Staj Yapmanın Kariyerinize 7 Etkisi

28 September 2017 —

İş hayatına adım atmanın en iyi yollarından biri staj yapmaktır. Yeni mezunların veya okullarının son yılında olan öğrenciler için staj yapmak iş hayatı için bir prova niteliği taşıyor. Staj hayatı, kişileri çalışma ortamı ile tanıştırırken onları kariyer hayatlarına hazırlama açısından da önem taşıyor. Peki staj yapmanın kariyere etkisi nelerdir? 1. İş hayatını tanırsınız Staj yapmanın en önemli faydalarından biri iş hayatını tanımaktır. İş hayatını ve çalışma koşullarını deneyimlemek, kariyerinizde ne istediğinizi anlamak ve ona göre hedefler belirlemek staj yapmakla daha iyi anlaşılan detayları oluşturuyor. 2. İş tecrübesi elde edersiniz Stajla birlikte bir işin nasıl yapıldığını, hangi pozisyonun nasıl bir çalışma gerektirdiğini yakından takip ederek değerli bir iş tecrübesi elde etme şansınız olur. Bunun yanı sıra CV’nize ekleyeceğiniz iyi bir iş deneyimi size farklı kapıları açabilir. 3. Stajı iş fırsatına dönüştürebilirsiniz Staj yaptığınız şirkette kendinizi göstererek stajı tam zamanlı bir işe dönüştürmek sizin elinizde. İş hayatınıza hızlı bir giriş yapmak ve iş arama derdi ile uğraşmamak için staj harika bir fırsat sunar. Staj dışında kariyerinde doğru adımlar atmak isteyenler Yeni Mezunlar İçin Kariyer Yapmanın Etkili Yolları yazısını okuyabilirler.   4. Staj, mesleki gelişimi güçlendirir Staj yaparak okulda öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dökme şansı elde edersiniz. İş ortamında nelerle karşılaşabileceğinizi bilmek ve bu konularda […]

İş hayatına adım atmanın en iyi yollarından biri staj yapmaktır. Yeni mezunların veya okullarının son yılında olan öğrenciler için staj yapmak iş hayatı için bir prova niteliği taşıyor. Staj hayatı, kişileri çalışma ortamı ile tanıştırırken onları kariyer hayatlarına hazırlama açısından da önem taşıyor. Peki staj yapmanın kariyere etkisi nelerdir?

1. İş hayatını tanırsınız

Staj yapmanın en önemli faydalarından biri iş hayatını tanımaktır. İş hayatını ve çalışma koşullarını deneyimlemek, kariyerinizde ne istediğinizi anlamak ve ona göre hedefler belirlemek staj yapmakla daha iyi anlaşılan detayları oluşturuyor.

2. İş tecrübesi elde edersiniz

Stajla birlikte bir işin nasıl yapıldığını, hangi pozisyonun nasıl bir çalışma gerektirdiğini yakından takip ederek değerli bir iş tecrübesi elde etme şansınız olur. Bunun yanı sıra CV’nize ekleyeceğiniz iyi bir iş deneyimi size farklı kapıları açabilir.

3. Stajı iş fırsatına dönüştürebilirsiniz

Staj yaptığınız şirkette kendinizi göstererek stajı tam zamanlı bir işe dönüştürmek sizin elinizde. İş hayatınıza hızlı bir giriş yapmak ve iş arama derdi ile uğraşmamak için staj harika bir fırsat sunar. Staj dışında kariyerinde doğru adımlar atmak isteyenler Yeni Mezunlar İçin Kariyer Yapmanın Etkili Yolları yazısını okuyabilirler.  

4. Staj, mesleki gelişimi güçlendirir

Staj yaparak okulda öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dökme şansı elde edersiniz. İş ortamında nelerle karşılaşabileceğinizi bilmek ve bu konularda tecrübe kazanmak sizi meslek hayatınızda bir adım öne taşır ve gelecek kariyerinize hazırlar. Stajla birlikte işi mükemmel bir şekilde öğrenme şansına sahip olursunuz ve bu bilgiler ışığında mesleğinizde en üst noktalara kadar çıkabilirsiniz.

5. İş disiplini kazanırsınız

Staj yaparak gerçek iş ortamını deneyimleyebilir, çalışma saatlerine ve iş disiplinine kendinizi hazırlayabilirsiniz. Sabah erken kalkmak ve akşam geç çıkmak gibi iş hayatının gereklilikleri konusunda da kendinizi deneme fırsatınız olur.

6. Network oluşturabilirsiniz

Staj yaparak çalıştığınız yerde pek çok yeni kişi ile tanışma fırsatı elde edebilir ve bu kişileri ileride networkünüze ekleyerek kariyerinize artı bir değer katabilirsiniz. Bu dönemde tanıyabileceğiniz kişiler ilerideki iş hayatınızda size önemli katkılar sağlayabilir.

7. Özgüven kazanırsınız

Staj yaparak kendinizi daha güvende hissedebilir ve iş hayatında kazandığınız tecrübelerle ileride daha fazla uzmanlık gerektiren işlere geçme konusunda kendinizi daha donanımlı bir hale getirebilirsiniz.

Cvlogin.com üzerinden kolay bir şekilde özgeçmişinizi hazırlayarak siz de ilk staj başvurunuzu gerçekleştirebilir ve geleceğe emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Tags
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x