Almanya’da Blue Card Almanın Yolları

Blue card Amerika’nın green Cardı’ndan esinlenerek ortaya çıkmıştır. Kurum Blue card uygulamasının nitelikli genç işçi açığının kapatılmasına yönelik bir önlem olarak yapıldığını açıklamıştır. Blue card Almanya’da oturum izni ve çalışma iznini sağlıyor. Fakat Blue card ile Almanya’ya gelen kişilerin alman federal hükümetinin istediği bazı koşulları da gerçekleştirmesi gerekiyor. Bunlardan en önemlisi yıllık gelir alt sınırı. […]

Blue card Amerika’nın green Cardı’ndan esinlenerek ortaya çıkmıştır. Kurum Blue card uygulamasının nitelikli genç işçi açığının kapatılmasına yönelik bir önlem olarak yapıldığını açıklamıştır.

Blue card Almanya’da oturum izni ve çalışma iznini sağlıyor. Fakat Blue card ile Almanya’ya gelen kişilerin alman federal hükümetinin istediği bazı koşulları da gerçekleştirmesi gerekiyor. Bunlardan en önemlisi yıllık gelir alt sınırı. Almanya’da çalışacağı şirketten en az yılda 44.800 Euro alması gerekiyor aksi takdirde kişi Blue card alamaz.

Başvuru şartları; başvuran kişi üniversite mezunu olmalı, eğer Almanya’da bir üniversiteden mezun değilse Almanya üniversitesine denk bir okuldan mezun olması gerekir. Diploma denkliği aranmakta. Kişinin Almanya’da bir şirketten iş teklifi alması gerekir ve sözleşmesini kanıtlaması gerekir. Ayrıca sözleşmede belirtilen maaş yıllık alt sınırın üstünde olması gerekir. Son olarak vize başvurunuzu unutmayalım.

Blue card süresi maksimum 4 yıldır. İş sözleşmesinin durumuna göre 33 ay sonra kişi oturum izni alabilir. Kişinin almanca bilmesi gerekmiyor ama b1 seviyesinde almanca bildiği takdirde oturum izni alma süresi 22 aya düşüyor.

Öncelikle iş teklifini aldıktan sonra konsolosluğa başvurup 3 aylık geçici ulusal vize alıyorsunuz. Sonrasında Almanya’ya geldiğinizde yabancılar dairesine gidiyorsunuz ve Blue card başvurusunda bulunup, kartınızı alıyorsunuz.

Blue card’ın geleceği green card’ın aksine belli değil. Henüz tam oturtamadıkları sistemin geleceği ne olur bilinmiyor.

Blue Card Başvuru Evrakları

İş sözleşmesi, öğrenim denkliği, lisans veya yüksek lisans diplomaları, schengen vizesi için gerekli evraklar (başvuru formu, pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, çalışmakta olduğunuz şirketin evrakları, son 3 ayın maaş bordrosu, çalışma belgesi) , mesleğe yönelik başka belgeleriniz varsa eklemeniz yararınıza olacaktır.

COMMENTS (1)

  • huseyin

    2 yıllık myo elektrik teknikerliği mezunuyum kabul görüyormu?

YOU MAY ALSO BE INTERESTED IN

Subscribe to the Cvlogin newsletter

Follow the developments in the career world. What would you like us to deliver to you?