İş Görüşmesine Giderken Nasıl Hazırlanmalısınız?

Hayalinizdeki işe kavuşmak için son adım olan iş görüşmesine iyi bir şekilde hazırlanmak işi almanızı oldukça kolaylaştırır. İş görüşmesinde giyiminizden, ses tonunuza ve başarılı cevaplarınıza kadar her anlamda bir test sürecine tabi tutulduğunuz ve bu sürece ne kadar iyi hazırlanırsanız o kadar iyi bir görüşme gerçekleştireceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Peki iş görüşmesine giderken nasıl hazırlanmalısınız? Görüşme […]

Hayalinizdeki işe kavuşmak için son adım olan iş görüşmesine iyi bir şekilde hazırlanmak işi almanızı oldukça kolaylaştırır. İş görüşmesinde giyiminizden, ses tonunuza ve başarılı cevaplarınıza kadar her anlamda bir test sürecine tabi tutulduğunuz ve bu sürece ne kadar iyi hazırlanırsanız o kadar iyi bir görüşme gerçekleştireceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Peki iş görüşmesine giderken nasıl hazırlanmalısınız?

Görüşme için CV, ön yazı ve referanslarınızı hazır bulundurun

İş görüşmesi öncesinde yanınızda iyi hazırlanmış bir özgeçmiş, etkileyici bir ön yazı ve sizi öne çıkaran referanslarınızı mutlaka bulundurun. Görüşme sırasında gerektiğinde bu belgelerinizi karşı tarafa vererek hakkınızda daha doğru bir karar verilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Şirketi iyi tanıyın

Mülakat öncesinde başvuru yaptığınız firmanın ürünlerini, piyasadaki konumunu ve iş alanlarını inceleyerek firmanın rakipleri ve ürünleri hakkında da detaylı bir araştırma yapabilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda size sorulan sorulara daha etkili cevaplar vererek karşı tarafı bilginiz ile etkileyebilirsiniz.

Giyim kurallarına dikkat edin

İş görüşmesinde şirketin faaliyet gösterdiği sektörün giyim kurallarına uygun bir şekilde, temiz, bakımlı ve şık bir tarzda gitmeye özen gösterin. Şık bir görüntü içerisinde olmak kendinizi iyi hissetmenize ve görüşme sırasında güvenli bir tutum içinde olmanıza yardımcı olur.

Mülakat sorularına hazırlanın

İş görüşmeleri stresin yoğun olarak yaşandığı zamanlardır. Bu stresi yenmenin en iyi yolu ise görüşmeye hazırlanmaktan geçer. İş görüşmesinde sorulan genel sorulara hazırlıklı olmak ve görüşme provası yapmak sizi heyecan ve stresten uzak tutar ve başarılı bir görüşme geçirmenize yardımcı olur.

Olumlu özelliklerinizi öne çıkarın

Görüşme sırasında sorulan sorularda olumlu özelliklerinizi ve başardığınız işleri öne çıkarmanız iyi bir görüşme geçirmenize yardım eder. Kendinizi abartılı bir şekilde anlatmadan geçmiş iş başarılarınızın altını çizerek soruları örneklerle cevaplandırabilirsiniz.

Başvurduğunuz pozisyon hakkında bilgi edinin

Başvuru yaptığınız pozisyonun gerektirdiği beceri ve yetenekleri öğrenerek kendinizde bu özelliklerin olduğunu belirtebilir ve işe kabulünüzü kolay hale getirebilirsiniz. Pozisyonun olumlu yönleri kadar olumsuz yönlerinden de haberdar olduğunuzu karşı tarafa belli edin.

Cvlogin.com ile kendi özgeçmişinizi pratik bir şekilde düzenleyebilir ve iş görüşmelerine hazırlıklı bir şekilde katılarak istediğiniz işe sahip olabilirsiniz.

ETİKETLER
  • 9

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cvlogin bültenine abone olun

Kariyer dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?