CV hazırlarken resim gerekli mi?

4 July 2017 —

CV hazırlarken pek çok kişinin aklındaki soru şüphesiz ki resim eklemenin gerekli mi, gereksiz mi konusudur. Bu konuda herhangi bir zorunluluk bulunmasa da uzmanlar CV’de resim olmasının iş veren tarafından size karşı ilk izleniminin olumlu olacağı yönünde ortak bir kanıya varmaktadır. Peki CV hazırlarken resim eklemenin avantajları nelerdir ve nasıl bir resim eklenmelidir? CV’de Resim Olmasının Avantajları Nelerdir? Kariyerinizin en önemli başlangıç noktası olan CV sizinle iş veren arasında ilk bağı kuran araçtır. Bu aracı doğru ve etkili kullandığınızda başvurunuzun olumlu olmasına %70 katkıda bulunabilirsiniz. Bu süreçte en önemli detaylardan biri de CV’ye resim eklemektir. CV’de resim olmasının avantajları ise şu şekilde; İş verenin size karşı ilk izlenimini olumlu kılacaktır. CV’nin değerini arttıracak, inceleme süresini uzatacaktır. Profesyonel bir CV olmasını sağlayacaktır. CV Resmi Eklerken Nelere Dikkat Edilmelidir? CV içerisine eklenen resim son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Erkekler için takım elbise veya gömlek ile, tras olmuş bir şekilde çekilmelidir. Kadınlar için klasik bir elbise ve sade renklerden oluşması gerekmektedir. CV içerisine eklenecek resmin ilk izlenim sunacağı için arka fonu tek renk ve göz yormayan bir renk tercih edilmelidir. Resmin önden portre olarak çekilmesi gerekmektedir. CV için hazırlanan resmin ne büyük, ne de küçük boyutlu olmaması gerekmektedir. CV’yi mail ortamında teslim edecek […]

CV hazırlarken pek çok kişinin aklındaki soru şüphesiz ki resim eklemenin gerekli mi, gereksiz mi konusudur. Bu konuda herhangi bir zorunluluk bulunmasa da uzmanlar CV’de resim olmasının iş veren tarafından size karşı ilk izleniminin olumlu olacağı yönünde ortak bir kanıya varmaktadır. Peki CV hazırlarken resim eklemenin avantajları nelerdir ve nasıl bir resim eklenmelidir?

CV’de Resim Olmasının Avantajları Nelerdir?

Kariyerinizin en önemli başlangıç noktası olan CV sizinle iş veren arasında ilk bağı kuran araçtır. Bu aracı doğru ve etkili kullandığınızda başvurunuzun olumlu olmasına %70 katkıda bulunabilirsiniz. Bu süreçte en önemli detaylardan biri de CV’ye resim eklemektir. CV’de resim olmasının avantajları ise şu şekilde;

 • İş verenin size karşı ilk izlenimini olumlu kılacaktır.
 • CV’nin değerini arttıracak, inceleme süresini uzatacaktır.
 • Profesyonel bir CV olmasını sağlayacaktır.

CV Resmi Eklerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. CV içerisine eklenen resim son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.
 2. Erkekler için takım elbise veya gömlek ile, tras olmuş bir şekilde çekilmelidir.
 3. Kadınlar için klasik bir elbise ve sade renklerden oluşması gerekmektedir.
 4. CV içerisine eklenecek resmin ilk izlenim sunacağı için arka fonu tek renk ve göz yormayan bir renk tercih edilmelidir.
 5. Resmin önden portre olarak çekilmesi gerekmektedir.
 6. CV için hazırlanan resmin ne büyük, ne de küçük boyutlu olmaması gerekmektedir. CV’yi mail ortamında teslim edecek olan kişiler için mail açılması ve yüklenmesi açısından da yüksek boyutlu resimler olumsuz etki edecektir.
 7. CV için hazırlanan resim net olmalıdır. İlk izlenimi sunacağı için net olmayan ve farklı objeler kullanılarak çekilen resimler olumsuz etki yaratacaktır.
 8. Fotoğraf ön açıdan çekilmelidir. Yan açılar ile çekilen fotoğraflar CV resmi olarak kullanılamaz.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x