Kariyerinizde bu hataları yapmayın!

Başarılı bir kariyerin temelinde başarılı bir politika yatmaktadır. Başarılı bir politika ise hatalardan arındırılmış çalışma anlayışı içinde olandır. İş yerinizde hata yapmadan sizlere verilen görevleri başarı ile yerine getiriyor olmak, başarılı bir kariyerin ilk adımını oluşturmaktadır.

Başarılı bir kariyerin temelinde başarılı bir politika yatmaktadır. Başarılı bir politika ise hatalardan arındırılmış çalışma anlayışı içinde olandır. İş yerinizde hata yapmadan sizlere verilen görevleri başarı ile yerine getiriyor olmak, başarılı bir kariyerin ilk adımını oluşturmaktadır. Başarılı kariyerlerin ortaya çıkması zaman alır, bu nedenle gelecekte kendinizi mevcut konumunuzdan daha yüksekte görmeniz muhtemeldir.

Kariyeriniz başarıyla ilerlerken yapacağınız hatalar mevcut kariyerinizin bir anda ortadan kalkmasına neden olabilir. Yaptığınız her şeyin bir anda yok olduğunu düşündüğünüzde kariyerinize sıfırdan başlamak gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü hatalarınız, iş yerinizdeki güveninizi zedeler, sizlere olan bakış açısının farklılaşmasına neden olur. İşte yapmamız gereken hatalardan bazıları;

Dedikodu:

dedikodu

İşyerinde dedikodu yapmak, bugüne kadar kariyerleri sonlandıran nedenler arasında ilk sırada yer almaktadır. Patronlarınızın veya iş arkadaşlarınızın özel hayatı ile ilgili konuşmalar gerçekleştirmek iş akışının bozulmasına neden olacaktır. Ayrıca iş hayatının gerektirdiği profesyonelliği taşıyamadığınız düşüncesinin oluşmasına da neden olabilir. Bu nedenle mevcut pozisyonunuzu kaybedebilir veya işten ayrılmak zorunda kalabilirsiniz.

Görevlerin Sorumluluğu:

sorumluluk

Kariyerinizin başarıyla ilerlemesi sizlere verilen görevlerin başarı ile tamamlanmasıyla paraleldir. Yani sizlere verilen görevlerin layıkıyla yerine getirilmiş olması kariyerinizde başarılı adımları beraberinde getirirken, görevlerdeki başarısızlıklarınız kariyerinizin saplanıp kalmasına neden olmaktadır. Her pozisyonun kendine has bir görevi olduğunun farkında olarak çalışmaları yerine getiremeyenler iş akışı ve iş güvenliğinin sağlanmasına engel olmaktan dolayı kariyerlerini zora sokmaktadırlar.

Düzensizlik:

düzensizlik

Muhteşem bir kariyeriniz varsa patronlarınız kariyerinizin büyüsüne kapılarak sizlerin zaman zaman düzensiz tavırlarını görmezden gelebilir. Bu düzensiz tavırların görmezden gelinmesi kısa sürelidir ve sürekli tekrarlanması durumunda patronlar tarafından uyarılmanıza neden olacaktır. Başarılı bir kariyer hedefliyorsanız “düzenlilik ve disiplinlilik” ilkelerinden vazgeçmemelisiniz.

Alkollü İşe Gelme:

sarhoş

Kişisel problemlerinizden dolayı veya farklı nedenlerden ötürü alkol kullanıyor olabilirsiniz. Bu kişilerin tercihleri arasındadır. Fakat alkollü bir şekilde işe gelmek, parlak kariyerinizin bir anda sönmesine neden olacaktır. Bu nedenle iş yerine bu durumda uğramamanız kariyeriniz açısından büyük önem taşımaktadır.

Özel Hayat:

ozel hayat

Özel hayatınızla ilgili durumların iş yerine taşınması başarılı bir kariyer önündeki engeller arasında yer almaktadır. Kişisel hayatınızdaki olumlu durumlar veya olumsuz durumlar sizlerin iş hayatına yansımamalıdır. İşleri olumsuz etkilemese bile, özel hayatın işe yansıması patronlar tarafından istenmeyen durumlar arasında yer almaktadır.

Kurallar:

kural

İş yerinizin kendine has kuralları bulunur. Bu kurallara uymayan herkes, patronlar tarafından yadırganır ve bu kurallara koşulsuz şartsız uyulması beklenir. Bu kurallara örnek vermek gerekirse, iş yerine mesai başlamadan 5 dakika önce gelinmesi gibi bir kural olabilir. Patronlarınızın gözüne batamamak adına, 5 dakika önce gelme kuralına uymalısınız. Bunun tam tersi olarak, iş yerinden mesainin tamamlanmasının ardından 20 dakika sonra çıkılması kuralı da olabilir. Hiçbir iş yapmasanız bile 20 dakika beklemeniz gereklidir. Kurallara uymayanlar veya sürekli bahanelerle kuralları çiğneyenler başarılı bir kariyerin kapılarını aralayamazlar.

ETİKETLER
  • 9

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cvlogin bültenine abone olun

Kariyer dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?