Fotoğrafı nasıl olur?

29 Ocak 2016 —

CV’ler sizleri en iyi tanıtan formlar olarak ifade edilebilir. Özgeçmişinizin ve çeşitli tecrübelerinizin içinde yer aldığı bu formda kendinizi daha iyi ifade edebilmek adına fotoğraf kullanmanız oldukça yerinde bir karar olacaktır.

cv_resmi

CV’ler sizleri en iyi tanıtan formlar olarak ifade edilebilir. Özgeçmişinizin ve çeşitli tecrübelerinizin içinde yer aldığı bu formda kendinizi daha iyi ifade edebilmek adına fotoğraf kullanmanız oldukça yerinde bir karar olacaktır. Çünkü yapılan araştırmalara göre fotoğraflı CV örnekleri iş verenler ve insan kaynakları personelleri tarafından olduğundan daha fazla dikkate alınmaktadır.

İş veren üzerinde en doğru etkiyi yaratabilmek adına fotoğraflarınızı CV örneklerinize eklemenizde fayda olacağını unutmamalısınız. Peki bu noktada akıllara takılan bir soru “CV fotoğrafı nasıl olmalı”, bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kişisel Bakıma Özen Gösterilmeli

Fotoğrafınız sizleri temsil etmektedir. Bu nedenle önemi oldukça büyüktür. Kişisel bakımınıza özen gösterdiğiniz bir fotoğrafın kullanılması avantaj sağlayacaktır. Erkek adaylar için saç ve sakal tıraşına dikkat edilmesi, düzenlilik ve disiplini ifade etmektedir. Bayan adayların saçlarını yapması ve makyajına dikkat etmesi önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Vesikalık Fotoğraf Ölçüleri

CV fotoğraflarında kullanılacak olan ölçüler genellikle vesikalık fotoğraflarla aynı ölçülerdir. Bu nedenle fotoğraf seçimlerinizde vesikalık fotoğraf boyutlarını ciddiye almalısınız.

Arka Fon

Vesikalık fotoğraflarda kullanılacak arka fon sizleri doğru ifade etmelidir. Aynı zamanda psikolojik algı unsurlarını da dikkate almalısınız. Yani siyah arka fon karamsarlığı ifade etmeye neden olabilir, bu da sizlerin yanlış anlaşılmasına neden olur. Sarı arka fon ise resmi bir iş görüşmesi için gerekli seviyede olmamaktadır. Bu nedenle arka fonu iş görüşmesinin ağırlığını yansıtacak bir renk olarak seçmenizde fayda var. Göl manzarası gibi resimlerin bulunduğu arka fonlardan ise uzak durmalısınız.

İfade

CV fotoğrafında yansıtacağınız ifade oldukça önemlidir. Somurtan bir yüz ile kendinizi ne kadar doğru ifade edebilirsiniz, yada tam tersine sırıtan bir yüz sizleri doğru olarak tanıtabilir mi? Bunları düşündüğünüzde en doğru ifadeyi yansıtmanız gerektiğini unutmamalısınız. İş görüşmesinin gerektirdiği ciddiyeti özellikleri arasında taşımalı aynı zamanda kişiliğinizden izler taşımalıdır.

Poz

Vesikalık fotoğraflarda poz verme imkanı oldukça azdır. Bu nedenle kameraya doğru açıdan bakmak veya fotoğrafçınızın direktifleri doğrultusunda bir bakış kullanmak önemlidir. Fakat bu bakış esnasında uzaklara dalıp giden bir insanı anlatmak yerine, iş görüşmesine geldiğinin farkında olan bir bakış kullanmak yerinde olacaktır.

Kıyafet Seçimi

CV fotoğraflarında kıyafet seçimi oldukça önemlidir. Erkek adaylara tavsiyemiz gömlek ve kravat kullanmaları yönündedir. Ekstra olarak ceket tercih etmeleri daha da olumlu bir hava katacaktır. Bayan adayların da takım elbise veya takım elbiseye benzeyen özelliklerdeki bir kıyafeti tercih etmeleri bir adım öne geçmelerini sağlayacaktır. Kıyafet seçimlerinizde tişört kullanmanız iş dünyasının ağırlığını kaldıramamaktadır. Aynı zamanda cıvıl cıvıl renklerden oluşan kıyafetler iş dünyasının hedeflediği çizgiye uygun olmamaktadır. Bu kıyafetleri işe kabulünüzün ardından firmanızın çalışma ortamına uygun olması halinde zaten kullanabilirsiniz. Fakat insanların sizleri tanımadan resmi bir ortamda böyle bir kıyafet tercihi pek olumlu karşılanmayacaktır.

Etiketler
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x