İş Arama Sürecinde Sık Yapılan 10 Hata

İş aramak uzun ve meşakkatli bir süreç olduğu için bu yolda sabırlı davranmak ve hemen vazgeçmemek çok önemli. Hayalinizdeki işe kavuşmak için girdiğiniz sayısız mülakat ve yaptığınız onca başvurudan kazançlı çıkmak için bazı konularda doğru adımlar atmak gerekiyor. İş ararken şansınızı artırmak için hata yapmamak ve olumlu düşünmek ise en kritik noktalar arasında. Peki iş […]

İş aramak uzun ve meşakkatli bir süreç olduğu için bu yolda sabırlı davranmak ve hemen vazgeçmemek çok önemli. Hayalinizdeki işe kavuşmak için girdiğiniz sayısız mülakat ve yaptığınız onca başvurudan kazançlı çıkmak için bazı konularda doğru adımlar atmak gerekiyor. İş ararken şansınızı artırmak için hata yapmamak ve olumlu düşünmek ise en kritik noktalar arasında.

Peki iş arama sürecinde sık yapılan hatalar neler?

İyi düzenlenmemiş bir özgeçmiş

İyi hazırlanmamış ve sizin yetenek ve becerilerinizi tam olarak yansıtmayan bir özgeçmiş ile iş aramak iş bulma şansınızı azaltır ve mülakatlara çağırılma oranınızı düşürür. Bu sebeple özgeçmişinizi hatasız, eksiksiz ve etkileyici bir şekilde düzenlemelisiniz. Cvlogin.com ile tüm özelliklerinize etkileyici bir biçimde özgeçmişinizde yer verebilir ve işverenlerin sizi görüşmeye çağırmasını sağlayabilirsiniz.

Kariyer hedefi belirlememek

Kariyer hedefi olmayan birisiyseniz iş ararken ne yöne gideceğinize de karar veremez ve kendi geleceğinizi yönlendiremezsiniz. İş aramadan önce kariyer hedeflerinizi netleştirmeye çalışın.

Negatif düşünce üretmek

Birkaç iş görüşmenizin olumsuz sonuçlanması bunun hep tekrar edeceği anlamına gelmez. Pozitif olmaya ve her görüşmeye umutlu gitmeye özen gösterin.

Dijital ortamları hiçe saymak

İş aramak artık sadece gazete ilanları ile sınırlı değil. İş ararken sosyal medya ağlarına ve online kariyer sitelerine göz atmayı unutmayın.

Görüşmelere hazırlıksız katılmak

Bir görüşmeye çağrıldığınızda şirket hakkında araştırma yapmadan ve görüşmeye hazırlanmadan gitmek başarısız olmanıza sebep olabilir.

Sosyal medya hesaplarında uygunsuz içerikler

İşverenlerin sizi sosyal medyada kontrol ettiklerini biliyor musunuz? İş arama sürecinizde sosyal medya hesaplarınızdan uygunsuz ve hoş olmayan içerikleri kaldırın.

Görüşme takibi yapmamak

Görüşme sonrasında mülakat durumunuz ile ilgili insan kaynakları ile ilişkiyi kesmemelisiniz. Birkaç gün sonra e-posta yoluyla işe alım süreci hakkında bilgi isteyebilirsiniz. Bu sizin işe istekli olduğunuzun bir göstergesidir.

Çaba göstermemek

İş aramak çaba gösterilmesi gereken bir süreç. İş ararken aktif hareket etmeli ve her fırsatı değerlendirmelisiniz.

İlk görüşmeye geç kalmak

İlk görüşmeye geç kalmanız işi ciddiye almadığınız şeklinde yorumlanır. Görüşmeye erken gidin ve hazır bekleyin.

Uygunsuz kıyafetler giymek

Görüşmede görünüşünüz de önem taşır. Aşırı dekolte veya salaş bir kıyafetle görüşmeye katılmak işe alınma şansınızı tamamen yok edebilir.

ETİKETLER
  • 9

COMMENTS (1)

  • HARUN PEHLİVAN

    İş Arama Sürecinde Sık Yaptığım hata Negatif düşünce üretmek Birkaç iş görüşmenizin olumsuz sonuçlanması bunun hep tekrar edeceği anlamına gelmez. Pozitif olmaya ve her görüşmeye umutlu gitmeye özen gösterin. Sosyal medya hesaplarında uygunsuz içerikler İşverenlerin sizi sosyal medyada kontrol ettiklerini biliyor musunuz? İş arama sürecinizde sosyal medya hesaplarınızdan uygunsuz ve hoş olmayan içerikleri kaldırın. işte burada yorum yapacağım duygularımızı düşüncelerimizi hiçmi dile getirmeyelim robot değiliz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cvlogin bültenine abone olun

Kariyer dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?